Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kamenné námestie je na predaj

18.10.2013, 10:19 | Ľuboš Mistrík | © 2013 News and Media Holding

Zónu okolo hotela Kyjev a obchodného domu My chce kúpiť Lordship

  • Tlačiť
  • 4

Hlavné mesto ponúka významnú centrálnu lokalitu na predaj. Zanedbané kamenné námestie, kde sa už dlhšie chystá kompletná prestavba by rada získala developerská skupina Lordship.

Firma, ktorá pripravuje rekonštrukciu celej zóny, prejavila záujem o 3 597 m2 pozemkov v okolí svojich už existujúcich nehnuteľností. Znalecký posudok parcely ohodnotil na 1,785 milióna eur, informuje denník Sme.

Mestská rada rokovala o predaji, vedenie mesta ho označuje za predaj osobitného zreteľa, čiže môže ísť aj bez súťaže. Za musia hlasovať tri pätiny všetkých poslancov.

Dôvodom na predaj je fakt, že sa o priestor nemá kto starať a tento chátra. Mesto argumentuje aj prieskumom Lordshipu, kde 65 percent opýtaných vyjadrilo nesúhlas so súčasným stavom námestia.

Kamenné námestie - ilustračné fotoZdroj: SITA/Marián Peiger

Lordship prezentuje záujem kompletne prebudovať priestor už od roku 2006. Konkrétne podoby sa medzičasom viackrát menili, firma v súčasnosti hovorí o zachovaní a rekonštrukcii hotela Kyjev ako aj zbúraní niekoľkých nekoncepčne postavených budov.

Po prestavbe má vzniknúť ucelený priestor pospájaný objektmi po vonkajšom obvode. Centrálny vstup sa chystá zo strany Námestia SNP a počíta sa aj s prestrešením vnútorných ulíc. Funkcie majú byť tradičné – byty, kancelárie, obchody a hotel.

Spoločnosť predstavila aj vizualizácie, tie však nie sú záväzné a šlo len o ideové riešenie priestoru. Konkrétny návrh má vzísť zo súťaže, o ktorej developer hovorí spolu s mestom od leta tohto roku. „Výsledok súťaže by mal byť posúdený a potom premietnutý do územného plánu zóny, ak sa mesto stotožní s tým, že takto chce, aby vyzeralo Kamenné námestie,“ vysvetlil primátor Milan Ftáčnik.

Aktivisti sa dnes obávajú o zastavanosť priestoru i fakt, že predaj pozemkov prebehne ešte pred samotnou architektonickou súťažou. Spor medzi architektom hotela Kyjev a Lordshipom sa vedie aj o budovu hotela. Hoci pamiatkový úrad ho nezaradil medzi chránené, investor povedal, že búrať nebude.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Kamenné námestie, Lordship