Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Občania vyhrali. Developer má zbúrať 20 podlaží na newyorskom mrakodrape

20.02.2020, 09:48 | vp | © 2020 News and Media Holding

Americký súd rozhodol, že mrakodrap, ktorý sa má v auguste dokončiť a dosiahol už plnú výšku, má odstrániť minimálne 20 podlaží. Vežiak vysoký 203 metrov mal byť najvyššou budovou v Upper West Side na Manhattane. Podľa rozsudku môže z jeho 52 poschodí zostať maximálne 32. Dvojica developerov, ktorá projekt financuje, sa proti verdiktu odvolá.

  • Tlačiť
  • 11

Súd nariadil, aby úrad New York City Department of Buildings (DOB) zrušil stavebné povolenie pre vežiak na ulici Amsterdam Ave a zabezpečil odstránenie všetkých podlaží, ktoré presahujú hranice územného plánovania.

DOB je newyorský mestský úrad, ktorý kontroluje dodržiavanie stavebných predpisov a vydáva aj záverečné povolenia. Kontroluje približne milión stavieb a je najvyššou stavebnou autoritou v New Yorku.

Mimo zonácie

Súd v rozsudku nedefinoval presný počet podlaží, ktoré sa majú odstrániť, nariadil však dodržanie noriem výškovej zonácie v území, píše Independent. Z toho vyplýva, že táto stavba by sa mala znížiť minimálne o spomínaných 20 podlaží.

Dvojica developerov SJP Properties a Mitsui Fudosan America, ktorí projekt budujú, sú postavení pred prekérnu situáciu. Najvyššie poschodia budovy sú, pochopiteľne, najdrahšie v projekte. Podľa portálu 6sqft už zároveň mrakodrap dosiahol plnú výšku. 

Mrakodrap Amsterdam Ave už podľa 6 sqft dosiahol plnú výšku Zdroj: 6 sqft

Tí občania, ktorí sa proti dokončeniu výstavby projektu 200 Amsterdam Ave postavili, argumentujú, že budova nie je v súlade s výškovou normou, ktorá je v lokalite a nekorešponduje s okolitou zástavbou.

Ide o unikátny prípad, najmä preto, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Tagy New York, výstavba