Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Obrovská rekonštrukcia v centre Katowíc

14.05.2007, 12:24 | Martin Rojko | © 2007 News and Media Holding

28-hektárové nové mestské centrum bude stáť miliardu eur.

  • Tlačiť
  • 0

V poľských Katowiciach vznikne nové mestské centrum. Rekonštrukcia stredu metropoly Sliezskeho vojvodstva s 320-tisíc obyvateľmi bude patriť k najväčším projektom tohto druhu v strednej Európe. Katowická radnica jeho rozsah prirovnáva k modernizácii demilitarizovanej zóny Berlína v 90. rokoch. Sliezsko je veľkým priemyselným regiónom, ktorý prechádza obrovskými ekonomickými zmenami.

Rekonštrukcia Katowíc bude zahŕňať územie s rozlohou 28 hektárov priamo v strede mesta. Celková úžitková plocha nových budov, ktoré na tomto mieste vyrastú, bude 250-tisíc štvorcových metrov. Najväčšiu časť priestorov budú tvoriť komerčné objekty (približne 130-tisíc m2), podzemné parkovisko (75-tisíc m2) a kultúrne zariadenia (21-tisíc m2 vrátane muzikálového divadla). Nebudú chýbať bytové apartmány (18-tisíc m2) ani administratíva (7-tisíc m2).

katowice_text.jpg

 

28 hektárov územia sa nachádza v priamom centre mesta

„Modernizáciou centrálnej časti chceme zvýšiť rozvojový potenciál mesta aj regiónu,“ hovorí starosta Katowíc Piotr Uszok. Prostredníctvom predstavenia projektu na veľtrhu v Cannes chcelo mesto nadviazať kontakty s odborníkmi, architektmi a investormi z celého sveta, ktorí dajú projektu finálnu podobu. Verejnú súťaž na architektonické stvárnenie komplexu vyhrala domáca spoločnosť Konior Studio.

Ako pre eTREND potvrdil Mateusz Skowronski z katowickej radnice, predpokladaný objem investície je jedna miliarda eur (33 mld. Sk). Menšia časť prostriedkov, ktorými sa bude financovať infraštruktúra by mala pochádzať z verejných zdrojov. Investor, ani postup akým ho vyberú, zatiaľ nie je známy. Od zvoleného postupu bude závisieť termín začiatku výstavby a jej ukončenia. M. Skowronski predpokladá, že odštartovať by sa mohla do dvoch rokov.

Vizualizácia - mesto Katowice

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)