Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

HB Reavis s rekordným predajom, zisk však developerovi klesol

26.04.2017, 11:00 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Developer HB Reavis zhodnotil minulý rok. Kým vo viacerých ohľadoch môže hovoriť o rekordných číslach a úspechoch, čistý zisk firme so slovenskými koreňmi klesol. Skupina pritom už teraz avizuje, že v najbližších týždňoch oznámi akvizíciu v Nemecku.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy

HB Reavis

„Máme rekordný rok hneď na niekoľkých frontoch. Dostavali sme 137-tisíc štvorcových metrov komerčných plôch. Zároveň sme mali najsilnejší transakčný rok, keď sme exitovali dokončené projekty za vyše miliardu eur. Máme najväčší cashový zostatok v histórii firmy, keď sme mali na konci roka na účtoch vyše 316 miliónov eur,“ hovorí pre TREND Reality Marián Herman, CFO HB Reavis. Navyše, skupina má aktuálne rozostavaných 12 projektov.

Napriek tomu zaznamenala skupina pokles čistého zisku. Kým rok 2015 skončila v pluse 244,6 milióna eur, vlani dosiahla čistý zisk 107,5 milióna. Pod nižšie čísla sa podpísali najmä pohyby kurzov, primárne britskej libry a poľského zlotého. „Pohyby kurzov ovplyvnili čistý zisk celkovo o 95,4 milióna eur, z čoho menej ako 10 miliónov eur boli realizované straty,“ vysvetľuje v oficiálnej správe developer.

Neprehliadnite

Znížila sa aj miera návratnosti vlastného imania pre akcionárov. Kým v roku 2015 bola na úrovni 29,3 percenta, vlani dosiahla úroveň 6,9 percenta. Paušálna hodnota celkového majetku skupiny dosiahla 2,1 miliardy eur, čistá hodnota aktív takmer 1,2 miliardy eur.

Developer už teraz avizuje, že v priebehu tohto roka by chcel ďalej rásť. „Otvorili sme kanceláriu v Berlíne, veríme, že v najbližších týždňoch tam budeme mať našu prvú akvizíciu,“ prezrádza M. Herman. Podľa jeho slov chcú posilňovať aj pozíciu v Londýne.

Stanica NivyZdroj: HB Reavis

HB Reavis vyrástol na Slovensku, dnes sa však považuje za stredoeurópskeho hráča s ambíciou prerásť aj starý kontinent. „Pozeráme sa na ázijské trhy i na americké mestá. V tomto prípade hovoríme o strednodobom horizonte. Nevieme samozrejme či to bude plnohodnotná prítomnosť, alebo len finančná participácia na niektorých projektoch,“ naznačuje M. Herman.

Za tri vlajkové projekty označil developer kancelárske komplexy Varso Place vo Varšave a Agoru v Budapešti a nákupné centrum spojené s autobusovou stanicou Stanicu Nivy v Bratislave. Práve s posledne menovanou je spojený aj návrh prepojiť Mlynské nivy s Petržalkou lanovou dráhou.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy HB Reavis