Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Panorama a Zuckermandel rozšírili ponuku kancelárií

23.11.2017, 14:00 | ds | © 2017 News and Media Holding

Panorama Business II a Zuckermandel Hill Side rozšírili v treťom štvrťroku ponuku moderných kancelárií v Bratislave. Nové objekty na trh tak priniesol v tomto období jediný developer J&T Real Estate.

  • Tlačiť
  • 0

Ďalšia časť komplexu Panorama pri Dunaji priniesla 25-tisíc štvorcových metrov a menší blok v novej štvrti Zuckermandel pod Bratislavským hradom, predtým označovaný ako budova CX, prispel 6 333 m2, vyratúva správa združenia Bratislava Research Forum (BRF) zahŕňajúceho poradenské realitné spoločnosti Cushman & Wakefield, CBRE, Colliers International a JLL.

Celková ponuka kancelárskych priestorov v hlavnom meste tak ku koncu septembra dosiahla 1,71 milióna štvorcových metrov, z toho 58 percent tvoria priestory v najvyššom štandarde A. Z celkovej ponuky 27 budov reprezentujúcich takmer tretinu plochy má certifikát trvalo udržateľnej budovy LEED alebo BREEAM.

Neprehliadnite

BRF očakáva do konca tohto roka ešte otvorenie projektov Green Cube oproti prezidentskému palácu a Stein2Offices na križovatke Legionárskej a Krížnej ulice, oba sú situované v Starom Meste.

Kým dlho dokončovaný prvý projekt spoločnosti blízkej investorovi Hlavnej stanice Igorovi Ballovi prinesie necelú tisícku štvorcových metrov kancelárií, administratívna časť komplexu Stein2 od AMW Development dodá v decembri 9 500 m2 kancelárií a 900 m2 obchodných priestorov.

Zuckermandel Hill Side - vizualizáciaZdroj: J&T Real Estate

Počas tretieho štvrťroka boli uzatvorené zmluvy na prenájom 26 880 štvorcových metrov kancelárskej plochy. V porovnaní s jarnými mesiacmi je to pokles o takmer 37 percent. Nové nájmy predstavovali 56 percent transakcií, prerokovanie nových podmienok existujúcich prenájmov tvorilo 38 percent a šesť percent boli expanzie, teda prenajatie dodatočnej plochy.

Najväčšou transakciou podpísanou v treťom štvrťroku bol prenájom 5 700 m2 na Hraničnej 12. Ďalšie štyri väčšie transakcie nad tisíc štvorcových metrov boli podpísané v City Business Center V (renegociácia 2 300 m2), Aupark Tower (renegociácia 1 400 m2), Twin City Tower (predprenájom 1 050 m2) a City Business Center I (renegociácia 1 020 m2).

Stein2 OfficesZdroj: AMW Development

Na trhu dominovali transakcie spoločností z oblasti profesionálnych služieb (23 percent) nasledované sektorom diplomacia, ambasády, obchodné komory a štátna správa (21 percent).

Napriek otvoreniu nových budov a slabšej aktivite pri podpise prenájmov sa miera neobsadenosti kancelárskych priestorov mierne znížila zo 6,85 na 6,41 percenta. Najnižšia bola vo štvrtom okrese (2,81 %), nasledovaná Bratislavou I (5,61 %), Bratislavou V (5,78 %) a Bratislavou II (7 %). Najvyššia miera neobsadenosti je naďalej v okrese Bratislava III, kde je na úroveni 9,14 percenta.

Pozrite si vývoj na bratislavskom kancelárskom trhu v prehľadných grafoch a tabuľkách.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Bratislava Research Forum, BRF

Diskusia (0 reakcií)