Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Investori koncom roka vo veľkom nakupovali

05.02.2016, 11:00 | Daniel Suchý | © 2016 News and Media Holding

Predvlaňajší takmer rekordný objem vďaka predaju polyfunkčného centra Eurovea síce realitné investície na Slovensku nedosiahli, záver minulého roka však priniesol viacero veľkých transakcií, ktoré celkovú sumu vytiahli nad 400 miliónov eur. Počas celého roku 2015 boli najaktívnejším sektorom priemyselné a logistické nehnuteľnosti.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

„Celkový objem investícií v roku 2015 dosiahol približne 412 miliónov eur a počet obchodov prekonal úrovne z minulých rokov,“ hovorí Miroslav Barnáš, vedúci investičného oddelenia JLL na Slovensku. Dodáva, že v začínajúcom sa roku opäť očakáva veľmi pozitívne investičné prostredie.

Slovensko sa podľa neho stalo etablovanou investičnou destináciou najmä vďaka dostupnosti financovania, priaznivým trhovým podmienkam, zaujímavým portfóliovým ponukám a atraktívnym cenám v porovnaní s vedúcimi trhmi regiónu strednej a východnej Európy.

Dominantnú úlohu naďalej hrajú medzinárodní investori, ktorí podľa poradenskej spoločnosti JLL výrazne zvýšili záujem o portfóliové produkty a to aj v menších mestách. Obchody podporujú aj zmenšujúce sa rozdiely v cenových očakávaniach predávajúcich a kupujúcich, ktorí sú aktuálne ochotní investovať viac zdrojov ako v minulosti.

Neprehliadnite

Najviac lákala logistika

Investície smerovali podľa JLL do všetkých sektorov, najviac však do priemyslu a logistiky. Po troch úspešných transakciách v prvom polroku pribudli ďalšie dve aj v treťom kvartáli.

Holandská spoločnosť CTP Invest kúpila za 50 miliónov eur DNV Logistics Park v Devínskej Novej Vsi a Logicor patriaci pod investičnú skupinu Blackstone kúpil LogCenter v Novom Meste nad Váhom. Druhá transakcia bola súčasťou predaja paneurópskeho portfólia priemyselných nehnuteľností rakúskeho Immofinanzu.

Koncu roka dominovali portfóliové produkty, keď CTP Invest kúpil tri aktíva – haly ľahkého priemyslu a logistiky v Trnave a Nitre a kancelársku budovu Westend Tower v Bratislave. Podpis ďalších priemyselných transakcií je naplánovaný začiatkom tohto roka a JLL vidí potenciál aj pre uzatvorenie ďalších portfóliových transakcií.

Predávali HB Reavis aj TriGranit

Aj dianie na kancelárskom trhu ožilo najmä koncom roka. V rámci jedného z najväčších realitných obchodov roka v strednej Európe zmenila majiteľa budova Lakeside Park v bratislavskom Novom Meste.

Súčasťou akvizície maďarskej developerskej spoločnosti TriGranit realitnou odnožou globálnej investičnej firmy TPG boli aj pozemky v Jarovciach, kde bol plánovaný megaprojekt Metropolis.

V polovici decembra bolo ohlásené dokončenie predaja kancelárskej budovy Forum Business Center, v ktorej na 18 500 štvorcových metroch sídli telekomunikačný operátor Slovak Telekom. ČS nemovitostní fond spoločnosti Reico IS za ňu zaplatil developerovi HB Reavis 46,2 milióna eur.

V sektore obchodných nehnuteľností bol najväčší očakávaný obchod oficiálne dotiahnutý napokon až začiatkom tohto januára. Preto nebol predaj bratislavského nákupného centra Centrál za 175 miliónov eur započítaný do vlaňajších výsledkov.

Pohyb na hotelovom trhu

Záujem investorov sa však popri prvotriednych nákupných centrách v hlavnom meste sústredil aj na menšie regionálne nákupné centrá po celom Slovensku. Spoločnosť Pramerica tak predala Tulip Center v Martine luxemburskej spoločnosti s izraelským kapitálom a trenčianske Laugaricio kúpila investičná skupina Mint Investments group.

Aktívny bol vlani aj hotelový sektor. Najvýznamnejšou transakciou bol predaj päťhviezdičkového hotela Kempinski Vysoké Tatry a štvorhviezdičkového hotela Crown Plaza v Bratislave spoločnosťou Best Hotel Properties fondu Redside manažovaného Arca Capitalom za 56 miliónov eur.

Objem realitných investícií v strednej a východnej Európe (* predbežné údaje)Zdroj: JLL

„Ako odpoveď na zlepšujúce sa trhové podmienky, výška miery kapitalizácie pri potenciálnych transakciách prvotriednych nehnuteľností v roku 2015 mierne poklesla a tlak na jej znižovanie očakávame aj počas roka 2016,“ píše JLL v správe o investíciách.

Výnosy prvotriednych nehnuteľností sa na Slovensku nachádzali na úrovni sedem percent pre kancelárie, 6,5 percenta pre nákupné centrá a osem percent pre skladové a logistické nehnuteľnosti.

Stále dominuje Poľsko

V celom regióne strednej a východnej Európy sa vlani v nehnuteľnostiach preinvestovalo takmer deväť miliárd eur. Ide o tretí najvyšší zaznamenaný objem, Poľsko a Česko si pripísali dokonca druhý najlepší výsledok v histórii.

Dva kľúčové trhy pritiahli viac ako tri štvrtiny všetkých investícií v regióne. Pokračoval však rastúci záujem o Maďarsko, Rumunsko, Slovensko aj trh južnej a východnej Európy.

Poľsko prilákalo 4,1 miliardy eur, čo je až 46-percentný podiel v regióne. Česko najmä vďaka predaju pražského nákupného centra Palladium za 570 miliónov eur uchmatlo až 30 percent z koláča.

Realitné investície v strednej a východnej Európe v roku 2015
Objem (mil. eur) Podiel (%)
Poľsko 4 100 46,0
Česká republika 2 650 30,0
Maďarsko 790 9,0
Rumunsko 650 7,5
Slovensko 412 4,5
Bulharsko, Chorvátsko, Slovinsko, Srbsko 300 3,0
Prameň: JLL
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy JLL, realitné investície

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Ponuka bytov v projekte Tri Veže

Ponuka bytov v projekte Tri Veže HERRYS ponúka na predaj byty v rezidenčnom projekte Tri Veže. Pohodlné bývanie v centre diania - fitness, 24 h recepcia. Pozrite si našu ponuku bytov.

Byty Bystrická - Devínska Nová Ves

Byty Bystrická - Devínska Nová Ves Štartovacie byty alebo vynikajúca investičná príležitosť. Byty Bystrická v Devínskej Novej Vsi od 85 758 EUR so štandardom v cene. Pozrite si ponuku bytov.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Alej Hrušov

Alej Hrušov Predaj stavebných pozemkov s kompletnými IS na výstavbu rodinných domov, pozemky od 500 - 1200 m² v peknom prostredí dunajskej hrádze v Kalinkove.

Pridať inzerát