Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nové berlínske letisko otvoria neskôr

05.09.2012, 10:40 | ČTK

Termín sa podľa nemeckých denníkov posúva na október 2013

  • Tlačiť
  • 0

Nové berlínske letisko otvorí brány až v októbri budúceho roka, a nie v marci, ako bolo doteraz plánované. S odvolaním sa na zdroje z dozornej rady letiskovej spoločnosti o tom informovali denníky Berliner Morgenpost a Bild.

Ako dôvod opätovného posunu problémového projektu uviedli rozhodnutia nového technického vedúceho letiska. Ten chce aktualizovať plány stavby a znovu vykonať všetky testy, aby sa vylúčili ďalšie komplikácie.

Podľa Berliner Morgenpost stanovil technický šéf Horst Amann predbežný termín na 20. alebo 27. októbra 2013, podľa Bildu sa počíta s 27. októbrom. Posun otvorenia má v piatok schváliť dozorná rada letiskovej spoločnosti, ktorá sa kvôli tomu zíde o týždeň skôr, ako pôvodne zamýšľala.

Nové letisko na južnom okraji hlavného mesta, ktoré má nahradiť obe terajšie, ale kapacitne už nevyhovujúce letiská Tegel a Schönefeld, malo pôvodne fungovať už vlani. Sprevádzkovanie však bolo posunuté na tohtoročný jún.

Mesiac pred štartom sa však termín pre problémy s protipožiarnym zabezpečením znovu odložil, tentoraz na 17. marca 2013. Problémy však pretrvávajú a k nim sa navyše takmer zastavili stavebné práce.

K tomu sa pridali aj finančné ťažkosti. Zatiaľ posledný odklad predražil celý projekt o takmer 1,2 miliardy eur na viac ako štyri miliardy eur. Letisková spoločnosť sa pre to dostala do finančnej tiesne a na konci roka by jej mohla hroziť insolvencia.

Nové letisko, ktoré ponesie meno bývalého západonemeckého kancelára Willyho Brandta, sa má stať tretím najväčším v Nemecku po Frankfurte nad Mohanom a Mníchove. Spočiatku chce ročne odbaviť najmenej 27 miliónov pasažierov, jeho kapacita má ale postupne narásť až na 45 miliónov cestujúcich za rok.

Ilustračné foto - Flickr

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)