Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Pražský kláštor kúpil za 790 miliónov korún Slovák Milan Fiľo

05.08.2016, 05:00 | Ľuboš Mistrík | © 2016 News and Media Holding

Po takmer roku špekulácií, kto od štátu vydražil bývalý kláštor v centre Prahy, sa české médiá dopátrali k majiteľovi. Podľa Ihned.cz historickú budovu na námestí Republiky získal slovenský podnikateľ Milan Fiľo známy najmä z privatizácie a následného predaja väčšiny ružomberských papierní.

  • Tlačiť
  • 0

Niekdajší kláštor známy pod názvom U Hybernů predávala Česká republika vlani na jeseň. Predaj sa uskutočnil v dražbe, kde budovu za vyvolávaciu cenu 790 miliónov českých korún získala spoločnosť Lagerris, za ktorou ale vystupovali právnici. Parcely majú výmeru cca 3-tisíc m2, podlahová plocha budovy je 6-tisíc štvorcov.

Na základe faktu, že sem M. Fiľo zo skupiny Eco-Invest presťahoval svoje české firmy, napríklad Flubio Consulting, Realfinet alebo Eco-Investment, ale aj spolu s ďalšími indíciami to nasvedčovalo, že za kúpou stojí práve Slovák. Informácie však odmietal potvrdiť.

Pochybnosti ukončila až zverejnená účtovná závierka za minulý rok, kde sa hovorí o tom, že Eco-Invest kúpil stopercentný podiel v spoločnosti Laggeris za 73 828 eur. Skupina navyše tejto firme za nulový úrok požičala 29,2 milióna eur, čo zodpovedá výške kúpnej ceny.

Na základe aktuálnych zistení už firma hovorí inak. Subhi Brož, manažér českých investícií podnikateľa, kúpu objektu potvrdil. Pre Ihned.cz ale dodáva: „Vaše ďalšie otázky spadajú do oblasti obchodnej stratégie a obchodného tajomstva.“

Hoci realitní odborníci pre česká médiá uvažujú o privysokej cene, podľa zdrojov blízkych novému majiteľovi išlo o dlhodobú investíciu. Jej budúcemu využitiu ešte predchádzajú prebiehajúce analýzy. Podnikateľovi patrí aj susedný objekt, do ktorého rekonštrukcií investoval stovky miliónov korún.

M. Fiľo získal v deväťdesiatych rokoch v ére Mečiarových privatizácií papierenskú fabriku v Ružomberku, kde neskôr 51 percent predal medzinárodnej skupine Mondi a zvyšok si ponechal.

Patrí mu aj miestny futbalový klub, v Českej republike zasa vlastní Divadlo Hybernia, výrobcu transformátorov Trafo CZ a telekomunikačnú firmu Centro Net. Nedávno ohlásil kúpu slovinských papierní Paloma.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Milan Fiľo, realitné investície

Diskusia (0 reakcií)