Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Obchodný dom Galan vydražili na šiesty pokus za sedem miliónov

05.12.2017, 11:42 | Daniel Suchý | © 2017 News and Media Holding

Po ôsmich mesiacoch sa podarilo predať areál Design House patriaci pôvodne nábytkárskej rodine Galanovcov. Úspešné bolo až šieste kolo dražby. Ani počas neho sa však záujemcovia nepredháňali v navyšovaní ponúk, ale počkali si na dostatočné zníženie ceny.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy

dražba, Galan

Šieste kolo vypísala Dražobná spoločnosť s vyvolávacou cenou 7,75 milióna eur. Zábezpeku vo výške 49-tisíc eur zložili štyria účastníci dražby. Po hodine čítania opisu predmetu dražby ani jeden z nich nedal podanie vo výške vyvolávacej ceny.

Dražobník tak začal znižovať cenu po 25-tisíc eurách, až kým nedosiahla rovných sedem miliónov. Vtedy sa prihlásil jeden z účastníkov. Keďže konkurenti na túto cenu nezareagovali, zaznel úder kladivka.

Úspešným účastníkom aukcie sa stala zahraničná spoločnosť Franco Real Estates. Jej zástupca na dražbe pre TREND Reality povedal, že areál bude využívaný naďalej na obchodné účely ako doteraz, ale iného zamerania. Ďalšie podrobnosti však neuviedol.

Neprehliadnite

Firma získala areál s obchodným domom s predajnou plochou vyše 11-tisíc štvorcových metrov, skladmi s rozlohou takmer 6 500 m2, s parkoviskom s vyše dvesto stojiskami, technickým a prevádzkovým zázemím. V komplexe je aj viacero nájomcov, ktorí ročne platia za prenájom priestorov či parkovísk a za služby s tým spojené vyše štvrť milióna eur.

Oproti prvému kolu dražby cena napokon klesla na menej ako polovicu. Znalecký odhad totiž centrum ohodnotil na 16 miliónov eur. „Znalecká cena málokedy odráža reálnu trhovú cenu,“ komentuje Peter Vetrák, predseda predstavenstva Dražobnej spoločnosti, ktorá dražbu organizovala.

Výsledná cena sa podľa neho pohybovala okolo sumy, ktorú navrhovateľ, Všeobecná úverová banka, aj Dražobná spoločnosť predpokladali. „Na zákonnú minimálnu cenu sme sa nedostali,“ poznamenáva k zníženiu ceny na dražbe.

Budova polyfunkčného domu GalanZdroj: Nábytok Galan

Obchodný dom v lokalite pri bratislavskom letisku a nákupnej zóne s centrami ako Avion, Ikea či Pharos, vybudovala firma Petra Galana v rokoch 2004 až 2007. Nábytku Galan sa dlho darilo a firma rástla.

Problémy sa začali po krachu aeroliniek Sky Europe, ktoré zanechali dlhy za prenajaté priestory. Počas krízy sa ich nedarilo obsadiť. Galanovci preto vsadili na rozšírenie vlastných predajných plôch a otvorili Design House zameraný na luxusnejšiu klientelu.

Tento krok v čase krízy nevyšiel a spoločnosť Nábytok Galan sa dostala do reštrukturalizácie. K pohľadávkam VÚB banky sa pridala Sociálna poisťovňa a to firmu položilo. Banka dala komplex do dražby, v prvom kole vo februári tohto roka pýtala 16 miliónov eur. Cena sa s ďalšími kolami postupne znižovala.

  • Tlačiť
  • 15

Tagy dražba, Galan