Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nové developerské štvrte spomalili

12.09.2012, 11:16 | Ľuboš Mistrík | © 2012 News and Media Holding

Po Slovensku malo vyrásť množstvo komplexných projektov, no zatiaľ neštartujú

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika

Extra reality

V rakúskej Viedni úspešne pokračuje budovanie novej obrovskej štvrte na zelenej lúke. Hlavné mesto pod názvom projektu Aspern-Seestadt dotiahlo najprv dopravné napojenie a trasu metra, aby mohlo začať pripravovať umelé jazero, postaviť kempus a niekoľko objektov občianskej vybavenosti. Časť pozemkov potom rozpredá súkromným investorom, ktorí vybudujú bytovky, kancelárie a obchody.

Smerom na sever

Pravdepodobne najväčší komplexný development na Slovensku mal niesť názov Centrop. Projekt na severozápadnej strane Bratislavy predstavený na výstave vo francúzskom Cannes prišiel v absolútnom vrchole realitného boomu – na jar 2008. Za miliardy eur ho predstavili developerské spoločnosti Reform Capital z Českej republiky a slovenská Opera. Približne 850 hektárov malo priniesť novú štvrť, byty, kancelárie, obchody, univerzitný areál, technologický park či štadióny. Nateraz sa po projekte zľahla zem.

Vedľa však už prebieha výstavba taktiež veľkej, celkovo 220-hektárovej zóny Bory od finančno-developerskej skupiny Penta. V pláne je viac než tisícka bytov a okrem niekoľkých obchodných big boxov, ako je Metro a Hornbach, sa chystá aj moderné obchodné centrum. Práve jeho výstavbu však developer na čas pozastavil, napriek niekoľkým už zazmluvneným značkám.

Záhorie láka aj ďalších, i keď obytná zóna Pod vŕškami je menšia než tieto megaambície. Pri vstupe do Záhorskej Bystrice už vzniká komplex, ktorého konečnou fázou je tisícka bytov, rodinné domy, menšie nákupné centrum a množstvo verejných priestranstiev. Projekt taktiež veľkolepo predstavený počas boomu sa však v prípravách i výstavbe spomalil a developerská firma Opera SL Group len pozvoľna vybudovala prvé obytné domy.

Namiesto nocľahární parky

Nová výstavba priťahuje aj ďalšie okrajové časti Bratislavy a o niekoľko rokov sa môže výrazne zmeniť aj jeho východná časť. Najvýznamnejšia bude premena starého vajnorského letiska na zónu Nové Vajnory a výhľadovo aj technologický park Cepit. Práve prvý menovaný projekt od developerskej skupiny Eastfield čaká v najbližších mesiacoch prvý výkop. Firma už predstavila menšie obchodné centrum Vajnoria, ktoré pomôže pripraviť lokalitu na budúcu výstavbu. I keď v prvých rokoch vzhľadom na blízkosť väčších projektov je jeho úspešnosť otázna. Keď však developer postaví celú zónu na osemdesiatich hektároch s bytmi, kanceláriami i centrálnym parkom, nákupné stredisko sa zíde.

Susedná Čierna Voda sa ako kompletná nová zóna vyvíja už niekoľko rokov. V porovnaní so spomínanou rakúskou časťou Aspern však živelne a nekoncepčne formou výstavby rodinných domov a menších či väčších bytoviek pozdĺž hlavnej cesty i mimo nej. Štvrť navyše bojuje so slabou dopravnou infraštruktúrou.

Aj tu sa chystá vybudovanie kompletne nového projektu, tentoraz z dielne developerskej firmy Grunt. Pod predbežným názvom Park City ešte v roku 2010 predstavila malé mestečko pre 30-tisíc ľudí. Firma na 200 hektároch nechce stavať len nocľaháreň, ale pripravuje aj rozsiahly verejný park, školy, kostol, dom kultúry či športoviská. V procese prípravy naráža na zhoršujúcu sa dopravnú situáciu smerom do zóny.

Do Rakúska i na východ

Atraktívna lokalita pre nové obytné zóny je aj na juh od Bratislavy. Developerské firmy to vedia, slovenské Cresco tu už prostredníctvom prvých bytoviek a radových domov v rámci projektu Slnečnice rozbehlo výstavbu Južného mesta. Firma tu v spolupráci s írskou skupinou Avestus Real Estate na sto hektároch chystala byty, hotely, kancelárie, obchody, športoviská i zdravotnícke zariadenia. Neskôr sa však partneri rozdelili a realizácia najmä írskeho sektora je veľmi otázna. Rovnako v nedohľadne je Metropolis developerskej spoločnosti TriGranit.

Okrem okrajových častí hlavného mesta je stále potenciál aj vnútri. Najväčšia je zóna Mlynské nivy – Západ, tu však nejde o ucelené územie jedného investora, ale o lokalitu, ktorú bude treba riešiť spoločne. Areál už má spracovanú urbanistickú štúdiu, to je však nateraz najväčší progres. Veľkolepé plány domácich i zahraničných developerov na obytné mrakodrapy, kancelárske megaprojekty i zelené zóny okrem ekonomického spomalenia pochováva aj nejasný územný plán.

Budovanie komplexných obytných zón sa týka najmä hlavného mesta. Lastovičky sa síce objavovali aj v ďalších mestách, ale v menšom a väčšina odišla s krízou do histórie. Preto už nemožno hovoriť o obrovskej, tisícbytovej zóne v réžii španielskych podielnikov v Martine, ani o stovkách bytov v Prešove od britského fondu Letterstone či o nákupnom centre Trnava Park od írskeho Parker Green.

Foto - Maňo Štrauch

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 36/2012. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
  • Tlačiť
  • 2

Rubrika Extra reality