Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prečo architekti hľadia na Leopoldov

18.12.2014, 05:40 | Patrik Garaj | © 2014 News and Media Holding

„Verejné obstarávanie, v ktorom je rozhodujúcim kritériom architektonická kvalita a nie najnižšia ponuková cena, je na Slovensku výnimočnou udalosťou.“ To je známy a dlhodobo rezonujúci fakt, ktorý osvetľuje architektonickú úroveň domácich verejných stavieb. Výnimočnosť či priam revolučnosť uvedeného citátu je v tom, že nebol odpočutý na večierku architektov, ale ide o úvodnú pasáž z vyhlásenia architektonickej súťaže na verejnú stavbu.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Leopoldov patrí medzi najmenšie, ale zároveň medzi najlepšie hospodáriace mestá na Slovensku. To sa tento rok prejavilo napríklad v tom, že radnica bola schopná vyčleniť z kasy 800-tisíc eur na rekonštrukciu takmer storočnej budovy mestského úradu. Tá si už vyžaduje estetický i funkčný zásah. Bežný postup je taký, že samospráva vyhlási tender pre projektantov, v ktorom vyhrá dodávateľ s najnižšou cenou. Rozhodne sa teda bez toho, aby bolo vopred zrejmé, ako bude stavebné riešenie vo finále vyzerať.

Mestský úrad v Leopoldove - súčasný stav.Zdroj: Ondrej Marko

Radnica malého Leopoldova sa dlhodobo snaží podporovať mestský charakter sídla. V posledných rokoch preto prebehlo viacero rekonštrukcií verejných priestorov a budov, kde sa pohybujú ľudia. Vedenie mesta sa zaujíma aj o názor obyvateľov a preto aj pri príprave aktuálnej rekonštrukcie mestského úradu si našli občania informácie v schránkach.

Tak sa stalo, že o plánoch radnice sa dozvedel aj architekt Ondrej Marko z ateliéru 2021, ktorý z Leopoldova pochádza. Iniciatívne sa rozhodol osloviť vtedajšieho primátora Milana Gavorníka a presvedčiť ho, že vec treba riešiť verejnou architektonickou súťažou. O argumenty na takýto postup nebola núdza.

Víťazný návrh súťaže od ateliéru zerozero.Zdroj: zerozero

Civilizovaný svet jasne kráča cestou architektonických súťaží. V porovnateľne veľkom Švajčiarsku ich ročne prehnú stovky, v susednom Česku desiatky. Na Slovensku sú architektonické verejné súťaže na objekty či areály samospráv úplne ojedinelé.

Pritom je zásadný rozdiel medzi verejným obstarávaním napríklad na mestské amplióny a na riešenie komplexu budov. Ide o zadanie, ktoré má vyriešiť nielen funkčnosť a estetiku výstavby, ale aj jej začlenenie do okolia – čiže jej miestotvornú funkciu – a tiež koncepciu možnej tvarovateľnosti do budúcnosti či vplyv na celkovú urbanistickú kultúru mesta. To všetko sú zadania pre architektov.

Kľúčovou motiváciou pre presadenie súťaže v Leopoldove však bola okrem vymenovaných dôvodov aj vízia precedensu, ktorý by mohol k podobným krokom rozhýbať ostatné slovenské mestá a obce.

Víťazné riešenie z vtáčej perspektívy.Zdroj: zerozero

Pádne argumenty našli na radnici pozitívnu odozvu a tak mohla byť začiatkom júna tohto roku vyhlásená verejná anonymná architektonická súťaž na prestavbu mestského úradu. Grémiom súťaže sa stala päťčlenná porota, zložená z externých architektov (aj z Česka) a zástupcov samosprávy.

Kreslenie prestavby mestského úradu v štvortisícovom mestečku nepôsobí ako drímdžob pre architektov. Napriek tomu do súťaže prišlo vyše päťdesiat návrhov. Toto množstvo porotu prekvapilo aj napriek predpokladu, že v brandži nie je pretlak pracovných príležitostí. Zjavne existuje záujem architektov vstupovať do vizáže miest, čo je ďalší dôvod na to, aby sa Slovensko v tomto smere rozhýbalo.

Víťazný projekt - pohľad na nové námestie.Zdroj: zerozero

Koncom októbra porota rozhodla. Súťaž vyhral prešovský ateliér zerozero. Ten istý ateliér, ktorý si tento rok odniesol hneď tri architektonické ceny (CE.ZA.AR, Cena Arch, Cena Dušana Jurkoviča) za návrh rekonštrukcie bývalých košických kasární na Kulturpark. V tom prípade tiež išlo o mestskú verejnú architektúru, no ambiciózny projekt do veľkej miery umožnili európske zdroje a nie možnosti samosprávy.

Pri listovaní súťažnými návrhmi v Leopoldove je aj laikovi hneď zrejmé, že rekonštrukcia vonkoncom neznamená len výmenu strechy či zateplenie. „Mestský úrad v Leopoldove chápeme ako komplex pozostávajúci z pôvodnej budovy notárskeho úradu premenenej na mestskú knižnicu, novostavby integrujúcej v sebe všetky požadované funkcie a verejného priestoru medzi týmito budovami,“ píše sa v popise víťazného projektu od zerozero. Mestský úrad architekti nevnímali ako budovu, ale ako miesto komunikácie a stretnutí v meste.

Do pôvodnej budovy úradu architekti situovali knižnicu a pre mestský aparát navrhli novostavbu. Porotu zaujalo, že realizáciou tohto riešenia ostane v meste stará radnica a vznikne aj nová, „čo tomuto súboru budov prepožičia zvláštnu atmosféru jedinečnej fyzickej, ale aj dejinnej spoluprítomnosti“. Víťazný návrh myslel aj na logistiku prestavby, ktorá umožňuje, aby počas výstavby novej radnice mohol úrad normálne fungovať v pôvodnej budove.

Druhé miesto v súťaži: Aleš Šedivec, Tomáš Tokarčík, Lenka Iľová.Zdroj: total studio

Slovenské ocenenia za architektúru si nachádzajú cestu do médií a tvorba stavieb či miest sa udomácňuje v spoločenskom povedomí. Okrem slávnostných podujatí, ktoré celebrujú to najlepšie, čo sa na Slovensku postaví, sa však takmer nepozorovane dejú veci, ktoré môžu mať na domácu architektúru a vizáž krajiny zásadnejší vplyv.

Platí to o súťaži v Leopoldove, ktorá má pioniersky charakter a ak ju novozvolené vedenie mesta prijme a dokáže doviesť do úspešného konca, môže prispieť ku lámaniu ľadov v slovenskej architektúre. Bol by to totiž signál pre mestských úradníkov, že architektonické súťaže majú – napriek nutnosti vynaložiť isté úsilie – zmysel a pozitívny efekt na obec či mesto.

Potvrdil by sa tiež model z Česka, kde verejný urbanizmus rozhýbali svojim aktivizmom sami architekti a v posledných rokoch tam preto počet verejných súťaží výrazne narástol. Ak sa víťazný projekt v Leopoldove zrealizuje, mesto získa okrem známej väznice ďalšiu symbolicky významnú stavbu. A Slovensko nadobudne predpoklad, že mestá a obce budú môcť vyzerať lepšie.

Tretie miesto v súťaži: Zuzana Ondrušková, Róbert Bakyta, Martin Simonides.Zdroj: Róbert Bakyta

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov Mestská vila Valentine: Bývanie pre mladých i rodiny, v blízkosti centra, ideálna dopravná dostupnosť. Unikátny mestský park na ploche 23 200 m2.

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako

Chete predať nehnuteľnosť? My vieme ako Poraďte sa zdarma, akú hodnotu má dnes vaša nehnuteľnosť a získajte pri jej predaji čo najviac!

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Hľadáte priestory? Areál AIR OFFICES.

Hľadáte priestory? Areál AIR OFFICES. Ponúkame na predaj a prenájom obchodné/kancelárske priestory na Pestovateľskej 2 - pri letisku. Areál sa nachádza vo výbornej a dostupnej lokalite hneď pri D1.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Pridať inzerát