Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Grafobal sa vzdá vežiaku. Rača ale zato musí postaviť park

26.08.2014, 05:40 | Ľuboš Mistrík | © 2014 News and Media Holding

V bratislavskej Rači nastala nezvyčajná situácia. Developerská spoločnosť Intercom Development, ktorá je členom skupiny Grafobal, ponúka možnosť vybudovať park formou zámeny pozemkov. Samospráva by od investora projektu Radničné námestie získala susedné parcely s podmienkou výstavby zelenej plochy zámenou za iné, ktoré má súkromník v prenájme. Starosta Peter Pilinský takýto návrh víta, upozorňuje však na ďalšie otázniky.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Ide o parcely vedľa nedávno skolaudovaného vežiaka Radničné námestie. „Napriek tomu, že na uvedených parcelách máme vydané stavebné povolenie, rozhodli sme sa nerealizovať výstavbu,“ informuje spoločnosť v oficiálnom liste starostovi. Podľa platných dokumentov tu môže postaviť bytovku s dvoma podzemnými a ôsmimi nadzemnými podlažiami.

Do tej ale nechce ísť a pozemky s celkovou výmerou 2 019 m2 ponúka samospráve. Ich celková hodnota podľa znaleckého posudku spoločnosti presahuje 640-tisíc eur. Zato chce od mestskej časti získať rozdrobené parcely s identickou výmerou neďaleko, ktoré má v prenájme. Ich celková hodnota je necelých 250-tisíc eur.

„Podmienkou realizácie zámeny pozemkov je zmluvný záväzok mestskej časti, že na predmetnom pozemku vybuduje park do jedného roka od zámeny a bude ho pravidelne udržiavať po dobu 10 rokov,“ informuje súkromná firma. Spoločnosť chce byť prizvaná aj k pripomienkovaniu a odsúhlaseniu projektovej dokumentácie.

Vyrásť môže podľa nej park s rozlohou 3 200 štvorcov. Intercom Development si tu predstavuje priestor podobný Medickej záhrade, teda s veľkým detským ihriskom s výmerou cca 800 m2, lavičkami, pravidelne udržiavanými trávnikmi a drevinami.

Developer v susedstve v niekoľkých etapách stavia komplex Radničné námestie, ktorý prináša dokopy 267 bytov. Pozemok ponúkaný na zámenu mohol priniesť ďalšiu výstavbu. Vzhľadom na vyťaženosť územia by však už nemusela byť pre budúcich kupujúcich natoľko atraktívna, pričom park skôr zvýši hodnotu bytov v okolí i zlepší charakter bývania.

Takáto zelená plocha by teda okrem zlepšenia prostredia pre starých Račanov i prostredia mestskej časti prospela aj samotnému projektu. Vybudovať a udržiavať park je ale finančne náročné, a tak sa do toho developeri zväčša nehrnú. Pozemky, ktoré chce Intercom zámenou získať, sú len drobné parcely v okolí projektu.

„Debata prebehla, starosta je v zásade za,“ informuje hovorkyňa Rače Eva Miklánková. Podľa nej má však mestská časť pozemky len v správe od hlavného mesta. Najprv ich treba vrátiť do správy Bratislavy, ktorá bude o zámene rokovať. Okrem toho treba doriešiť financovanie parku.

K návrhu sa vyjadrila aj račianska komisia, odporučila v procese pokračovať za podmienky, aby samotnú výstavbu zaplatil investor. Hotový park by následne odovzdal štvrti do správy. E. Miklánková ešte upozorňuje na zdĺhavý proces schvaľovania takéhoto návrhu a vydávania potrebných povolení. Ak by aj došlo k dohode, do roka park ešte určite stáť nebude, tvrdí.

Spoločnosť Intercom Development, člen skupiny Grafobal, postavila v Rači aj Račany Bianco a neďaleko nich plánuje rozsiahly komplex Račany Rosso. Najznámejším bratislavským projektom skupiny je Národný futbalový štadión na bývalom Tehelnom poli.

View Grafobal tu navrhuje park in a larger map
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy grafobal, Intercom Development

Realitná inzercia

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov Mestská vila Valentine: Bývanie pre mladých i rodiny, v blízkosti centra, ideálna dopravná dostupnosť. Unikátny mestský park na ploche 23 200 m2.

Bývanie pre váš každodenný úsmev

Bývanie pre váš každodenný úsmev HERRYS exkluzívne ponúka na predaj byty v projekte NOBELOVA. Dostupné bývanie pre každého. V ponuke 1i až 4i byty v poslednej etape projektu za výborné ceny.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy • Ružová ulica - Senec • 3-izbový byt s vlastným kúrením • podlahová plocha bytu 64 m2 + terasa 10 m2 • tichá novovybudovaná lokalita

Pridať inzerát