Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Magistrát reaguje na Gumon: stavebná polícia

01.09.2008, 23:34 | Ľuboš Mistrík | © 2008 News and Media Holding

Po búraní chránenej budovy v Bratislave sa oprašuje staršia myšlienka.

  • Tlačiť
  • 2

Niekdajšia budova lisovne bakelitu na bratislavskej Košickej vyvolala v meste počas predĺženého víkendu záujem médií. Začali ju totiž búrať bez povolenia. Námestník primátora Tomáš Korček zároveň pre agentúru SITA oprášil myšlienku stavebnej polície. Mala by právomoc vstupu na cudzí pozemok s pozastavením nepovoleného búrania.

gumonaktual1_1.jpg

Mesto bude podľa T. Korčeka vyvíjať tlak na ministerstvo výstavby, aby funkciu vytvorila. Špeciálna polícia by mala mať zároveň právo odpojiť nepovolenú stavbu od elektriny. Do jej kompetencií by patrili aj čierne stavby, mala by právo takúto budovu zbúrať. Náklady by od investora vymáhal štát. Myšlienka sa však v návrhu nového stavebného zákona neobjavila, uvažuje sa len o finančnom posilnení inšpekcie.

Trojpodlažný objekt, súčasť areálu fabriky Gumonu, sa začal búrať minulý týždeň. Lisovňa mala byť pôvodne vyhlásená za pamiatku, proti čomu sa majiteľ odvolal. Počas tohto procesu však bola stále chránená, jej asanáciu miestny stavebný úrad na rozdiel od susedných piatich budov neodobril.

gumonaktual1_2.jpg

Údajným dôvodom pre jej zbúranie mala byť poškodená statika a fakt, že budova je nebezpečná. Na mieste má vyrásť polyfunkčný komplex za približne 8 miliárd korún, predpokladaný štart výstavby však zatiaľ nie je známy.

Foto - SITA

  • Tlačiť
  • 2

Súvisiace články

Namiesto Gumonu 40-podlažné veže

Areál na Košickej v metropole čaká megaprestavba za takmer 8 miliárd, vzniknú byty, kancelárie, obchody a hotel 1

Nové skupiny tuho bojujú o realitný trh

Stavebné povolenie? Radšej v Mongolsku

O zákuskoch

Investičné byty sú opäť v kurze. Objavili ich aj mladí