Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nové bratislavské parkovanie od apríla

12.07.2012, 11:00 | ham | © 2012 News and Media Holding

Vyhradené bus pruhy, nálepky na autá a výhody pre rezidentov

  • Tlačiť
  • 28

Nové pravidlá parkovania v hlavnom meste nezačnú fungovať od začiatku budúceho roka. Termín sa podľa správy agentúry SITA, ktorú zverejnila stránka mesta bratislava.sk, posunul na prvý apríl 2013. Magistrát totiž nechce ísť cestou „veľkého tresku“.

Ako uviedol primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik, pripravujú rozširovanie autobusových pruhov a do preferencie možno pridajú autá s tromi a viac pasažiermi. Podľa M. Ftáčnika bude návrh parkovania jednotný pre celé mesto.

V tejto súvislosti sa však bude musieť vysporiadať s odporom viacerých mestských častí, ktoré v ostatných týždňoch ohlasovali vlastné parkovacie plány. Petržalka schválila princípy parkovania na konci júna, do polovice augusta ich môžu obyvatelia pripomienkovať. Počítajú s vybudovaním parkovacích domov vo viacerých lokalitách a zvýhodnením rezidentov.

V rovnakom termíne vzali na vedomie zámery parkovacej politiky aj poslanci Nové Mesta. Ich cieľom má byť taktiež uprednostnenie domácich pri parkovaní blízko bydliska a tiež zamedzenie tomu, aby sa mestská časť stala parkoviskom pre zvyšok mesta.

Podľa primátora musí byť celomestský návrh jednoduchý a zrozumiteľný pre ľudí, pričom má uprednostňovať rezidentov. Návrh parkovacej politiky plánuje predstaviť bratislavským poslancom na mestskom zastupiteľstve v septembri.

Ako Ftáčnik uviedol, chcú ľuďom ukázať, že k osobnej doprave sú alternatívy – verejná doprava či cyklodoprava. „Existuje cesta k zvýšeniu kvality života v meste,“ myslí si primátor, podľa ktorého chcú vybudovať záchytné parkoviská pri Zlatých pieskoch, Carrefoure v Petržalke či pri ružinovskom cintoríne.

V hlavnom meste majú vodiči k dispozícii zhruba 150-tisíc parkovacích miest, z ktorých takmer polovica má charakter uličného parkovania, teda státia, ktoré nie je oficiálnym parkovacím miestom. V Bratislave je evidovaných viac ako 210-tisíc áut a ďalších takmer 100-tisíc áut prichádza do mesta každý pracovný deň.

Ilustračné foto – Maňo Štrauch

  • Tlačiť
  • 28