Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Legendárny tatranský hotel je na predaj: Záujem prejavili aj Číňania

10.03.2017, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Spolu s hotelom Patria patrí medzi kultové hotely na Štrbskom Plese. Hotel Panoráma je na predaj, nájdete ho dokonca v ponuke niektorých realitných kancelárií. Jeho majitelia priznali, že kupca hľadajú už niekoľko rokov, aktuálne sa však situácia pohla lepším smerom.

  • Tlačiť
  • 18

Tagy

hotel, predaj

Hotel Panoráma mal byť symbolom nového Štrbského Plesa. Aspoň také plány s ním mali architekti pripravujúci tatranskú osadu na majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní, ktoré privítali Tatranci v roku 1970. Práve pri ich príležitosti hotel postavili. Jeho architektom bol Čech Zdeněk Řihák, ktorý ho naprojektoval v rokoch 1965 až 1967. 

Hotel prešiel v rokoch 2008 až 2010 rozsiahlou rekonštrukciou, keď bola časť hotelových kapacít premenená na apartmány. Kultový hotel však dnes nenájdete len na stránkach, ktoré sa venujú ponuke ubytovania, ale aj na realitných portáloch. Je na predaj, majitelia si ho cenia na 17 miliónov eur. O aktuálnej situácii a plánoch hovorí pre TREND Reality spolumajiteľ hotela Dušan Holeš.

Slovensko má za sebou najlepší rok v cestovnom ruchu. Pocítili ste to aj vy?

Čo sa uvádza v štatistikách, že Tatry mali minulý rok najväčšiu návštevnosť, je síce pravda, ale prevažuje počet turistov, ktorí bývajú mimo hlavných tatranských stredísk. Ráno prídu na Štrbské Pleso a večer odchádzajú. Máme to zachytené aj v štatistikách, keď bol rok 2016 z pohľadu nás aj ďalších hotelov v okolí horší ako rok 2015.

Čím si to vysvetľujete?

Najmä tým, že ľudia hľadajú lacnejšie ubytovanie. Asi je im lacnejšie vyjsť autom zo Štrby alebo iných podtatranských obcí autom či zubačkou, stráviť tu celý deň a večer sa vrátiť do svojho ubytovacieho zariadenia. Kým v podhorí zaplatia za noc cca 20 eur, tu sa cena pohybuje okolo päťdesiatich eur.

Neprehliadnite

Keď k poklesu záujmu dochádzalo v minulosti, hotelieri reagovali úpravou cenníkov. Neuvažovali ste nad tým?

Sme štvorhviezdičkový hotel a sme zameraní na určitú klientelu. Cena 50 eur za osobu a noc s polpenziou určite nie je vysoká. Nižšie ceny občas ponúkame v mimosezóne cez zľavové portály, ale toto nie je cesta, ktorou sa chceme uberať.

Nepomohla vám v tomto smere aj na sneh priaznivá zima?

Paradoxne nie. Je slabšia ako minulá. Keďže sneh majú aj v nižšie položených strediskách, lyžiari sa rozdelili. Treba si v tomto smere povedať aj to, že Tatranská Lomnica a Štrbské Pleso sú v porovnaní zo zahraničím na lyžovanie drahé. Zima bohatá na sneh v nižších polohách nám tak skôr uškodila.

Hotel Panorama pred rekonštrukciou v roku 2007.Zdroj: Sita/Rastislav Ovšonka

Váš hotel je na predaj. Dokonca sa objavil aj na realitných portáloch. Prečo ste sa uchýlili k tomuto kroku?

Tento krok bol jasný už na konci roku 2007, keď sme sa ako spoločnosť rozhodli hotel kúpiť. Našim cieľom bolo komplex zrekonštruovať, apartmány a komerčné priestory predať, prípadne pripraviť na prevzatie niekomu, kto by chcel hotelový rezort prevádzkovať. Správali sme sa klasickým developerským spôsobom: kúpiť, zrekonštruovať a predať. Sme dvaja spoločníci a ani jeden z nás vtedy nemal skúsenosti s hotelovým biznisom.

Asi to bolo zle načasované.

Bolo. Prišiel koniec roku 2008 a už sa všetko začalo rúcať. Predaj apartmánov sa zastavil a my sme stáli pred rozhodnutím, čo ďalej. V podstate sme mali len dve možnosti, buď to necháme len na prevádzke apartmánov, alebo dokončíme reštauráciu a kuchyňu a rozbehneme to ako hotel. Našťastie, rozhodli sme sa pre druhú možnosť.

Neľutujete to dnes?

Určite nie. Inak by to bol mŕtvy objekt, do ktorého by chodili len majitelia apartmánov. A to nebol náš cieľ. Od začiatku sme chceli vytvoriť dovolenkový rezort a to sa nám podarilo.

Sú ešte nejaké apartmány na predaj?

S predajom sme skončili asi pred rokom a pol. Nechceli sme totiž znižovať ubytovaciu časť, aby prípadný nový majiteľ mal v tomto smere voľnejšie ruky. Dnes je ubytovacia kapacita nastavená na 120 pevných lôžok, čomu zodpovedá aj hotelová reštaurácia a kongresové priestory.

Máte na prenájom nejaké komerčné priestory?

V minulosti sme tu mali Intersport. Ten sme zrušili a spravili sme z neho kongresovú sálu. Ekonomicky je to výhodnejšie ako prenajímať plochu pre obchodné prevádzky.

Nie je problém lákať na kongresové stretnutia?

Ľudia sem chodia. Je to veľmi významné vyplnenie medzisezónnych období. Bez toho by sa tu nedalo existovať.

Keď ste v roku 2010 dokončili celý komplex, nesnažili ste sa ho predať?

Boli tam pokusy. Neoslovovali sme realitné kancelárie, skôr sme sa dopytovali cez známych. Nechceli sme to pustiť otvorene do sveta. Cez realitné kancelárie hľadáme nového majiteľ asi rok. Aj tu sme však postupovali cez známych. Išlo najmä o to, aby sme túto ponuku vyslali do zahraničia. Nepredpokladáme, že kupca nájdeme na Slovensku.

Pár skupín, ktoré by dokázali takýto komplex kúpiť je aj na Slovensku. Neskúšali ste osloviť s ponukou napríklad Tatry Mountain Resorts, ktoré má aktivity aj na Štrbskom Plese?

Priamo na tému predaja nie. Mali sme spoluprácu s Poštovou bankou, ktorej sme ponúkli takéto vyrovnanie, ale nemali záujem.

Evidujete nejakých záujemcov o kúpu hotela?

V poslednom období cítime v tomto smere oživenie. Najmä posledný rok sa tu objavilo viacero ľudí, ktorí majú o kúpu hotela záujem. Zväčša šlo o sprostredkovateľov, ale  objavili sa aj špekulanti, ktorých hlavným cieľom bolo zarobiť na provízii.

Spomínali ste, že kupec asi nebude zo Slovenska. Z akých krajín ste mali záujemcov?

Boli tu už Poliaci, Maďari, Nemci, Ukrajinci, Rusi, ale aj zástupcovia spoločnosti z Kuvajtu. Najčerstvejší záujem máme zo strany čínskych investorov. Ich zámer nevieme momentálne odhadnúť, predpokladám, že si popri iných investíciách chcú vybudovať aj rekreačné či oddychové zázemie.

Bolo to z ich strany len sondovanie?

Nemyslím si. Neviem však povedať, nakoľko je to vážne. Podľa mňa hľadajú vhodný objekt, je však otázne, či si vyberú nás, alebo niekoho iného.

Dokáže si na seba hotel zarobiť?

Dokáže. Ale nesmie do toho ísť človek s úverovými peniazmi, ktorý má na krku časový limit, dokedy to musí vrátiť. Dá sa to aj z úverových peňazí, ale len z dlhodobého hľadiska. Mali sme tu už ľudí, ktorí si pri kúpe apartmánu mysleli, že sa im peniaze do siedmich rokov vrátia. Ale to je nezmysel. Toto je vyslovene investičná vec.

Ak by sme sa vrátili o 10 rokov do minulosti a znova by ste sa rozhodovali, či Panorámu kúpiť, ako by ste sa rozhodli?

V tom čase nikto nemohol vedieť, čo príde. Keby som bol vedel, že príde kríza, tak do toho nejdem. Ale neľutujem. Aj keď sa pozriem dozadu, keď boli rôzne problémy, tak to neľutujem. Je to zaujímavá robota. A to som z úplne iného odvetvia. Od roku 1989 mám firmu, ktorá vyrába nábytok.

Firma stále existuje?

Stále existuje. Je trocha zminimalizovaná a prevádzku zabezpečuje syn s manželkou.

Vy ste prešli naplno do hotela?

V hoteli trávim minimálne päť dní v týždni.

Ako sa zmenili Tatry za desať rokov, odkedy ste hotel kúpili?

Myslím si, že sa zmenili k lepšiemu. Mám pocit, že v Tatrách dnes pôsobí ďaleko viac ľudí, ktorí si uvedomili, že kúpiť hotel a v bratislavskej alebo inej kancelárii čakať, že mu budú peniaze chodiť na účet, je hlúposť. Majiteľ musí v hoteli byť, musí byť jeho súčasťou. Inak to v turistických strediskách nemôže fungovať.

Hotel Panorama Resort na Štrbskom PleseZdroj: Hotel Panorama Resort

Kvalita služieb je na tom lepšie?

Určite sa pohla k lepšiemu. Najmä, Tatranci prišli na to, že ľudia sem nechodia kvôli Tatrancom, ale kvôli Tatrám a dobrým službám. A to pomohlo.

Keď porovnáme postavenie jednotlivých tatranských osád, nemáte pocit, že Štrbské Pleso zaostáva za Tatranskou Lomnicou?

Je to najmä v investíciách. Do Lomnice sa investovalo veľa a stále sa v tom pokračuje. Štrbské Pleso však vzhľadom na polohu bude vždy čerešničkou na torte vo Vysokých Tatrách. Do karát mu hrá  hlavne umiestnenie, keďže je najvyššie položenou osadou. Pomáha to lyžovaniu, ale aj turistike. Všetko je v investíciách. Aj naša spoločnosť má nejaké plánované.

Týkajúce sa hotela Panorama?

Áno. Máme spracovanú štúdiu EIA, ktorá počíta s rozšírením hotela o 120 lôžok a k tomu prislúchajúce vybavenie. Navyše, existuje projekt Riečavy, ktorý uvažuje s vybudovaním zjazdoviek spájajúcich centrum Štrbského Plesa so Soliskom a Štrbské Pleso a Tatranskú Štrbu. Jedna z vrcholových staníc je naprojektovaná priamo pred hotelom Panoráma.

Projekt je starý viac ako päť rokov. Je stále reálny?

Je úplne reálny, len v tejto chvíli potrebuje investora. Riečavy zakladali spoločnosti, ktoré  stoja za hotelmi Panoráma, Toliar a Patria. Tieto tri spoločnosti však nemajú prostriedky na takú veľkú investíciu. Je potrebný silný investor, ktorý by možno aj v spolupráci s obcou dokázal takýto projekt zrealizovať.

Spomínali ste, že lyžovačka v Tatrách je drahá. Nevytvoril by práve takýto projekt priestor na konkurenčnejšie prostredie?

Toto je také malé stredisko, že vytvárať novú konkurenciu v zabezpečení lyžovania by nedopadlo dobre. Skôr by tu bolo potrebné vytvoriť dohodu a spoluprácu. Prospelo by to všetkým stranám.

Pociťujete v Tatrách konkurenčné prostredie?

Nemyslím si, že si navzájom robíme zle. Ja sa snažím vychádzať s každým dobre a pomôcť ako sa dá. Určite však nemôžem hovoriť o nejakej konkrétnej spolupráci, ktorá funguje napríklad v Rakúsku, že si ubytovacie zariadenia po vyčerpaní kapacity posúvajú zákazníkov. Na Štrbskom Plese veľmi dobre vychádzam s riaditeľom hotela Patria Jozefom Bendžalom, ktorý ma o hotelovom biznise veľa naučil.

Keď ho spomínate, on dlhé roky poukazuje na to, že cestovnému ruchu ubližuje vysoká DPH.

Určite má pravdu, ale nemyslím si, že terajšia vládna garnitúra s tým niečo urobí.

Hotel Panorama Resort na Štrbskom PleseZdroj: Hotel Panorama Resort

A pomohlo by jej zníženie?

Samozrejme. My nie sme obchodníci, ktorí kupujú a predávajú tovar. V tomto segmente je maximálny podiel ľudskej sily. My nepracujeme s položkami, ktoré by nám DPH znížili. Navyše, nikde vo svete to takto neexistuje. Vôbec nie je potrebné, aby sme vymýšľali niečo nové, stačí len okopírovať už fungujúce systémy zo zahraničia.

Takmer všetci zamestnávatelia sa dnes sťažujú na nedostatok pracovnej sily. Ako je to u vás?

Je to veľmi zlé. V osadách nemá bydlisko dostatok ľudí, preto tu musia zamestnanci dochádzať. Tomu sme sa museli prispôsobiť. Zohnať tu dnes niekoho napríklad za minimálnu mzdu je prakticky nemožné. Nedostatok pociťujeme pri čašníkoch, kuchároch či chyžných. Práve chyžná je dnes úplne nedostatkový tovar. Samozrejme ľudí, ktorí sú na úrade práce viac rokov je veľa, ale tým sa nechce pracovať.

Pomohlo by uvoľnenie pracovného trhu pre ľudí mimo Európskej únie? Napríklad z Ukrajiny?

Určite by to pomohlo, ale nemyslím si, že je to dobrá cesta. Prídu sem ľudia z Ukrajiny, budú sa rok rozhliadať a potom pôjdu ďalej na západ za vyšším zárobkom.

Tak kadiaľ vedie cesta?

Určite cez menšiu byrokraciu a administratívu. Mali by sme ľuďom dovoliť zarobiť viac. Napríklad napraviť DPH tak, aby bolo z čoho dávať. Ale problém je aj v ľuďoch. Mladí, ktorí vychádzajú zo škôl, majú mylné predstavy, že budú  sedieť za stolom a  dostanú minimálne tisíceurový plat. Chýba zodpovednosť, pracovitosť. Neviem aká generácia nám rastie. Mám pred šesťdesiatkou a už som to hovoril aj svojim deťom, že v budúcnosti sa budú musieť naučiť jesť trávu, alebo ľudovo povedané, pokapú od hladu, lebo nebude mať kto pracovať. Myslím si, že toto je najmä dôsledok zlej sociálnej politiky, ľudia dostávajú peniaze aj keď nič pre spoločnosť neurobili.

Keď sme sa bavili o zmenách, kedysi boli zárukou bonitnejšej klientely Rusi. Chodia ešte?

Chodia veľmi málo. Je to spôsobené aj problémami s udeľovaním víz. Väčšinou ich dostanú majetnejší, ktorý idú ďalej ako na Slovensko. Im sa už málime. Myslia si, že ďalej dostanú viac. Myslím si však, že dnes medzi Rakúskom a Slovenskom nie je až taký rozdiel. Rusov chodí menej, vyvažujú to však domáci. K tomu však prispela aj situácia vo svete.

A čo Poliaci?

Poliaci chodia a veľa. Sú však patrioti, k čomu im pomáha politika ich vlády, ktorá vytvorila stimuly, vďaka ktorým je pre nich výhodnejšie dovolenkovať  doma.

Je známe, že banky nerady požičiavajú na dlhé obdobie. Neobmedzuje to cestový ruch?

Obmedzuje. My sme niekoľkokrát skúšali osloviť banky s úmyslom získať dlhodobý úver s primeranými podmienkami, všetci s vami komunikujú až po hranicu, keď poviete slovo hotel.

Bude to negatívnymi skúsenosťami s hotelmi?

Asi áno. Všetci vieme, že dnes je v bankách peňazí dosť. Mali by to prehodnotiť. Hotel dnes nedokáže vrátiť peniaze za päť, ani za desať rokov.

Tatranský hotel nie je jediný

Hotel Panorama Resort nie je jediným, ktorý sa majitelia snažia predať. V ponuke realitného portálu Nehnuteľnosti.sk nájdete aktuálne vyše 500 inzerátov na predaj či prenájom rôznych ubytovacích zariadení. Panorama však spomedzi všetkých vyčnieva. S cenou na úrovni 17 miliónov eur je s vysokým náskokom najdrahším hotelom v ponuke. Len na porovnanie, druhý najdrahší hotel pýta od potenciálneho záujemcu sedem miliónov eur.

  • Tlačiť
  • 18

Tagy hotel, predaj