Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Košičania chceli „skopírovať“ bratislavské kancelárie, skončili v konkurze

23.12.2016, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2016 News and Media Holding

V Košiciach nevymýšľali nič nové. Investorská firma Casa Invest len zobrala fungujúci model osvedčený v Bratislave a chcela ho uplatniť aj v Košiciach. Z plánov na výstavbu kancelárskeho komplexu Downtown Business Centrum však nezostalo nič. Pozemky skončili v dražbe a samotná firma v konkurze.

  • Tlačiť
  • 1

„Dobrí umelci kopírujú, tí najlepší kradnú,“ povedal raz zakladateľ technologickej spoločnosti Apple Steve Jobs. Tento jeho pohľad na podnikanie využívajú viaceré odvetvia, realitný biznis nevynímajúc. Riadila sa ním aj spoločnosť Casa Invest. Aj keď v jej prípade o kradnutie nešlo.

V roku 2011 sa košická eseročka rozhodla, že kopírovať bude legálnym spôsobom a kúpila stavebnú dokumentáciu k bratislavskému projektu Galvaniho Business Center IV. V metropole východu tak mala vyrásť dvojička úspešného kancelárskeho bloku situovaného proti nákupnému centru Avion. Košičania chceli využiť pozemky, na ktorých kedysi sídlil areál Inžinierskych stavieb.

V Košiciach chceli využiť  boom IT firiem a ich hlad po kancelárskych priestoroch. „Už máme prvých záujemcov o priestory, potrebujeme ich kvôli určitému stupňu predprenájmov,“ hovoril ešte v roku 2011 pre TREND Reality konateľ Casa Invest Štefan Janovčík. Investor sa pritom chválil tým, že 60 percent priestorov je už prenajatých. Projekt s rozpočtom 35 miliónov eur mal byť hotový v roku 2012.

Neprehliadnite

So stavebnými prácami sa začalo, k úspešnému koncu sa však nedotiahli. Projekt zamrzol na základoch a firma začala mať finančné problémy. V lete 2014 sa uskutočnila prvá zo série dražieb. Dražobná spoločnosť ocenila pozemok na 3,4 milióna eur. Cena nakoniec padla až na polovicu.

A práve košickou spoločnosťou sa už zaoberajú aj súdy. Na návrh stavebnej spoločnosti RBG Slovakia začal súd konkurzné konanie. Do konkurzu sa dostala firma v apríli tohto roka. Prvé zasadnutie veriteľského výboru prebehlo minulý týždeň. Čo bude so samotnými pozemkami aj projektom je nateraz otázne. Pozemky sú však až do dnešných dní zapísané práve na Casa Invest.

Tak ako pred piatimi rokmi, aj teraz platí, že Košice lákajú IT spoločnosti. Tamojšie firmy združené v klastri IT Valley zamestnávajú takmer deväťtisíc ľudí, rovnaký počet miest pritom plánujú v budúcich rokoch vytvoriť. Aj preto sa očakáva, že kancelárskych projektov bude v metropole východu pribúdať. Na jar tohto roka ohlásila vznik projektu Business centrum Košice III aj developerská skupina CTR Group.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy INEKO, lekári, záchranky