Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hotel Kyjev ani Prior nebudú pamiatkou

14.06.2013, 05:40 | lmi | © 2013 News and Media Holding

Centrálnu zónu v hlavnom meste násilne včlenili do staršej zástavby

  • Tlačiť
  • 17

Do diskusie o zachovaní alebo zmene súčasnej podoby bratislavského Kamenného námestia nečakane zasiahol Pamiatkový úrad SR. Ten rozhodol, že obchodný dom, bývalý Prior, ani hotel Kyjev nevyhlási za národnú kultúrnu pamiatku.

Nový projekt z dielne developerskej spoločnosti Lordship, ktorá chystá komplexnú prestavbu celého námestia i búranie niektorých budov je tak o niečo reálnejší.

Podľa vyjadrenia úradu pre Hospodárske noviny totiž nie sú naplnené základné kritériá a problémom má byť najmä chýbajúca urbanistická hodnota komplexu. Ten označuje za nevhodne osadený do centra mesta, s ktorým doteraz nie je úplne zžitý.

Sporné stavby totiž pamiatkari vnímajú ako rušivý zásah do historického jadra, pričom nenadviazali na okolitú výstavbu. Vyhlásenie za pamiatku by podľa úradu znamenalo odobrenie necitlivého búrania a dodatočný súhlas s takýmto konaním.

Obchodný dom spolu s hotelom pribudli do lokality v 60. rokoch po architektonickej súťaži. Kvôli projektu, ktorý sa nedokázal začleniť do prostredia, padlo viacero budov, rovnako sa zväčšovala jeho podlažnosť oproti plánom.

Pamiatkari pripomínajú, že neodobrenie komplexu ako pamiatky neznamená súhlas s búraním objektov a dodávajú, že na takéto miesto patrí len kvalitná architektúra. Diskusia o budúcej podobe námestia pritom prebieha už roky.

Prestavbu navrhuje developerská spoločnosť Lordship, ktorej patrí hotel i časť obchodného domu. Firma už predstavila viacero vízií, najnovšiu pred rokom. Nešlo však o finálne vizualizácie, ale myšlienku budúcej podoby s ambíciou naštartovať o nej diskusiu.

Súčasný plán zóny totiž podľa Juraja Šaštinského zo spoločnosti nie je dobrý a prináša len zastavanie verejného priestoru. Firma chce dobudovať okolie i zachovať hotel Kyjev a poprepájať osamotene stojace domy na okrajoch námestia.

Po zverejnení plánov na prestavbu a aktívnejšej účasti zo strany firmy sa objavili hlasy proti výstavbe, nesúhlasí ani architekt hotela Ivan Matušík. Samotný Kyjev pre zlý technický stav zatvorili na jeseň 2011, v posledných rokoch fungoval ako retro hotel. Developer viackrát deklaroval, že ho búrať nebude.

Vizualizácie - Lordship

Foto - SITA/Diana Černáková

  • Tlačiť
  • 17

Tagy Kamenné námestie, Lordship