Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Peking najprv búra, potom stavia

09.05.2012, 12:50 | ČTK

Historickú budovu zbúrajú a znova postavia falošnú pamiatku

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

Čína

Mesto Peking chce znovu vystavať niektoré brány svojich starobylých cisárskych múrov, ktoré dnes už neexistujú. Takto prebieha v Číne ochrana kultúrneho dedičstva spočívajúca často v tom, že sa budova zrovná so zemou a následne postaví, a to viac či menej folklórnym spôsobom. Píše o tom agentúra AFP.

Úrady sľubujú, že obnovia pôvodný vzhľad monumentálnych oblúkov pochádzajúcich z doby dynastií Ming a Čching, ktoré vymedzovali múr zbúraný v 50. rokoch. Na tomto mieste je teraz mestská periféria a prechádza tu trasa metra.

Tunajšie krajina sa tak zmenila, že mnoho obyvateľov Pekingu podporuje tento faraónsky projekt "falošných pamiatok" v srdci krajiny, ktorá bola po stáročia majstrom v umení kopírovať.

Typickým príkladom je štvrť Čchien-men južne od Zakázaného mesta. Bola zbúraná pri gigantických stavebných zmenách v metropole pred olympijskými hrami v roku 2008. Znovu bola postavená v štýle akéhosi turisticko-historického Disneylandu, kde ľudia prechádzajú medzi neónovými reklamami veľkých medzinárodných spoločností.

Novotvar čchienmenizácia od tej doby označuje bežnú prax v komunistickej Číne, kedy sa minulosť zrovná so zemou a potom, akoby vo výčitkách, sa znovu postaví, so strechami z glazovaných škridiel, z ktorých visia gýčovité lampáše.

"Je to ignorantská a hlúpa prax. Ignorantská preto, že si neuvedomujú význam kultúrneho dedičstva; hlúpa preto, že nechápu zásadnú úlohu starého mesta pre spoločnosť. Navyše každou etapou rekonštrukcie presakuje korupcia," uvažuje zakladateľ Centra pre ochranu kultúrneho dedičstva Che Šu-čung.

Čchienmenizácia sa teraz v Pekingu týka napríklad štvrte Nan-luo ku-Siang zrovnaná so zemou buldozérmi. Vo filmovej dekorácii boli už pred ňou zmenené ďalšie štvrte, uvádza Chua Sin-min, autorka knihy s názvom Nechcem vidieť, ako moja rodná krajina mizne.

Táto aktivistka sa pustila do nerovného boja proti stavbárom a miestnym komunistickým činiteľom, ktorí sa obohacujú na búraní starých štvrtí: bezohľadne odtiaľto vysťahujú obyvateľov, ktorí sú často málo odškodnení, a porušujú platné zákony.

"Je potrebné lepšie využívať financie k zachovaniu toho, čo nám zostalo, než znovu stavať niečo, čo už neexistuje," hovorí Chua Sin-min. Odhaduje, že už takto vymizli dve tretiny starých uličiek v Pekingu.

Chua Sin-min sa ostro postavila proti americkému týždenníku Time, ktorý na zoznam stovky najvplyvnejších osobností roku 2012 pridal aj slávnu magnátku v stavebníctve Čchen Li-chua, ktorá zničila starú pekingskú štvrť.

Scenár vysťahovania obyvateľov a demolácií sa týka všetkých čínskych miest. Na západe krajiny tak je v meste Kcha Š 'na bývalej Hodvábnej ceste nenávratne ničené historické centrum, hoci sa proti tomu búri aj zahraničie. Tradičné tehlové domy nahrádzajú podobné, avšak nové.

Odpor proti tejto praxi sa však už lepšie organizuje, a to vďaka sociálnym sieťam. Chua Sin-min sleduje takmer 15-tisíc užívateľov internetu.

Záplavu búrlivých reakcií na internete vyvolala nedávna demolácia starobylého domu páru renomovaných architektov. Liang S'-čcheng (1901-1972) a Lin Chuej-jin boli iróniou osudu priekopníkmi záchrany čínskeho kultúrneho dedičstva.

Do lokality, kde rezidencia, údajne chránená, stála, dnes nie je možné preniknúť. V zóne pracujú stavbári, prístup blokujú strážcovia a zvedavcom v pohľade bráni ohrada.

Trochu ďalej od kráľovstva betonárov sa obeťou "preventívnej demolácie" stala bývalá rezidencia Čankajška v meste Čchung Čching na juhozápade Číny. Úrady sa po kritikách nesmelo zaviazali, že ju postavia znova.

Ilustračné foto - Flickr

  • Tlačiť
  • 1

Tagy Čína