Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Neprehľadné zmeny územného plánu skončili

20.12.2011, 16:13 | Peter Kremský | © 2011 News and Media Holding

Primátor M. Ftáčnik: ZaD 02 sú skôr pozitívne, odteraz sa bude v Bratislave diskutovať

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik vníma schválenie Zmien a doplnkov územného plánu mesta, známe pod kódom ZaD 02 skôr pozitívne ako negatívne. „Bola to otázka rozvoja mesta alebo stagnácie,“ odôvodňuje podporu minulotýždňového hlasovania mestského parlamentu v tejto otázke.

Vďaka tomu prešli aj zmeny ako zvýšenie zastavanosti v lokalite súčasného Parku kultúry a oddychu, kde sa developerská firma Henbury chystá vybudovať River Park II. Namiesto 66-tisíc m2 úžitkovej plochy tam teraz  územný plán dovoľuje vybudovať až 106-tisíc m2. „Mesto to však môže ovplyvniť cez  územný plán zóny, v ňom stanoviť objem výstavby, veď ten nemusí dosiahnuť maximum,“ tvrdí.

Hlavná architektka mesta Ingrid Konrádová je presvedčená, že aj štvorročný maratón schvaľovania ZaD 02 je dôvodom, prečo v Bratislave pozemky roky ležia ladom. Okrem toho je podľa nej na vine aj nízka daň z nehnuteľností. So súčasným územným plánom sa pracuje veľmi ťažko, sťažuje sa. Umožňuje napríklad nadstavby nad bytovými domami, ktoré nie sú podľa predstáv magistrátu, ťažko sa však dajú regulovať.

M. Ftáčnik vysvetľuje, že týmito zmenami skončila jedna éra územného plánu Bratislavy. Magistrát už začal obstarávať nový územný plán, ten však má byť hotový až o 5-7 rokov. Dovtedy sa zmenami majú pravidelne riešiť problémy, „ktoré priniesol život“, aby sa zmeny neschvaľovali v obrovskom neprehľadnom balíku, ako to bolo teraz.

„Odteraz sa bude územný plán meniť po častiach, aby sa o zmenách dalo diskutovať,“ hovorí primátor. „Ide nám o vstup verejnosti, diskusiu v inej kvalite, nie ako doteraz.“ Za príklad označil Viedeň, kde sa územný plán alebo jeho časti menia viackrát do roka.

Zmeny územného plánu napríklad umožnia prestavbu starých priemyselných areálov na  moderné komplexy, ako napríklad Pivovar Stein na Blumentálskej, Gumonka, Nová Cvernovka v Ružinove, Matador v Petržalke, či Meopta a Vinárske závody v Rači. Vybudovať sa bude môcť aj nákupné centrum Aquario v Karlovej Vsi.

Index podlahovej plochy sa zvyšuje v lokalitách ako Eurovea II, zóna Chalupkova, Panorama City, Autobusová stanica, račianske Komisárky alebo Nový Lamač. Využitie doteraz poľnohospodárskej alebo lesnej pôdy povoľujú zmeny pre projekty Bory Lamač, Cepit Vajnory, prístav Vlčie hrdlo pri Slovnafte alebo Vtáčnik v Novom Meste. Zmeny umožnia aj uvoľniť pozemky pre výstavbu diaľnic D4 a R7.

Na druhej strane sa znižuje intenzita výstavby v lokalitách námestie SNP, Kollárovo námestie, Jaskov rad, vo Vajnoroch, Jarovciach, či Rusovciach. Zastavateľné plochy sa v územnom pláne zmenili na zeleň v prípade lokalít Šafárikovo alebo Ovsištské námestie, Dlhé diely, na Tomášikovej, Miletičovej a Záhradníckej alebo Ivanskej ceste.

Ilustračné foto - Peter Kremský

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Tagy územný plán

Realitná inzercia

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov Mestská vila Valentine: Bývanie pre mladých i rodiny, v blízkosti centra, ideálna dopravná dostupnosť. Unikátny mestský park na ploche 23 200 m2.

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako Poraďte sa zdarma, akú hodnotu má dnes vaša nehnuteľnosť a získajte pri jej predaji čo najviac!

City Park Ružinov

City Park Ružinov BOND Reality ponúkajú exkluzívne na predaj byty v projekte City Park Ružinov. Na kúpu vám stačí 10% z ceny bytu. Bezkonkurenčné ceny a občianska vybavenosť.

POSLEDNÉ BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY! -KRAMÁRE

POSLEDNÉ BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY! -KRAMÁRE Moderná novostavba na Kramároch. Výborná príležitosť na bývanie v luktatívnej lokalite. Všetky informácie o projekte Vám poskytneme v našej RK.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok Novovybudovaný prevádzkovo-skladový areál, 23 ha, všetky inžinierske siete a cesta na hranici pozemku. EIA, územné rozhodnutie. Prvý investor pred výstavbou.

Pridať inzerát