Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Legendárny tatranský hotel je na predaj: Záujem prejavili aj Číňania

10.03.2017 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Spolu s hotelom Patria patrí medzi kultové hotely na Štrbskom Plese. Hotel Panoráma je na predaj, nájdete ho dokonca v ponuke niektorých realitných kancelárií. Jeho majitelia priznali, že kupca hľadajú už niekoľko rokov, aktuálne sa však situácia pohla lepším smerom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 17

Hotel Panoráma mal byť symbolom nového Štrbského Plesa. Aspoň také plány s ním mali architekti pripravujúci tatranskú osadu na majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní, ktoré privítali Tatranci v roku 1970. Práve pri ich príležitosti hotel postavili. Jeho architektom bol Čech Zdeněk Řihák, ktorý ho naprojektoval v rokoch 1965 až 1967. 

Hotel prešiel v rokoch 2008 až 2010 rozsiahlou rekonštrukciou, keď bola časť hotelových kapacít premenená na apartmány. Kultový hotel však dnes nenájdete len na stránkach, ktoré sa venujú ponuke ubytovania, ale aj na realitných portáloch. Je na predaj, majitelia si ho cenia na 17 miliónov eur. O aktuálnej situácii a plánoch hovorí pre TREND Reality spolumajiteľ hotela Dušan Holeš.

Slovensko má za sebou najlepší rok v cestovnom ruchu. Pocítili ste to aj vy?

Čo sa uvádza v štatistikách, že Tatry mali minulý rok najväčšiu návštevnosť, je síce pravda, ale prevažuje počet turistov, ktorí bývajú mimo hlavných tatranských stredísk. Ráno prídu na Štrbské Pleso a večer odchádzajú. Máme to zachytené aj v štatistikách, keď bol rok 2016 z pohľadu nás aj ďalších hotelov v okolí horší ako rok 2015.

Čím si to vysvetľujete?

Najmä tým, že ľudia hľadajú lacnejšie ubytovanie. Asi je im lacnejšie vyjsť autom zo Štrby alebo iných podtatranských obcí autom či zubačkou, stráviť tu celý deň a večer sa vrátiť do svojho ubytovacieho zariadenia. Kým v podhorí zaplatia za noc cca 20 eur, tu sa cena pohybuje okolo päťdesiatich eur.

Neprehliadnite

Keď k poklesu záujmu dochádzalo v minulosti, hotelieri reagovali úpravou cenníkov. Neuvažovali ste nad tým?

Sme štvorhviezdičkový hotel a sme zameraní na určitú klientelu. Cena 50 eur za osobu a noc s polpenziou určite nie je vysoká. Nižšie ceny občas ponúkame v mimosezóne cez zľavové portály, ale toto nie je cesta, ktorou sa chceme uberať.

Nepomohla vám v tomto smere aj na sneh priaznivá zima?

Paradoxne nie. Je slabšia ako minulá. Keďže sneh majú aj v nižšie položených strediskách, lyžiari sa rozdelili. Treba si v tomto smere povedať aj to, že Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso sú v porovnaní zo zahraničím na lyžovanie drahé. Zima bohatá na sneh v nižších polohách nám tak skôr uškodila.

Hotel Panorama pred rekonštrukciou v roku 2007.Zdroj: Sita/Rastislav Ovšonka

Váš hotel je na predaj. Dokonca sa objavil aj na realitných portáloch. Prečo ste sa uchýlili k tomuto kroku?

Tento krok bol jasný už na konci roku 2007, keď sme sa ako spoločnosť rozhodli hotel kúpiť. Našim cieľom bolo komplex zrekonštruovať, apartmány a komerčné priestory predať, prípadne pripraviť na prevzatie niekomu, kto by chcel hotelový rezort prevádzkovať. Správali sme sa klasickým developerským spôsobom: kúpiť, zrekonštruovať a predať. Sme dvaja spoločníci a ani jeden z nás vtedy nemal skúsenosti s hotelovým biznisom.

Asi to bolo zle načasované.

Bolo. Prišiel koniec roku 2008 a už sa všetko začalo rúcať. Predaj apartmánov sa zastavil a my sme stáli pred rozhodnutím, čo ďalej. V podstate sme mali len dve možnosti, buď to necháme len na prevádzke apartmánov, alebo dokončíme reštauráciu a kuchyňu a rozbehneme to ako hotel. Našťastie, rozhodli sme sa pre druhú možnosť.

Neľutujete to dnes?

Určite nie. Inak by to bol mŕtvy objekt, do ktorého by chodili len majitelia apartmánov. A to nebol náš cieľ. Od začiatku sme chceli vytvoriť dovolenkový rezort a to sa nám podarilo.

Sú ešte nejaké apartmány na predaj?

S predajom sme skončili asi pred rokom a pol. Nechceli sme totiž znižovať ubytovaciu časť, aby prípadný nový majiteľ mal v tomto smere voľnejšie ruky. Dnes je ubytovacia kapacita nastavená na 120 pevných lôžok, čomu zodpovedá aj hotelová reštaurácia a kongresové priestory.

Máte na prenájom nejaké komerčné priestory?

V minulosti sme tu mali Intersport. Ten sme zrušili a spravili sme z neho kongresovú sálu. Ekonomicky je to výhodnejšie ako prenajímať plochu pre obchodné prevádzky.

Nie je problém lákať na kongresové stretnutia?

Ľudia sem chodia. Je to veľmi významné vyplnenie medzisezónnych období. Bez toho by sa tu nedalo existovať.

Keď ste v roku 2010 dokončili celý komplex, nesnažili ste sa ho predať?

Boli tam pokusy. Neoslovovali sme realitné kancelárie, skôr sme sa dopytovali cez známych. Nechceli sme to pustiť otvorene do sveta. Cez realitné kancelárie hľadáme nového majiteľ asi rok. Aj tu sme však postupovali cez známych. Išlo najmä o to, aby sme túto ponuku vyslali do zahraničia. Nepredpokladáme, že kupca nájdeme na Slovensku.

Pokračovanie článku - stránka 1 z 4
Pokračovanie článku na ďalšej stránke
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 17

Tagy hotel, Panorama, predaj

Realitná inzercia

Posledný byt v projekte APOLLIS

Posledný byt v projekte APOLLIS HERRYS ponúka na predaj posledný voľný byt v projekte APOLLIS - 3i byt, 96 m2 na 6.p. V cene kuchynská linka,umývačka riadu,podlahy a sanita. Bývajte Q1 2017.

Projekt Nový Ružinov 3. fáza

Projekt Nový Ružinov 3. fáza HERRYS exkluzívne ponúka na predaj nadštandardne vybavené byty a apartmány v 3. fáze úspešného projektu Nový Ružinov. Kuchynská linka so spotrebičmi v cene.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

Mendelsohn

Mendelsohn Prémiová adresa, parkovanie v cene bytu v novom projekte MENDELSOHN

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

REB.SK predáva 5 izbový penthouse na Kolibe

REB.SK predáva 5 izbový penthouse na Kolibe Reb.sk predáva 5-izbový penthouse na Kolibe. Byt má podlahovú plochu 183,20 m2 + terasy o výmere 155,80 m2, nachádza sa na najvyššom poschodí .

Pridať inzerát