Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Investori vrazili do slovenských realít rekordných 853 miliónov eur

12.01.2017, 14:05 | ds | © 2017 News and Media Holding

Zahraniční aj domáci investori v minulom roku na Slovensku nakúpili komerčné nehnuteľnosti za 853 miliónov eur. Suma je podľa poradenskej spoločnosti CBRE o 94 percent vyššia ako rok predtým. K rekordnému objemu investícií prispeli najmä nákupné centrá.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Najväčšou transakciou bol predaj bratislavského nákupného centra Central v hodnote 175 miliónov eur. Obchod bol síce ohlásený už koncom decembra 2015, dotiahnutý však bol až v minulom roku. Druhým najväčším bol predaj trenčianskeho centra Laugaricio.

Celkovo sa vlani na Slovensku predalo 11 nehnuteľností zo segmentu retailu v celkovom objeme 417 miliónov eur, čo znamená medziročný nárast o 188 percent. CBRE Slovensko očakáva aj v tomto roku viacero významných predajov obchodných nehnuteľností, a to najmä v regionálnych mestách.

Po útlme v roku 2014 a stabilizácii v nasledujúcom roku narástol o viac ako 10 percent aj segment kancelárskych budov s transakciami v objeme 118 miliónov eur. Najvýznamnejšími boli predaj budovy Cubus, ktorá je centrálou spoločnosti Dell, budovy Europeum oproti Prezidentskému palácu a čerstvo dokončenej Twin City A.

V stabilne úspešnom segmente priemyselných nehnuteľností dominoval predaj logistických parkov HB Reavisu do portfólia austrálskej skupiny Macquarie Capital Group. „Za ostatných 18 mesiacov prešla veľká časť priemyselných nehnuteľností do portfólií významných medzinárodných realitných hráčov formou priameho nákupu nehnuteľností, resp. tzv. platformových akvizícií,“ hodnotí Marián Mlynárik, riaditeľ oddelenia investičných nehnuteľností v CBRE Slovensko.

Zdroj: CBRE

Hoci v porovnaní so susedmi s regiónu je Slovensko najmenším trhom, dosiahol významné tempo rastu investícií. Doteraz sa záujem zahraničných realitných investorov sústreďoval najmä na Poľsko a Česko, v začínajúcom sa roku očakáva CBRE pozvoľný presun na Slovensko, do Maďarska či Rumunska. Obmedzujúcim faktorom je však limitovaný počet kvalitných investičných príležitostí.

„Zaznamenávame nárast záujmu globálnych investorov o stredoeurópsky región, teda aj o Slovensko. Región ako taký je opäť v hľadáčiku veľkých realitných hráčov, čo nahráva ďalšiemu očakávanému rastu objemu zahraničných investícií aj v nasledujúcom období,“ myslí si M. Mlynárik.

Dôvodom je podľa neho najmä dostatok voľných finančných prostriedkov a vyššie výnosy, ktoré región ponúka. „Slovensko generuje v priemere o 1 až 1,5 percentuálneho bodu vyššie výnosy v porovnaní s Českom a Poľskom, pričom makroekonomické riziká týchto krajín sú veľmi podobné. Významným rozdielom je však likvidita a veľkosť trhu, ktorá tento rozdiel spôsobuje,“ dodáva M. Mlynárik.

Neprehliadnite

Analytici CBRE predpokladajú významné transakcie najmä v oblasti kancelárskych nehnuteľností vďaka veľkému objemu prebiehajúcej výstavby. Očakávať možno predaj viacerých nových budov najvyššieho A-čkového štandardu, ktoré sa podarí naplniť kvalitnými dlhodobými nájomcami. Veľká čast investícií bude naďalej smerovať do väčších miest, v prípade kancelárií do Bratislavy.

Výnosy z prenájmu najkvalitnejších nehnuteľností dnes dosahujú pri kanceláriách 6,75 percenta, pri nákupných centrách šesť percent a pri priemyselných nehnuteľnostiach 7,5 percenta.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy CBRE, investície, realitné investície

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Ponuka bytov v Panorama City

Ponuka bytov v Panorama City HERRYS ponúka na predaj a prenájom byty v rezidenčnom projekte Panorama City. Pozrite si našu ponuku bývania s krásnym výhľadom na Bratislavu.

Byty Bystrická - Devínska Nová Ves

Byty Bystrická - Devínska Nová Ves Štartovacie byty alebo vynikajúca investičná príležitosť. Byty Bystrická v Devínskej Novej Vsi od 85 758 EUR so štandardom v cene. Pozrite si ponuku bytov.

City Park Ružinov

City Park Ružinov BOND Reality ponúkajú exkluzívne na predaj byty v projekte City Park Ružinov. Na kúpu vám stačí 10% z ceny bytu. Bezkonkurenčné ceny a občianska vybavenosť.

POSLEDNÉ BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY! -KRAMÁRE

POSLEDNÉ BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY! -KRAMÁRE Moderná novostavba na Kramároch. Výborná príležitosť na bývanie v luktatívnej lokalite. Všetky informácie o projekte Vám poskytneme v našej RK.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Pridať inzerát