Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

HB Reavis predal City Business Center

11.03.2014, 15:20 | Daniel Suchý | © 2014 News and Media Holding

Tri novšie budovy pri autobusovej stanici kúpil realitný fond dcéry Tatra banky

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

HB Reavis

Developerská skupina HB Reavis predala tri z piatich budov kancelárskeho projektu City Business Center na Karadžičovej ulici na hraniciach bratislavského Ružinova a Starého Mesta.

Novým vlastníkom CBC III, IV a V sa stal Realitný Fond spoločnosti Tatra Asset Management. Cenu transakcie spoločnosti neuviedli, priniesla však výnos zhruba sedem percent.

„Predaj CBC nám okrem iného umožní ďalej investovať do rozbehnutých projektov ako v Slovenskej republike, tak aj v ostatných krajinách strednej Európy, prípadne vo Veľkej Británii alebo Turecku,“ hovorí Jiří Hrbáček, finančný riaditeľ HB Reavis.

„Dokončili sme z pohľadu objemu veľmi významnú investíciu, ktorá potvrdzuje našu stratégiu a zameranie na projekty najvyššej kvality s bonitnými nájomcami,“ dodáva Martin Ďuriančik z Tatra Asset Managementu.

Ide o prvý významnejší obchod na slovenskom realitnom trhu v tomto roku. „Zaznamenali sme však ďalšie signály, že v priebehu roka možno na Slovensku očakávať ďalší rast objemu investícií,“ konštatuje Ermanno Boeris, riaditeľ poradenskej spoločnosti Colliers International, ktorá zastupovala pri predaji CBC Tatra Asset Management.

City Business CenterZdroj: Philip Darázs

Budovy City Business Center III až V boli dokončené v roku 2011. Ich výstavba nasledovala prvé dve fázy až s odstupom. Hoci pôvodne sa rozbiehala už v roku 2008, počas krízy HB Reavis výstavbu zastavil a znovu naštartoval o dva roky neskôr.

Projekt pritom zmenil, najvýraznejšie v najvyššej oranžovej budove, kde namiesto 80 bytov vzniklo osemtisíc štvorcových metrov administratívnej plochy. Celková prenajímateľná plocha posledných troch fáz CBC je takmer 26-tisíc štvorcových metrov.

Okrem samotného HB Reavisu tu sídlia aj spoločnosti ako Swiss Re Business Services, Johnson & Johnson, Sygic, Schneider Electric Slovakia či Zepter Slovakia. V parteri budov sú obchody s módou, vínom, drogériou, banka, reštaurácia či supermarket Billa.

Prvé dve fázy s výškovou dominantou boli dokončené v roku 2007. Ponúkajú administratívnu a obchodnú plochu takmer 39-tisíc štvorcových metrov. HB Reavis si ich zatiaľ ponechal vo vlastnom realitnom fonde, pred rokom ich prefinancoval úverom vo výške 64,5 milióna eur od Slovenskej sporiteľne a Komerční banky.

HB Reavis dnes ohlásenou transakciou pokračuje v predaji svojich projektov. Pred dvomi rokmi predal za 85 miliónov eur Aupark Tower v Petržalke realitnému fondu Heitman European Property Partners. Vlani zinkasoval spolu takmer 200 miliónov eur od Českej poisťovne za Apollo Business Center II a od New Europe Property Investments za nákupné centrum Aupark Žilina.

Developer neďaleko oživil veľký projekt Twin City, ktorého prvá časť by sa mala začať stavať ešte tento rok. Súčasťou druhe časti v priamom susedstve CBC má byť aj nová autobusová stanica. Kancelárie stavia aj v Česku a Poľsku a vlani ohlásil vstup na trh v Londýne a Istanbule.

Realitný fond Tatra Asset Managementu, ktorý je dcérou Tatra banky, kúpil vlani dve administratívne budovy komplexu Central či výrobný závod Krauss Maffei Technologies v Sučanoch. Fond spravuje aktíva v hodnote vyše 250 miliónov eur.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy HB Reavis