Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kancelársky trh očakáva rekordný pokrízový rok

23.04.2018, 13:45 | Daniel Suchý | © 2018 News and Media Holding

Developeri ohlasujú na tento rok v Bratislave odovzdanie nových kancelárskych budov s najväčšou plochou od vypuknutia krízy. Už vlaňajšok bol rekordný od vrcholu realitného boomu, tento rok má pribudnúť ešte o dve tretiny väčšia plocha. Začiatok roka však pripomína ticho pred búrkou.

  • Tlačiť
  • 0

Počas prvých troch mesiacov nebola v hlavnom meste dokončená a odovzdaná žiadna nová kancelárska budova, vyplýva zo správy o kancelárskom trhu od Bratislava Research Forum (BRF), združenia realitných poradenských spoločností Cushman & Wakefield, CBRE, Colliers International a JLL.

V druhom štvrťroku očakáva združenie dokončenie projektov Blumental Offices II od developera Corwin, Einsteinova Business Centre od S Immo AG a Westend Plazza od J&T Real Estate, ktoré spoločne prinesú na trh viac ako 64-tisíc štvorcových metrov moderných kancelárskych priestorov.

Dokončia Panoramu III aj Twin City Tower

Do konca roka má pribudnúť ešte viac ako raz toľko novej plochy v projektoch J&T Real Estate Panorama Business III a Twin City Tower od HB Reavisu. Celkovo sa tak tento rok očakáva odovzdanie 140-tisíc štvorcových metrov, oproti necelým 85 tisícom z minulého roka.

Blumental Offices II - vizualizáciaZdroj: Corwin

Celková ponuka moderných kancelárskych priestorov v hlavnom meste tak ku koncu marca zostala na úrovni 1,72 milióna štvorcových metrov. Z toho 59 percent tvoria priestory v najvyššom štandarde A. Takmer tretina z celkovej ponuky, 537-tisíc štvorcových metrov, je v 28 budovách s certifikátom zelenej, trvalo udržateľnej budovy, buď LEED alebo BREEAM.

Počas prvých troch mesiacov uzatvorili developeri a správcovia budov podľa BRF zmluvy na výmeru 27-tisíc štvorcových metrov, čo je síce 68-percentný pokles oproti predchádzajúcemu kvartálu, ale najlepší výsledok začiatku roka za posledné roky.

Neprehliadnite

Nové nájmy z toho predstavovali 32 percent, predprenájmy budov vo výstavbe 31 percent, prerokovanie nových podmienok nájmov malo podiel 24 percent a 13 percent tvorilo rozširovanie priestorov.

Obsadené na 94 percent

Najväčšiu transakciu zaznamenali v rozostavanej budove Panorama Business III, kde si spoločnosť z IT sektora prenajala 6 638 m2. Druhou najväčšou zazmluvnenou plochou bolo prerokovanie nových podmienok na 2 379 m2 v Aupark Tower telekomunikačnou spoločnosťou.

Zmluvy nad tisíc štvorcových metrov podpísali firmy aj v Blumental Offices I a Astoria Palace. Celkovo na trhu dominovali spoločnosti z IT sektora (34 percent) a z oblasti profesionálnych služieb (18 percent).

Einsteinova Business CenterZdroj: S Immo AG

Vďaka týmto transakciám sa opäť znížila miera neobsadenosti kancelárskych priestorov na 5,99 percenta zo 6,18 percenta z konca minulého roka. Najnižšiu mieru neobsadenosti zaznamenalo združenie v okresoch Bratislava V (3,22 %), nasledujú Bratislava I (5,05 %) a Bratislava II (6,74 %). Najvyššia neobsadenosť bola v okresoch Bratislava IV (9,05 %) a Bratislava III (8,01 %).

Prime rent, teda najvyššie dosiahnuté nájomné nových kancelárskych jednotiek s najvyšším štandardom v najlepších lokalitách sa počas prvých troch mesiacov zvýšilo zo 16 na 17 eur za štvorcový meter za mesiac.

Pozrite si vývoj na bratislavskom kancelárskom trhu v prehľadných grafoch a tabuľkách.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Bratislava Research Forum, BRF, Corwin Capital, HB Reavis, J&T Real Estate

Diskusia (0 reakcií)