Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pražské byty lacnejšie ako bratislavské

19.11.2010, 00:05 | ml

U susedov kúpite nový byt lacnejšie zhruba o 123 eur na meter

  • Tlačiť
  • 0

Nový byt sa v súčasnosti dá v Prahe v niektorých prípadoch zohnať lacnejšie ako v Bratislave. Informuje portál ihned.cz

Zatiaľ čo v českom hlavnom meste začínajú ceny nového bývania na úrovni takmer 1 400 eur za štvorec, u nás je to 1 522 eur za meter štvorcový. Vyplýva to z údajov, ktoré ihned.cz čerpalo z analýzy spoločnosti TPA Horwath Valuation Services.

„Zaujímavosťou sú tiež rozdiely medzi cenami bytov v starších a novších budovách. V najužšom centre Prahy tieto rozdiely padajú a byty sú predávané takmer za rovnakú cenu," opisuje pražský predaj Jiří Hlaváč, zastupujúci TPA.

Podobnú situáciu zažila Bratislava pred niekoľkými rokmi, keď ceny starších nehnuteľností atakovali ceny tých nových.

Medzi najlacnejšie destinácie v strednej a východnej Európe sa uvádzajú Budapešť a Sofia. Tam začínajú ceny nového bývania na úrovni 1 028 eur/m2. Naopak najviac dajú klienti za bývanie v slovinskej Ľubľane. Ceny začínajú na úrovni až 2 345 eur za štvorcový meter, čo je v súčasnosti viac ako vo Viedni.

Z pohľadu starších bytov začínajú v Prahe ceny na tej istej úrovni ako v Budapešti a Sofii novostavby. Aj v tomto segmente je v regióne najlacnejšia Sofia. Byty sa tu dajú kúpiť od úrovne 411 eur za štvorec.

Naopak najdrahší je opäť západný balkán. Tentokrát v chorvátskom Záhrebe. Ceny tu začínajú až na úrovni 1 728 eur za meter štvorcový.

TRENDreality.sk spracúva kompletnú štúdiu, ktorá porovnáva realitný trh v okolitých krajinách. Informácie z nej už v najbližších dňoch.

Ilustračné foto - Flickr

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)