Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Opravili najstarší hotel v Tatrách, dodávateľ ich posiela do konkurzu

22.02.2017 | Tomáš Vašuta | © 2017 News and Media Holding

Ešte len koncom minulého roka robili posledné úpravy na najstaršom hoteli v Tatrách a dnes sa nimi zaoberajú súdy. Stavebná spoločnosť Tatra Building Invest dopláca na nesplatenú pohľadávku, keď ju dodávateľ posiela do konkurzu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Tagy

konkurz, Tatry

Aj keď stavebná spoločnosť Tatra Building Invest vznikla oficiálne len pred necelými troma rokmi, jej história je oveľa bohatšia. Na svojej internetovej stránke si uvádza referencie od roku 2008. Medzi stavbami, ktoré zrealizovala, sú zväčša bytové domy a hotely v okolí Tatier. Medzi referenciami uvádza stavebník hotel Bachledka, bytový dom Abaton či popradský projekt Rubicon.

Azda najvýznamnejším počinom bola rekonštrukcia a dostavba najstaršieho tatranského Hotela Lomnica, ktorý pre verejnosť otvorili len koncom minulého roka. Firma pritom bola zisková. Podľa Finstatu dosiahli tržby spoločnosti v roku 2015 hodnotu 3,3 milióna eur a firma vykázala zisk na úrovni 23,8 tisíca eur. Obdobnú hodnotu tržieb zaznamenala firma podľa konateľa aj vlani.

O nič horšie nevyzeral ani výhľad na tento rok. „Tento rok máme zazmluvnené projekty na päť miliónov eur,“ povedal pre TREND Reality konateľ spoločnosti Tatra Building Invest Radoslav Urban. Aj preto bolo prekvapenie, keď sa firmou so sídlom v Spišskej Belej začali zaoberať súdy.

„Súd začína konkurzné konanie voči dlžníkovi Tatra Building Invest,“ konštatoval v pondelok Okresný súd v Prešove. Do konkurzu posiela firmu dodávateľ Vlastimil Štupak – Betos. Prečo tak urobil, nechcel pre TREND Reality konkretizovať.

Neprehliadnite

„Ide o nesplatenú pohľadávku voči spomínanej firme vo výške deväťtisíc eur, ktorú sme čiastočne plnili,“ hovorí R. Urban a dodáva, že v stavebníctve sú december a január najťažšie mesiace. „Firma je zdravá, museli sme riešiť nedostatok hotovosti a tak sme všetkých veriteľov vyplácali rovnakým dielom tak, aby sme nikoho neuprednostnili či nepoškodili,“ vysvetľuje.

Firme pritom svieti dlh aj u Finančnej správy, keď štátny úrad evidoval ku koncu minulého roka pohľadávku vo výške 4 381 eur. „K 21. januáru sme ju už vyrovnali,“ hovorí konateľ spoločnosti a poukazuje na to, že konkurzné konanie tým pádom nemalo byť ani začaté.

Aj keď je veľmi pravdepodobné, že v konkurze neskončí, krok dodávateľa stavebnú firmu poškodí. „Už sa nebudeme môcť uchádzať o verejné zákazky a problémy budeme mať aj s bankou,“ hovorí R. Urban.

Poukazuje pritom na to, že v stavebníctve je situácia so splácaním pohľadávok zlá. „Nám samotným nevyplatili odberatelia sumu presahujúcu milión eur. Ak by sme postupovali podobne ako náš dodávateľ, poškodili by sme nenávratne množstvo firiem a nepomôže to nikomu,“ uzatvára R. Urban.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Tagy konkurz, Tatry