Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Olympijská šanca pre východný Londýn

04.10.2011, 19:00 | Karolína Koščová

Veľkolepý projekt revitalizácie mestskej časti nemá len podporovateľov

  • Tlačiť
  • 3

Tagy

Londýn

Keď v roku 1992 Freddie Mercury a Montserrat Caballé spievali olympijskú hymnu Barcelona, oslavnosť a pompa boli namieste. Barcelona bola a aj ostáva triumfom, a to nie len v zvládnutej organizácii olympijských hier. V pomyselnom rebríčku úspechu olympijskej investície je Španielsko vo veľmi malej skupine víťazov.

V osemdesiatych rokoch by pri predstave príjemne stráveného predĺženého víkendu katalánska metropola napadla len málokomu. Dnes hrá Barcelona v európskom turizme prvú ligu spoločne s Rímom či Parížom. Hry pomohli vdýchnuť mestu život. Boli vhodne zasadené do dlhodobého rozvoja mesta, ktorý sa začal približne šesť rokov predtým vstupom Španielska do Európskeho hospodárskeho spoločenstva. Vzostup pokračoval silným impulzom v podobe olympiády a v ďalších fázach pretrváva dodnes. Barcelona je z hľadiska urbanistického a turistického rozvoja, ktorý hry sprevádzal, považovaná za najúspešnejšiu olympiádu histórie.

Pri olympijských hrách už dávno nejde len o krátkodobú oslavu športu, stavbu športových zariadení a jednorazovú promo akciu mesta, regiónu alebo krajiny. Investície do infraštruktúry predstavovali napríklad v Barcelone trojnásobok peňazí vložených do samotných športových hier. Podstatné pre úspešné hry je to, do akej miery dokáže krátkodobá udalosť globálneho významu napomôcť lokálnemu rozvoju.

Výstavba olympijského areálu - stav júl 2011

Volá Londýn

Najbližšie takáto skúška čaká Londýn, kde sa v júli a auguste 2012 odohrajú hry tridsiatej letnej olympiády. Hlavným cieľom v poradí tretích londýnskych hier je priniesť udržateľný rozvoj východnej časti mesta. Táto oblasť patrila pred začiatkom olympijskej výstavby medzi najzanedbanejšie. Opustené priemyselné plochy, nevhodné podmienky na bývanie, chudoba, nevyužité vodné cesty, relatívne vysoká nezamestnanosť a kontaminovaná pôda – všetky tieto znaky dedičstva postindustriálnych oblastí platia pre toto miesto. Mestská časť je navyše plná obchodov, ktoré nie sú stimulom pre rozvoj. Drobné potraviny, kadernícke salóny, predajne mobilných telefónov, rýchle občerstvenie a pofidérne prevádzky na hrane zákona sú typickým obrazom ulíc východného Londýna.

Cieľom širšieho konceptu olympiády je priniesť do štvrte kvalitný život. Starosta Londýna Boris Johnson sľúbil, že olympijská regenerácia oblasti odstráni dnešnú priepasť medzi východom a zvyškom mesta. Zatiaľ čo náklady na samotné hry nesú súkromní investori, nová infraštruktúra v sume 5,3 miliardy libier a regeneračný projekt oblasti (1,7 miliardy libier) sú financované z verejných zdrojov.

Stanica metra Leyton - bezprostredné okolie olympijského areálu

Nový život

Potenciál východnej časti Londýna je v jej prírodných podmienkach a blízkosti k centru mesta. Priestor budúceho olympijského parku pretína rieka Lea. Cieľom regenerácie lokality je obnoviť pôvodné rastlinstvo a živočíšstvo, na rieke vybudovať mosty a športové zariadenia. Premostenia majú symbolicky i prakticky spojiť oddelené a často nefunkčné komunity. Po olympiáde sa park oficiálne premenuje na na Park kráľovnej Alžbety a má slúžiť ako centrum celej oblasti.

Kvalitne strávený voľný čas síce môže spájať komunity, no ťažko postačí na oživenie zanedbanej oblasti. V pláne je preto vytvorenie tisícov trvalých a ďalšie tisícky krátkodobých pracovných miest. Na výstavbe areálu v súčasnosti pracuje 12-tisíc robotníkov. Výzvou je ale udržateľnosť a dlhodobosť pracovných pozícií. Personalisti z firmy Greythorn odhadujú len počet novovytvorených IT pozícií na päťtisíc. Mnoho pracovných miest ponúkne aj nákupné centrum Westfield, ktoré je rozsahom plochy najväčšie v Európe.

Po odchode športovcov ostane východnému Londýnu poliklinika so širokou ponukou služieb, športové zariadenia i vylepšená doprava so zastávkou vlaku Eurostar v Stratforde.

Ďalším lákadlom, ktorým sa regenerácia propaguje na verejnosti, je bývanie. Z olympijskej dediny sa má stať dostupné bývanie pre menej majetných obyvateľov. Uprednostnené budú kľúčové pracovné sily, ako napríklad učitelia a zdravotnícky personál. Naplánovaných je 11-tisíc ubytovacích jednotiek. V plánoch je zakotvené, že 35 % kapacít bude k dispozícii na predaj alebo prenájom za dostupné ceny. Problémom môže byť, že pojem „dostupnosti“ je v londýnskych realitných stratégiách vymedzený až príliš elasticky a môže znamenať čokoľvek od ubytovania pre chudobných až po ťažko vymedziteľnú strednú triedu.

Výstavba olympijskej dediny

Hranice eufórie

Optimizmus z chystanej olympiády nezdieľajú všetci obyvatelia mesta. Ozývajú sa hlasy, podľa ktorých je architektonický koncept hier vzhľadom na rozsah plochy a budov predimenzovaný, a to na úkor lokálnych spoločenstiev. Faktom je, že kvôli hrám bolo nutné finančne vykompenzovať zánik takmer dvoch stoviek miestnych firiem a tiež presťahovať časť obyvateľstva.

Častou výčitkou je, že napriek tomu, že Olympijský park bude vo východnom Londýne, jeho dopravný systém nemotivuje návštevníkov prezrieť si okolie, ale len park samotný. Areál sa síce nachádza v rámci chudobnej zóny, nezasahuje do nej ako celku a potenciál komplexného oživenia oblasti preto klesá.

V južnej časti parku sa bude nachádzať majestátny olympijský štadión a stavba ArcelorMittal Orbit. Má ísť o 115 metrov vysokú pozorovaciu vežu z červenej oceľovej konštrukcie a zároveň najväčšie dielo verejného umenia v Británii. Podľa vízie investorov pôjde o východolondýnsku variáciu na Eifellovu vežu. No kritici sa pýtajú, či po skončení hier bude ľudí baviť pozerať sa z vyhliadky na prázdny štadión.

Vizualizácia olympijskej dediny

Vizualizácia olympijského štadióna

Vizualizácia olympijského parku

Autorka je spolupracovníčka eTRENDU.

Foto a vizualizácie – Karolína Koščová, London2012.com

  • Tlačiť
  • 3

Tagy Londýn