Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Namiesto komína teplárne C1 Tower?

06.12.2007, 16:11 | Ľuboš Mistrík | © 2007 News and Media Holding

Možným osudom dominanty Bratislavy je prestavba na reštauráciu.

  • Tlačiť
  • 1

Popri informáciách o predaji pozemkov bratislavských teplární sa objavili úvahy o osude jednej z dominánt panorámy hlavného mesta. Teplárenský komín C1 zrejme pri novej výstavbe zbúrajú, podobne ako jeho neďalekého menšieho súrodenca, ktorý padol v rámci projektu Twin City. Bratislavčan Marek Pokrývka, ktorý sa venuje dizajnu, však pripravil návrh prestavby a rekonštrukcie 120-metrového výkričníka na atrakciu C1 Tower.

c1tower1.jpg

„Mesto potrebuje orientačné body a dominanty,“ odvoláva sa autor myšlienky na slová hlavného architekta Bratislavy Štefana Šlachtu. Premena industriálneho komína na reštauráciu s vyhliadkou podobnú reštaurácii Ufo na Novom moste má predstavovať alternatívu k jeho zbúraniu.

Projekt C1 je podľa slov M. Pokrývku rozdelený na tri časti. V rámci prvej bude potrebné zosilniť konštrukciu, postaviť štyri podporné pylóny a vo vnútri komína únikové schodisko. Výťah by mal byť umiestnený v jednom z pylónov.

c1tower2.jpg

Po zosilnení telesa komína štyrmi piliermi by sa vytvorili podmienky na vybudovanie štvorposchodovej luxusnej reštaurácie na jeho vrchole. Na jej streche si M. Pokrývka predstavuje vyhliadkovú terasu. Záverečná fáza by mala zahŕňať inštaláciu vysielača, ktorého výška by mohla byť až vyše 170 metrov, čím by pretŕčala všetky existujúce budovy v hlavnom meste.

c1tower3.jpg

Nakoľko je projekt reálny, nevie povedať ani sám autor, no plánuje ho predložiť budúcim majiteľom pozemkov. „Náklady sú zatiaľ otázne,“ hovorí M. Pokrývka a dodáva, že so stavebnými inžiniermi ešte nehovoril. Projekt však predstavuje zaujímavú alternatívu budúcej podoby komína a celej lokality Landererova-Čulenova. Podobná premena starého továrenského areálu na Design Factory sa pritom odohrala na neďalekej Bottovej ulici.

Vizualizácie – Marek Pokrývka

    > Podporte tento článok na hlasuj na vybrali.sme.sk
  • Tlačiť
  • 1