Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Immoeast dychtivo nakupuje v Česku a Rumunsku

19.03.2007, 16:45 | Martin Rojko | © 2007 News and Media Holding

Za kancelárie v Prahe a Brne, ako aj Polus v Constante dali Rakúšania 400 miliónov eur.

  • Tlačiť
  • 0

Rakúska realitná skupina Immoeast AG posilňuje svoj vplyv v krajinách strednej a východnej Európy. Podľa vyhlásenia spoločnosti odkúpila začiatkom marca portfólio piatich kancelárskych a retailových nehnuteľností v Prahe a Brne s celkovou úžitkovou plochou 110-tisíc metrov štvorcových. Výška investovaných prostriedkov dosiahla 210 miliónov eur (7,3 mld. Sk).

Tri z piatich budov, kancelárie na Jungmannovej ulici v Prahe, Business Park I a obchodné centrum Petrov v Brne sú už postavené. Druhá etapa brnianskeho Business Parku bude dokončená do konca tohto roka a veľký retailový projekt v Prahe by mal pribudnúť do roku 2010. Nájomníkmi týchto nehnuteľností budú renomované medzinárodné spoločnosti ako Johnson & Johnson, Bertelsmann, ABN Amro alebo Raiffeisen.

project_brnopark_text.jpg

 

Brno Business Park odkúpil Immoeast od britskej realitnej skupiny Lordship

Investičné portfólio Immoeastu v Českej republike zahŕňa 79 nehnuteľností s úžitkovou plochou 1,3 milióna m2. O dôležitosti tejto krajiny v stratégii spoločnosti svedčí aj 16-percentný podiel z celkového realitného portfólia. Doteraz najväčšia akvizícia Immoeastu v Čechách nasleduje len pár týždňov po kúpe troch budov pražského BB Centra.

Immoeast AG posilňuje svoju pozíciu okrem Českej republiky aj na prudko sa rozvíjajúcom a perspektívnom rumunskom trhu. Ako sa ďalej uvádza vo vyhlásení, akvizíciou pripravovaného obchodného centra Polus Center Constanta za 185 miliónov eur prešlo do portfólia spoločnosti 90-tisíc m2 obchodných priestorov. Jeden z najvýznamnejších developerov v tomto regióne - skupina TriGránit (v ktorej má Immoeast 20%-ný podiel) - plánuje ukončiť výstavbu na jeseň budúceho roka.

Už pár mesiacov pred začatím stavebných prác sú priestory obsadené na 40 %. Podobne ako pri minuloročnej kúpe Polusu v Kluži za 210 miliónov eur, o ktorej už eTREND informoval, aj teraz sa transakcia uskutočnila prostredníctvom termínovaného obchodu (forward purchase).

Immoeast vlastní momentálne v Rumunsku 40 nehnuteľností o celkovej rozlohe 2,1 milióna m2. „Rumunsko je jednou z našich najvýznamnejších investičných oblastí,“ hovorí predseda predstavenstva Karl Petrikovics. „Sme najväčším realitným investorom v krajine a chceme postupne posilňovať našu pozíciu, pretože budúce vyhliadky trhu sú výborné.“ Na cieľovú výšku investícií na úrovni päť miliárd eur, ktorú si stanovila pre podnikateľský rok 2006/7, sa spoločnosť dostala už začiatkom tohto roka a v súčasnosti ju už prekročila.

Dcérska spoločnosť rakúskej Immofinanz Immobilien Anlagen AG je známa svojimi aktivitami aj na Slovensku. Ako už eTREND informoval, na začiatku minulého roka odkúpila bratislavský Polus od developerskej skupiny TriGránit za sumu presahujúcu 200 miliónov eur. Partnerstvo Immoeastu a TriGránitu pokračuje aj pri ostatných projektoch v regióne strednej a východnej Európy. Napríklad aj pri 120-tisíc metrovom kancelársko-rezidenčnom komplexe s názvom Lakeside Park, situovanom neďaleko veží Polusu.

Immofinanz Immobilien Anlagen AG je rakúsky investor do nehnuteľností založený v roku 1990. Ide o verejne obchodovanú spoločnosť kótovanú na viedenskej burze. Vlastní vyše 1 800 nehnuteľností v trhovej hodnote 6,1 miliardy eur. V strednej a východnej Európe investuje prostredníctvom dcérskej Immoeast Immobilien Anlagen AG.

Vizualizácia - www.bbpark.cz

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)