Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Ponuka developerov v tomto roku prevýši záujem o byty aj kancelárie

14.02.2017 | SITA

Ponuka developerských spoločností bude v tomto roku väčšia než dopyt po nehnuteľnostiach. Pritom ponuka bytov vzrastie dvojnásobne rýchlejšie než ponuka nových kancelárskych priestorov, vyplýva z analýzy slovenského stavebníctva za posledný kvartál minulého roka, ktorú vypracovala spoločnosť CEEC Research.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy

CEEC

Nových bytov má byť na trhu o 8,7 percenta viac v porovnaní s vlaňajškom. Kancelárií pribudne iba o 3,8 percenta viac a ponuka nových hál a logistických centier vzrastie o 5,4 percenta.

Dopyt však podľa analytikov z CEEC Research neporastie tak rýchlo ako ponuka. Záujem o bytové priestory má stúpnuť o 7,5 percenta, o kancelárske priestory o 2,1 percenta. Najviac sa dopyt priblíži ponuke pri halách a logistických centrách, keď má narásť o 4,5 percenta.

„Nízke úroky a očakávanie nárastu cien nehnuteľností budú mierne zvyšovať dopyt. Tým pádom bude pre developerov, ktorí očakávajú zvyšovanie predajných cien nehnuteľností, zaujímavé prinášať nové projekty na trh, čím sa zvýši ponuka nehnuteľností, ktorá bude utlmovať nárast cien,“ konštatuje konateľ spoločnosti Bischoff & Compagnons Rastislav Badalik.

Neprehliadnite

Ako ďalej z prieskumu vyplýva, 94 percent riaditeľov developerských spoločností očakáva, že ceny nehnuteľností porastú iba pri bytových priestoroch, a to o sedem percent. V prípade kancelárií si 67 percent respondentov myslí, že ceny ostanú na rovnakej úrovni a 86 percent opýtaných neočakáva žiadny cenový posun pri halách či logistických centrách.

Hlavnou príčinou rastu cien bytových priestorov bude podľa CEEC Research ochota ľudí kúpiť nehnuteľnosť kvôli nízkym úrokovým sadzbám. Toto kritérium ohodnotili riaditelia developerských spoločností známkou 6,9 bodu na škále hodnotenia od 0 až po 10, kde nula nepredstavovala dôvod pre zvýšenie cien a desiatka znamenala hlavný dôvod rastu cien.

Z analýzy zároveň vyplýva, že v nasledujúcich rokoch sa úrokové sadzby hypotekárnych úverov budú zvyšovať. Necelá štvrtina, teda 23 percent riaditeľov developerských firiem si myslí, že úrokové sadzby sa budú zvyšovať už v druhom polroku tohto roka. Viac než tretina, a to 38 percent, očakáva zvýšenie až v prvom polroku 2018. V druhom polroku 2018 predpokladá zýšenie 23 percent riaditeľov.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy CEEC

Diskusia (0 reakcií)