Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Londýn uvažuje o letisku na Temži

18.01.2012, 14:11 | ČTK

Londýnsky starosta postupne získava podporu britskej vlády

  • Tlačiť
  • 9

Londýn by mohol mať nové letisko na umelom ostrove v ústí Temže. Obľúbený plán londýnskeho starostu Borisa Johnsona získava stúpencov vo vláde a podľa britských médií sa v priebehu marca začnú konzultácie, ktoré počítajú aj s variantom nového letiska v ústí rieky východne od hlavného mesta.

B. Johnson prvýkrát navrhol kontroverzný plán v roku 2008. S podobným návrhom prišiel aj slávny architekt Norman Foster. Najrušnejšie európske letisko v Heathrow na západe Londýna je chronicky preťažené a funguje na hranici kapacity. Terajšia vláda navyše z ekologických dôvodov vylúčila plány na postavenie tretej dráhy na Heathrow.

Odporcovia zdôrazňujú, že letisko by poškodilo unikátny ekosystém v ústí rieky a jeho výstavba by bola mimoriadne nákladná a dlhá.

Vláda premiéra Davida Camerona sa zatiaľ stavala k výstavbe nového letiska rezervovane. Denník The Daily Telegraph ale dnes napísal, že Cameron chce návrh „Borisovho ostrova”, ako sa hovorí, predbežne podporiť. Vláda chcela už začiatkom januára oznámiť konzultácie o stratégii leteckej dopravy súbežne s oznámením o projekte novej rýchlodráhy na sever Anglicka. Proti sa ale postavil vicepremiér Nick Clegg s tým, že celá vec nie je dostatočne premyslená, uviedol The Daily Telegraph.

Starosta Londýna dnes povedal, že výstavba letiska by mohol trvať len šesť rokov. Podľa neho by do neho mohli investovať napríklad štátne investičné fondy Číny a Brazílie. Británia v každom prípade by musela vybudovať infraštruktúru pre spojenie letiska s Londýnom. Podľa odhadov londýnskej radnice sa zvýši počet cestujúcich na londýnskych letiskách zo 140 miliónov v roku 2010 na 400 miliónov v roku 2050.

Jedna z vizualizácií letiska

Ilustračné foto na titulke - Foster + Partners

  • Tlačiť
  • 9

Tagy letecká doprava, letisko, Londýn