Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Na poplatkoch za rozvoj sa v Bratislave vybrali milióny. Zatiaľ ich veľmi nevidno

18.02.2019, 05:01 | Martin Poláš | © 2019 News and Media Holding

Bratislavské mestské časti vybrali za predošlé dva roky na poplatkoch za rozvoj viac ako deväť miliónov eur. Takmer tretinu z nich podľa štatútu odviedli hlavnému mestu. Zvyšných 6,5 milióna eur mohli využiť na vlastné projekty, z týchto peňazí sa však zatiaľ preinvestoval iba zlomok.

  • Tlačiť
  • 4

Samosprávy môžu od stavebníkov vyberať miestny poplatok za rozvoj podľa nových pravidiel od roku 2017, obciam má slúžiť ako doplnkový zdroj na budovanie infraštruktúry hlavne v lokalitách, kde vzniká táto potreba v súvislosti s novou výstavbou.

Kým developerom rozvojové poplatky projekty predražujú, samosprávam má táto forma „kompenzácie“ pomôcť získať viac peňazí do pokladnice a financovať z nich konkrétne projekty, ktoré majú skvalitňovať verejné priestory či zariadenia vo vlastnej správe.

Podľa zákona sa môžu prostriedky použiť na stavbu prípadne pozemky pre škôlky, školy, zariadenia sociálnych, športových a kultúrnych služieb, sociálne bývanie, zdravotnícke zariadenia, verejne prístupné parky, úpravu zelene a stavbu miestnych komunikácií, parkovísk, verejného osvetlenia či technickej infraštruktúry.

Poplatok nemajú len Podunajské Biskupice

V Bratislave vykonávajú správu poplatku mestské časti, ktoré stanovujú aj jeho výšku. S výnimkou Podunajských Biskupíc mali v rokoch 2017 a 2018 poplatok zavedený všetky mestské časti, väčšina z nich na maximálnej možnej výške 35 eur za štvorcový meter podlažnej plochy.

Neprehliadnite

Príjmy mestských častí z poplatkov dosiahli za dva roky takmer 9,6 milióna eur. Z tejto sumy ide podľa štatútu 32 percent na účet hlavného mesta, zvyšných 68 percent zostáva v rozpočte miestnej samosprávy. Tie tak mali 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Bratislava, poplatok za rozvoj