Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Poľovačka na lacné americké domy

09.02.2011, 10:40 | Martin Labanc | © 2011 News and Media Holding

Čoraz viac nehnuteľností sa na druhej strane Atlantiku kupuje v hotovosti

  • Tlačiť
  • 0

Napriek tomu, že americké nehnuteľnosti zažívajú prudký pokles cien, pre časť obyvateľstva je toto obdobie dobrou príležitosťou na ich kúpu. Ako informuje portál Wall Street Journal, situácia v niektorých častiach krajiny pripomína poľovačku na lacné domy.

Podľa realitnej agentúry Zillow má tento trend novú črtu. Čoraz viac transakcií je uskutočnených platbou v hotovosti. Kráľom „antihypotékového“ biznisu je floridská oblasť Miami-Fort Lauderdale. Za posledný rok sa tu priamou platbou uskutočnilo vyše 50 percent obchodov.

V roku 2006 tento spôsob preferovalo len 13 percent klientov. Samotné centrum Miami je zároveň jednou z mála častí, kde ceny domov rástli. Konkrétne až o 15 percent oproti vlaňajšku. Zvyšok mesta patrí k lokalitám s výrazným prepadom cien.

Podobne sa správa aj arizonský Phoenix. Štatistiky tu zaznamenali až 42 percent klientov s „hotovosťou v ruke“. Ide o trojnásobne vyšší údaj ako v roku 2008. Na celonárodnej úrovni sa číslo dostalo až na 28-percentnú hranicu.

„Realitná vlna nákupov v hotovosti je známkou prebúdzajúcej sa ekonomiky,“ píše Wall Street Journal. Podľa Federálneho rezervného systému sa zvýšilo aj samotné používanie platobných kariet. Správanie ľudí tak poukazuje na vyššiu spotrebiteľskú chuť.

Hlad po nehnuteľnostiach reprezentuje zmýšľanie 73-ročného dôchodcu Richarda Stokera z Floridy. Bývalý obchodný manažér kvôli nízkym cenám kupoval dva byty na Miami Beach. Tretiu kúpu plánuje uzavrieť v najbližšom období.

„Ceny sú tu jednoducho neodolateľné,“ opisuje dôvod investícií. Práve tie sú častým dôvodom, prečo Američania uprednostňujú priame platby pred hypotékou. Tá by kúpu zbytočne predražovala.

Ilustračné foto - Flickr

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)