Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Londýnsky mrakodrap Walkie Talkie predali za rekordnú sumu

27.07.2017, 11:04 | Daniel Suchý | © 2017 News and Media Holding

Pred dvomi rokmi ho vyhlásili za najhorší architektonický počin v Spojenom kráľovstve, teraz sa predal za rekordnú sumu. Londýnsky mrakodrap prezývaný podľa tvaru Walkie Talkie (vysielačka) kúpil hongkonský potravinársky gigant Lee Kum Kee za 1,28 miliardy libier (1,43 miliardy eur). Ide o rekordnú sumu za kúpu jednej budovy v krajine, informuje The Telegraph.

  • Tlačiť
  • 0

Mrakodrap s 37 podlažiami a výškou 160 metrov ponúka 65-tisíc štvorcových metrov kancelárskej plochy a 1 600 štvorcových metrov obchodných priestorov. Turistickou atrakciou sa stala záhrada zaberajúca vrchné tri podlažia – Sky Garden.

Budovu s oficiálnym názvom a adresou 20 Fenchurch Street kúpila podľa Telegraphu hongkonská spoločnosť pre svoju divíziu zdravotníckych produktov, ktorá sa špecializuje na čínske bylinky ale aj na realitné investície. LKK Health Products Group označila investíciu za dlhodobú.

Suma za budovu prekoná aj doteraz rekordný tohtoročný predaj mrakodrapu prezývaného Cheesegrater (strúhadlo na syr) čínskemu investorovi za 1,15 miliardy libier. Polovičný podiel v budove mala doteraz developerská spoločnosť Land Securities a druhú polovicu skupina investorov.

Walkie Talkie - Sky Garden na vrchole budovyZdroj: Colin / Wikimedia | CC

Budovu navrhnutú architektom Rafaelom Viñolym začali stavať v roku 2009 a dokončili na jar 2014 s nákladmi 200 miliónov libier. Ide o šiestu najvyššiu budovu v City a 12. najvyššiu v celom Londýne. Pôvodne mala mať až 200 metrov, pre námietky k vplyvu na panorámu mesta ju znížili.

V roku 2015 dostala budova anticenu Carbuncle Cup, ktorú udeľuje každoročne architektonický magazín Building Design najhoršej budove postavenej za posledný rok v Spojenom kráľovstve. Okrem dizajnu sa za ňu môže poďakovať najmä problémom, ktoré spôsobuje odraz slnka od fasády a silný vietor okolo objektu.

Neprehliadnite

Kritizovaná bola aj Sky Garden, ktorá nesplnila očakávania vysokej kvality oddychových priestorov, napriek tomu je jej návšteva spojená s prísnymi opatreniami a treba si ju rezervovať dlho dopredu.

Predaj budovy potvrdzuje zvýšený záujem ázijských investorov o nehnuteľnosti v Londýne po hlasovaní o Brexite, píše Telegraph. Jedným z dôvodov sú pohyby kurzu libry, investori však Londýnu dlhodobo veria. „Ázijské ekonomiky dozrievajú a investori umiestňujú kapitál čoraz širšie a londýnske reality sú stále považované za prvú adresu,“ citujú noviny Jamesa Beckhama zo spoločnosti Cushman & Wakefield, ktorá bola poradcom pri predaji.

Londýnsky mrakodrap nazývaný Walkie Talkie získal cenu pre najhorší architektonický počin rokaZdroj: SITA / AP

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)