Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Majiteľ Yosaria Plaza: Investorov máme niekoľko, čakáme však na súdy

14.11.2016, 05:00 | Tomáš Vašuta | © 2016 News and Media Holding

Pri rozostavanom skelete Yosaria Plaza, ktorý zvyknú Ružinovčania prezývať aj Hirošima, je množstvo kľúčových termínov a výročí. Jedno z nich si nedostavané obchodné centrum pripomenie aj zajtra. Presne pred dvoma rokmi sa totiž konali komunálne voľby a otázka Yosarie v nich bola považovaná za vybavenú. Starosta mestskej časti, ktorý vo voľbách uspel, totiž ohlasoval nového investora. Na stavbe sa však za uplynulé dva roky nezmenilo absolútne nič.

  • Tlačiť
  • 2

Pre miestnych to bolo veľké prekvapenie. Na predvolebných plagátoch robil úradujúci starosta Dušan Pekár odpočet svojich sľubov. Svietilo na nich päť problémov a päť vyhodnotení  ich riešenia. Medzi nimi aj Hirošima, ako najpálčivejší realitný problém mestskej časti. Podľa kandidáta bol vyriešený.

„Na strane investora ešte stále prebiehajú rokovania. My ako mestská časť Ružinov chceme každopádne potom s investorom riešiť aj priestor Papánkovho námestia, ktoré je momentálne nefunkčné a boli by sme radi, keby sa sem život vrátil,“ vysvetľovala pred dvoma rokmi pre TREND Reality hovorkyňa Ružinova Miroslava Štrosová.

Bilbord Dušana Pekára

Situácia sa opakovala aj pred tohtoročnými parlamentnými voľbami. Starosta, ktorý kandidoval za poslanca Národnej rady SR, dokonca redakcii TREND Reality poskytol vizualizácie, ako by mal komplex po novom vyzerať. „Navštívil ma nový investor, neskôr aj pán Ivan Líška. Obe strany ma informovali o prebiehajúcich rokovaniach a možnostiach nového riešenia tejto lokality, najmä v súvislosti s verejnými priestormi Papánkovho námestia a zeleňou,“ vysvetľoval vtedy.

Od ohlásenia posledných noviniek ubehlo deväť mesiacov, projekt je však stále v rovnakom stave ako pred dvoma rokmi. Mestská časť posun nechce komunikovať a odvoláva sa na súhlas zainteresovaných strán, zhovorčivejší je majiteľ Yosaria Plaza Ivan Líška. „S financovaním projektu problém nie je, nakoľko pred pár rokmi prišlo k oživeniu trhu. Záujemcov o investovanie do nášho projektu je niekoľko,“ povedal pre TREND Reality.

Neprehliadnite

Zároveň priznal, že projekt je prekreslený a čaká na súdne rozhodnutia. „Projekt prešiel zásadnými zmenami, k shoppingu pribudlo 200 bytov, budova s kanceláriami a kultúrou. Samozrejme, nebude chýbať veľké podzemné parkovisko. Koncept projektu je teda pripravený, s jeho realizáciou sa môže začať až po vyriešení súdnych sporov, ktoré trvajú vyše päť rokov,“ približuje I. Líška.

Začiatok problémov sa datuje okolo roku 2007. Premenu starého obchodného domu Prior na najväčšie nákupné stredisko na Slovensku zastavili podľa majiteľa „problémy financujúcej banky“. V ďalších rokoch bol priebeh v podstate rovnaký.

Yosaria Plaza - jedna zo štúdiíZdroj: Branislav Kaliský

Pokusy o dražbu, hľadanie investora či reštart stavby skončili neúspechom. Okolo  komplexu sa vedú komplikované súdne spory. O stavbe už rozhodoval aj Najvyšší súd. Vymáhanie pokuty pomocou exekútora priznala pred rokmi aj samotná mestská časť.

Fakt, že o pozemok je na trhu záujem, potvrdzujú aj samotní realitní hráči. „Áno, zaujímame sa o tento projekt spolu so skupinou ďalších investorov,“ potvrdil v marci tohto roka pre TREND Pavel Bagin, jeden zo spolumajiteľov Iurisu.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy Yosaria Plaza