Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ponuka developerov v tomto roku prevýši záujem o byty aj kancelárie

14.02.2017, 11:00 | SITA

Ponuka developerských spoločností bude v tomto roku väčšia než dopyt po nehnuteľnostiach. Pritom ponuka bytov vzrastie dvojnásobne rýchlejšie než ponuka nových kancelárskych priestorov, vyplýva z analýzy slovenského stavebníctva za posledný kvartál minulého roka, ktorú vypracovala spoločnosť CEEC Research.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

CEEC

Nových bytov má byť na trhu o 8,7 percenta viac v porovnaní s vlaňajškom. Kancelárií pribudne iba o 3,8 percenta viac a ponuka nových hál a logistických centier vzrastie o 5,4 percenta.

Dopyt však podľa analytikov z CEEC Research neporastie tak rýchlo ako ponuka. Záujem o bytové priestory má stúpnuť o 7,5 percenta, o kancelárske priestory o 2,1 percenta. Najviac sa dopyt priblíži ponuke pri halách a logistických centrách, keď má narásť o 4,5 percenta.

„Nízke úroky a očakávanie nárastu cien nehnuteľností budú mierne zvyšovať dopyt. Tým pádom bude pre developerov, ktorí očakávajú zvyšovanie predajných cien nehnuteľností, zaujímavé prinášať nové projekty na trh, čím sa zvýši ponuka nehnuteľností, ktorá bude utlmovať nárast cien,“ konštatuje konateľ spoločnosti Bischoff & Compagnons Rastislav Badalik.

Neprehliadnite

Ako ďalej z prieskumu vyplýva, 94 percent riaditeľov developerských spoločností očakáva, že ceny nehnuteľností porastú iba pri bytových priestoroch, a to o sedem percent. V prípade kancelárií si 67 percent respondentov myslí, že ceny ostanú na rovnakej úrovni a 86 percent opýtaných neočakáva žiadny cenový posun pri halách či logistických centrách.

Hlavnou príčinou rastu cien bytových priestorov bude podľa CEEC Research ochota ľudí kúpiť nehnuteľnosť kvôli nízkym úrokovým sadzbám. Toto kritérium ohodnotili riaditelia developerských spoločností známkou 6,9 bodu na škále hodnotenia od 0 až po 10, kde nula nepredstavovala dôvod pre zvýšenie cien a desiatka znamenala hlavný dôvod rastu cien.

Z analýzy zároveň vyplýva, že v nasledujúcich rokoch sa úrokové sadzby hypotekárnych úverov budú zvyšovať. Necelá štvrtina, teda 23 percent riaditeľov developerských firiem si myslí, že úrokové sadzby sa budú zvyšovať už v druhom polroku tohto roka. Viac než tretina, a to 38 percent, očakáva zvýšenie až v prvom polroku 2018. V druhom polroku 2018 predpokladá zýšenie 23 percent riaditeľov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy CEEC

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV

PREDAJ - Záhorské sady, od 992 m2, BA IV HERRYS predáva pozemky v najexkluzívnejšej časti Záhorskej Bystrice s výmerami od 992 m2 a 218 240 €. Pre viac informácií volajte na tel. číslo 0948 217 888.

Ponuka bytov v projekte Tri Veže

Ponuka bytov v projekte Tri Veže HERRYS ponúka na predaj byty v rezidenčnom projekte Tri Veže. Pohodlné bývanie v centre diania - fitness, 24 h recepcia. Pozrite si našu ponuku bytov.

City Park Ružinov

City Park Ružinov BOND Reality ponúkajú exkluzívne na predaj byty v projekte City Park Ružinov. Na kúpu vám stačí 10% z ceny bytu. Bezkonkurenčné ceny a občianska vybavenosť.

TRNAVSKÁ RESIDENCE

TRNAVSKÁ RESIDENCE Trnavská Residence je TOP ponukou ako investícia alebo ako štartovacie byty. K dispozícií budú 1-2 izb. byty. Bližšie informácie Vám poskytnú naši predajcovia

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy

Moderné bývanie neďaleko Bratislavy • Ružová ulica - Senec • 3-izbový byt s vlastným kúrením • podlahová plocha bytu 64 m2 + terasa 10 m2 • tichá novovybudovaná lokalita

Pridať inzerát