Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Hyperluxusný mrakodrap predal väčšinu bytov

07.09.2012, 19:00 | Karol Klanic

Svetová architektúra. Stavba newyorského One57 s apartmánom v hodnote vyše 70 mil. eur sa chýli ku koncu

  • Tlačiť
  • 0

Nedávno dokončili hrubú stavbu najvyššej obytnej budovy v New Yorku One57, známej tiež ako Carnegie57. Výškou 306 metrov prekonala Trump World Tower, (2001, 262 m). Začali ju stavať v januári 2010 ako prvú väčšiu realizáciu v New Yorku od pádu investičnej banky Lehman Brothers v septembri 2008.

Na projekt 75-poschodovej budovy vypracoval parížsky architekt Christian de Portzamparc v rokoch 2005 až 2009 okolo tristo modelových štúdií s výškovými variantmi od sto do štyristo metrov.

One57 sa vypína v Midtowne na južnom okraji Central Parku na parcele v tvare L za známymi, takmer rovnako vysokými hotelmi z 30. rokov minulého storočia Jumeirah Essex House a Hampshire House.

Osadili na nej už väčšinu fasád. Používajú dva odtiene striebrosivého skla, ktorými architekt vytvoril vzor inšpirovaný rakúskym maliarom Gustavom Klimtom, odlišný na severnej a južnej strane, meniaci sa v závislosti od svetelných podmienok. Vlnovkovité zvislé pásy na dolnej časti budovy s oblým zakončením – podobne sú zakončené aj iné zvislé komponenty – pripomínajú vodopády. Pásy sa ohýbajú smerom nadol, tvoriac striešku nad vchodmi. 

Interiéry budovy vrátane svietidiel navrhol dánsky dizajnér Thomas Juul-Hansen. V dolnej časti otvoria hotel Park Hyatt s 210 izbami, nad ním bude 135 bytov, z toho 92 apartmánov. Až 52 bytov poskytne voľný výhľad na Central Park. V máji NY Times informoval, že od minuloročnej zimy predali polovicu apartmánov, pričom realitná spoločnosť z Abú Dabí developerovi ponúkla, že nepredané byty odkúpi.

Budovu za vyše miliardu eur, ktorú stavia Extell Development Company, označujú za vrchol luxusného bývania. Len úložný priestor v suteréne stojí 160-tisíc eur. Takzvaný apartmán duplex s takmer 1 015 m2 na posledných dvoch poschodiach – so šiestimi spálňami, štyrmi kozubmi, tzv. Veľkým salónom so 7 metrov vysokým stropom, dlhým vyše 17 m, akváriom v knižnici atď. –  ponúkali ešte vo februári za 91,5 mil. eur.

Pozrite si modelový apartmán v predajnom centre:

V máji apartmán predali anonymnému zákazníkovi za vyše 70 mil. eur, čo bola, ako potvrdil časopis Forbes, najvyššia cena za byt v dejinách metropoly. Gary Barnett, prezident developerskej firmy prezradil médiám iba to, že zákazník nepochádzal z krajiny bývalého Sovietskeho zväzu. Chýry publikované v New York Post v júli o tom, že apartmán mal záujem kúpiť katarský premiér a že rokoval o kúpe ďalších štyroch bytov, sa nepotvrdili.

Na newyorské pomery extrémne vysoká One57 sa už teraz, niekoľko mesiacov pred dokončením, nevojde medzi šesťdesiat najvyšších budov na svete. Z rozostavaných newyorských budov je však piata najvyššia, z hotových sú vyššie iba štyri. Na začiatku roku 2016 je plánované dokončenie 432 Park Avenue (Rafael Vignoly, 426 m).

one57-6

Na prestížnej 57. ulici stojí popri One57 viacero významných diel súčasnej architektúry, napríklad Hearst Tower (Foster + Partners, 2006, 182 m). Realizujú, alebo majú na nej realizovať, ďalších šesť ambicióznych projektov: okrem spomínanej 432 Park Avenue za 800 mil. eur, kde bude aj 147 bytov, napríklad takisto obytnú 250 E 57th (Skidmore Owings Merrill, 217m) a s istým oneskorením práve v tomto čase pripravujú stavenisko takzvanej Pyramídy od dánskeho ateliéru BIG.

one57-7

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky.

Vizualizácie - Atelier Christian de Portzamparc

Autor je spolupracovník TRENDreality.sk.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)