Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Neprehľadné zmeny územného plánu skončili

20.12.2011 | Peter Kremský | © 2011 News and Media Holding

Primátor M. Ftáčnik: ZaD 02 sú skôr pozitívne, odteraz sa bude v Bratislave diskutovať

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik vníma schválenie Zmien a doplnkov územného plánu mesta, známe pod kódom ZaD 02 skôr pozitívne ako negatívne. „Bola to otázka rozvoja mesta alebo stagnácie,“ odôvodňuje podporu minulotýždňového hlasovania mestského parlamentu v tejto otázke.

Vďaka tomu prešli aj zmeny ako zvýšenie zastavanosti v lokalite súčasného Parku kultúry a oddychu, kde sa developerská firma Henbury chystá vybudovať River Park II. Namiesto 66-tisíc m2 úžitkovej plochy tam teraz  územný plán dovoľuje vybudovať až 106-tisíc m2. „Mesto to však môže ovplyvniť cez  územný plán zóny, v ňom stanoviť objem výstavby, veď ten nemusí dosiahnuť maximum,“ tvrdí.

Hlavná architektka mesta Ingrid Konrádová je presvedčená, že aj štvorročný maratón schvaľovania ZaD 02 je dôvodom, prečo v Bratislave pozemky roky ležia ladom. Okrem toho je podľa nej na vine aj nízka daň z nehnuteľností. So súčasným územným plánom sa pracuje veľmi ťažko, sťažuje sa. Umožňuje napríklad nadstavby nad bytovými domami, ktoré nie sú podľa predstáv magistrátu, ťažko sa však dajú regulovať.

M. Ftáčnik vysvetľuje, že týmito zmenami skončila jedna éra územného plánu Bratislavy. Magistrát už začal obstarávať nový územný plán, ten však má byť hotový až o 5-7 rokov. Dovtedy sa zmenami majú pravidelne riešiť problémy, „ktoré priniesol život“, aby sa zmeny neschvaľovali v obrovskom neprehľadnom balíku, ako to bolo teraz.

„Odteraz sa bude územný plán meniť po častiach, aby sa o zmenách dalo diskutovať,“ hovorí primátor. „Ide nám o vstup verejnosti, diskusiu v inej kvalite, nie ako doteraz.“ Za príklad označil Viedeň, kde sa územný plán alebo jeho časti menia viackrát do roka.

Zmeny územného plánu napríklad umožnia prestavbu starých priemyselných areálov na  moderné komplexy, ako napríklad Pivovar Stein na Blumentálskej, Gumonka, Nová Cvernovka v Ružinove, Matador v Petržalke, či Meopta a Vinárske závody v Rači. Vybudovať sa bude môcť aj nákupné centrum Aquario v Karlovej Vsi.

Index podlahovej plochy sa zvyšuje v lokalitách ako Eurovea II, zóna Chalupkova, Panorama City, Autobusová stanica, račianske Komisárky alebo Nový Lamač. Využitie doteraz poľnohospodárskej alebo lesnej pôdy povoľujú zmeny pre projekty Bory Lamač, Cepit Vajnory, prístav Vlčie hrdlo pri Slovnafte alebo Vtáčnik v Novom Meste. Zmeny umožnia aj uvoľniť pozemky pre výstavbu diaľnic D4 a R7.

Na druhej strane sa znižuje intenzita výstavby v lokalitách námestie SNP, Kollárovo námestie, Jaskov rad, vo Vajnoroch, Jarovciach, či Rusovciach. Zastavateľné plochy sa v územnom pláne zmenili na zeleň v prípade lokalít Šafárikovo alebo Ovsištské námestie, Dlhé diely, na Tomášikovej, Miletičovej a Záhradníckej alebo Ivanskej ceste.

Ilustračné foto - Peter Kremský

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy územný plán

Realitná inzercia

Posledný byt v projekte APOLLIS

Posledný byt v projekte APOLLIS HERRYS ponúka na predaj posledný voľný byt v projekte APOLLIS - 3i byt, 96 m2 na 6.p. V cene kuchynská linka,umývačka riadu,podlahy a sanita. Bývajte Q1 2017.

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov Mestská vila Valentine: Bývanie pre mladých i rodiny, v blízkosti centra, ideálna dopravná dostupnosť. Unikátny mestský park na ploche 23 200 m2.

Moderné alebo klasické domy Dedinka

Moderné alebo klasické domy Dedinka Vyberte si moderný alebo klasický 4-izbový bungalov v lokalite s vlastným jazerom a lesoparkom. Ceny domov už od 157 tis. EUR.

Nové byty v Podunajských Biskupiciach

Nové byty v Podunajských Biskupiciach 1 až 4 izbové byty v dobrej cene na Kazanskej ulici, v bratislavskej Vrakuni

Mendelsohn

Mendelsohn Prémiová adresa, parkovanie v cene bytu v novom projekte MENDELSOHN

VILADOMY MARIANKA

VILADOMY MARIANKA 4-izbové byty vo viladome s vlastnou záhradou, terasou a dvomi parkovacími miestami v cene bytu. Nepremeškajte predpredajovú zľavu 5000 EUR z cenníkovej ceny!

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe

Rodinné domy ELEVEN na Kolibe Doprajte si luxus v Malých Karpatoch. Ponúkame 11 RD poskytujúcich dokonalé súkromie a bezpečnosť v obľúbenej a vyhľadávanej lokalite Bratislava – Koliba.

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke

Nový luxusný 4-izbový mezonet v Rovinke Tento nový byt so záhradkou musíte vidieť. Nachádza blízko jazera v rodinnom dome s 3 bytmi. Dom bol kolaudovaný v 2016. V cene bytu sú aj 2 parkovacie miesta.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Pridať inzerát