Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Jeseň potvrdila dvojciferný rast stavebníctva v tomto roku

22.12.2015 | Katarína Šebejová | © 2015 News and Media Holding

Stavebná produkcia v októbri medziročne narástla až o 28,7 percenta, po zohľadnení cenových zmien. Jej hodnota sa zastavila tesne pod hranicou 600-tisíc eur a podľa predbežných údajov, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR dosiahla 592,7 milióna eur.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Desaťmesačný objem stavebných prác v bežných cenách sa ťahá na 4,3 miliardy eur, čo znamená náskok oproti vlaňajšku o vyše 700 miliónov eur. No v porovnaní s rekordným rokom 2008 stavbárom ešte bezmála 860 miliónov eur chýba. Reálny rast produkcie po zarátaní októbrových výsledkov dosiahol 17,4 percenta, tržby sú zatiaľ medziročne vyššie o pätinu.

Medziročné tempá rastu okolo 25 percent, podobne ako v októbri, dosiahli stavbári ešte v ďalších troch mesiacoch tohto roka. Prispievali k nim výrazne vyššie prestavané objemy v dvoch hlavných oblastiach.

Napriek tomu, že v inžinierskej výstavbe v druhom polroku medziročné tempo rastu slablo, zostal prírastok aj v októbri viac ako polovičný oproti minulému roku. Prestavané práce mali hodnotu 228,7 milióna eur, zatiaľ rekordnú v tomto roku. Na ich zvyšovaní mala dominantný podiel nová výstavba, ale kontinuálne sa pridávali aj opravy.

Zobudili sa opravy i zahraničie

V nebytových budovách sa medziročná dynamika od júna takmer nepretržite zvyšovala len vďaka novej výstavbe. Až v októbri, keď presiahla 20 percent, sa po väčšej prestávke pridali aj opravy a stavbári v tomto segmente celkovo prestavali 227,8 milióna eur.

Podiel oboch najvýznamnejších línií na celkovej stavebnej produkcii tak vyšiel vzácne vyrovnaný, viac ako 38-percentný, pri miernom poklese u nebytových budov.

Na bytovú výstavbu pripadlo z produkcie takmer 18 percent, o čosi viac ako v septembri. Opravy s údržbou jej na začiatku jesene najprv iba pomáhali zmierniť medziročný pokles v novej výstavbe.

Ale v októbri zosilneli tak, že ho prelomili a vo výstavbe bytov zaznamenali štatistici prvý výraznejší tohtoročný rast. Hodnota prác presiahla 106 miliónov eur a bola o tri percentá vyššia oproti vlaňajšku. Aj čísla tak potvrdili, že jesenná sezóna býva v opravách spravidla silnejšia, než jarná.

K medziročnému rastu výkonov stavbárov za ostatné tri mesiace prispela aj produkcia v zahraničí. V októbri sa zvýšila dokonca až o 42 percent a jej hodnota dosiahla 30,2 milióna eur, najviac od mája 2013.

Rasty poľavia

Tržby stavebných spoločností by sa v nadchádzajúcich dvoch rokoch mali pohnúť nahor viac ako trojpercentným tempom a predpovede podľa segmentov sa príliš nelíšia. Naznačuje to posledný pravidelný kvartálny prieskum spoločnosti CEEC Research z novembra tohto roka medzi manažérmi stovky najvýznamnejších firiem v sektore.

Projektové spoločnosti očakávajú dynamickejší rast obratu, v budúcom roku takmer päťpercentný a v ďalšom počítajú so zmiernením o jeden percentný bod. Optimistickejší sú projektanti pozemných stavieb.

V roku 2017 by mohlo slovenské stavebníctvo rásť o 2,1 percenta, a s miernym rastom rátajú aj manažéri firiem zameraných na inžinierske stavby. Tento predpoklad má však vyššiu mieru neurčitosti, keďže sedmina oslovených nedokázala na také vzdialené obdobie vývoj predpovedať.

Budúci rok je bližší a očakáva sa v ňom dva a pol percentný rast produkcie v odvetví. Inžinierska výstavba, ktorá prispieva aj k rastu stavebníctva v EÚ však má už len stagnovať, s výkonmi na úrovni tohto roka. K verejným investorom, ktorí napriek volebnému roku vďaka rozbehnutým projektom nepoľavia sa majú pridať aj súkromní, čo podporí najmä pozemné staviteľstvo, myslí si Jiří Vacek, riadieľ CEEC Research.

To by pocítili v produkcii aj živnostníci, ktorí majú po desiatich mesiacoch výkony nižšie ako vlani o 10 percent, na úrovni 1,2 miliardy eur. Naopak, lídri trhu s päťsto a viac zamestnancami oproti vlaňajšku zvýšili produkciu už o polovicu a šplhajú sa k 900 miliónom eur. V priemere, ktorý je však medziročne takmer o desať percent nižší, zamestnávali päť a pol tisíca ľudí.

Malé podniky mali napriek rastu produkcie priemerný počet zamestnaných osôb nižší zhruba o dve percentá, len stredne veľké ľudí naberali. Najmä tie v skupine od 250 do 500 zamestnancov, ktoré viac ako dvojnásobne zvýšili aj výkony. V porovnaní s ostatnými ich však stále majú najmenšie, sotva 180 miliónov eur.

Obstarávaní menej

Menej priaznivé hodnotenia vo vývoji očakávanej zamestnanosti ovplyvnili aj novembrový indikátor dôvery v stavebníctve, globálny výsledok pravidelného mesačného prieskumu, v ktorom Štatistický úrad SR oslovil 439 respondentov.

Práve kvôli nim oproti októbru klesol, keď znižovanie stavu predpokladala viac ako pätina opýtaných. Svoju úroveň objednávok považujú pravdepodobne za nedostatočnú, hoci celkovo sa hodnotenie v tomto ukazovateli oproti októbru zlepšilo. Stabilnú stavebnú aktivitu očakáva len čosi viac ako polovica účastníkov prieskumu.

V októbri vyhlásili verejní obstarávatelia, obstarávatelia a subjekty, ktorým bola poskytnutá dotácia, celkom 244 verejných obstarávaní na stavebné práce v celkovej hodnote 168 miliónov eur, zistila ešte CEEC Research. Kým počet vykazuje medziročný rast, objem je bezmála o 43 percent nižší. Avšak v porovnaní so septembrom 2015 oba sledované parametre výrazne poklesli.

Na to, aby stavebníctvo neatakovali citeľné výkyvy v kapacitách, cenách či kvalite je potrebné, aby zákazky z verejného sektora mali čo najstabilnejší objem. Napriek októbrovému poklesu po desiatich mesiacoch zatiaľ vyhlásené verejné obstarávania vykazujú rast oproti vlaňajšku.

Celková hodnota prác, ktoré by cez ne mali stavbári vykonať predstavuje 2,4 miliardy eur a je o desatinu vyššia ako v minulom roku. V percentách len o čosi slabší je rast počtu zákaziek, ktorých bolo 2 669.

Z týchto tendrov investori ukončili tretinu, čo predstavuje 15 percent z celkovej hodnoty. Na zrušené, ktorých bola zhruba desatina, pripadá celkom 7 percent z objemu prác a prebieha ešte 78 percent verejných súťaží na práce v celkovej hodnote 1,8 miliardy eur. To sú však predpokladané objemy, kým víťazné bývajú spravidla do 20 percent nižšie.

Aj do pozemných stavieb môže v budúcich rokoch výraznejšie zasiahnuť ako investor štát. Inštitút finančnej politiky (IFP) pri ministerstve financií odhadoval, ako by čo najlepšie zlepšil dnešný akútny stav bratislavskej Univerzitnej nemocnice.

PPP sa štátu oplatí len v prípade, ak súkromník dokáže stavať a hospodáriť výrazne lepšie ako manažment verejného sektora. Podľa IFP vychádza najvýhodnejšie výstavba novej nemocnice štátom. Hodnota a návratnosť ďalších dvoch možností, teda rekonštrukcie a vykonania len najnevyhnutejších opráv, je výrazne nižšia. Rekonštrukcia ale nesie najmenšie riziká predraženia výstavby alebo zhoršenia prevádzkových ukazovateľov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy stavebná produkcia

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

PRENÁJOM - Ponuka bytov v Panorama City

PRENÁJOM - Ponuka bytov v Panorama City HERRYS ponúka na prenájom byty v rezidenčnom projekte Panorama City. Pozrite si našu ponuku bývania s krásnym výhľadom na Bratislavu.

Najvýhodnejšie ceny pre najrýchlejších

Najvýhodnejšie ceny pre najrýchlejších Zahájili sme predaj 3. fázy projektu Nový Ružinov. Ceny sú opäť veľmi priaznivé a v úvode predaja najvýhodnejšie. Rozhodnúť sa rýchlo sa preto oplatí.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

REB.sk predaj 2,5 izbový byt, Dunajská ul,

REB.sk predaj 2,5 izbový byt, Dunajská ul, REB.SK exkluzívne Ponúkame na predaj nadštandardný 2,5 izbový, Dunajská ulica, Staré mesto Byt má úžitkovú plochu 95,20 m2 + terasa o výmere 14,65 m2.

REB.SK predáva 5 izbový penthouse na Kolibe

REB.SK predáva 5 izbový penthouse na Kolibe Reb.sk predáva 5-izbový penthouse na Kolibe. Byt má podlahovú plochu 183,20 m2 + terasy o výmere 155,80 m2, nachádza sa na najvyššom poschodí

Jarabinky - 2.fáza v predaji

Jarabinky - 2.fáza v predaji Nenechajte si ujsť uvádzacie ceny na prvých 20 bytov v Ružinove. V Jarabinkách si nájdete nové bývanie podľa vašich predstáv.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Pridať inzerát