Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo v Steine treba stavať a prečo je prístup aktivistov škodlivý

14.04.2014, 11:00 | Ľuboš Mistrík | © 2014 News and Media Holding

Názor | Pivovar Stein. Dokument o výrobe piva v Bratislave, ktorý už niekoľko rokov chátra. Ukazuje historické súvislosti, dokazuje, že aj v širšom centre hlavného mesta fungovala továreň. Má nespochybniteľnú hodnotu a túto treba nejakým spôsobom zachovať. Potiaľto argumentom aktivistov a pamiatkarov rozumiem.

  • Tlačiť
  • 10

Redakčný blogRedakčný blog

Autori TREND Reality o tom, čo majú chuť okomentovať. Ale aj názory, ktoré podľa nás stojí za to si prečítať. Pozrite si aj ďalšie blogposty.

Druhý pohľad je odlišný. Porozbíjané budovy, ktoré zvonku tvorí len súvislá masa steny s rozbitými oknami, špatia celú lokalitu. Do lukratívnej časti slovenskej metropoly ťahajú asociálov, riziko pádu omietky a ďalšie vychytávky hodné periférie. Je to niečo, čo v rýchlo sa rozvíjajúcej štvrti nemá čo hľadať a má byť nahradené novou výstavbou.

Po dlhých rokoch sa záujemca konečne našiel. Ruina sa dostala do dražby a získala ju firma s fínskym pôvodom YIT Reding. Kupovala ju za podmienky (na ktorú sa vopred opýtala), že chránená bude menšia časť vrátane charakteristickej medenej kupoly. Dopĺňam, že kedysi medenej, dnes už rozkradnutej.

Firma si spočítala náklady a výnosy a šla do dražby. Po dlhých rokoch chátrania začalo svitať spustnutému areálu na lepšie časy. Že sa ho konečne chopí schopný developer (YIT nie sú mäsiari, mafiáni ani krčmári) v spojení so schopným architektom (autor Centrálu) a vznikne niečo pekné. Niečo, čo do lokality zapadne, umne a v skratke pripomenie duch miesta a zároveň do veľkej štvrte prinesie nový život.

Lenže prišli pamiatkari s výraznou podporou aktivistov. Vstúpili do hotovej veci, ktorú už raz podpísali a začali vymýšľať. Je to, akoby ste podpísali zmluvu o zvýšení platu, vy ste si s partnerom/partnerkou sadli a na základe toho zobrali hypotéku. Keď už vám z účtu odišla prvá platba banke, zamestnávateľ začal strečkovať. A do toho sa ozvali vaši kolegovia, podľa ktorých si zvýšenie nezaslúžite.

Do toho vstupuje ministerstvo. Sucho rozhodne o ochrane jedného objektu a médiá sú zaplavené propagandistickými tlačovými správami od aktivistov bez snahy o druhý pohľad. Je to chyba ministerstva, malo vysvetľovať a priniesť aj pohľad, ktorý v TRENDE ponúkol napríklad bývalý pamiatkar. „Toto je jedna z najväčších chýb súčasných pamiatkarov, že nemajú žiaden projektový manažment ani vzťah k investíciám. Väčšinou ich peniaze nezaujímajú,“ povedal.

Nový Stein - celkový pohľadZdroj: Ateliér Ivan Kubík

Ale peniaze ich zaujímať musia. Nie tie do vlastnej kapsy, ale tie okolo nich. Ak YIT neprestavia Stein, tento areál bude ďalej chátrať. Ľudia nebudú mať na výber ďalší dobrý projekt na bývanie, konkurencia bude slabšia, susedia z domov oproti prídu o peniaze, lebo ich byty budú mať kvôli ruine vedľa nižšiu hodnotu. A skôr či neskôr sa Steinu chopí niekto iný, areál náhodou vyhorí a budovy napokon aj tak padnú. Vrátane jediného v súčasnosti chráneného objektu.

Vtedy budú aktivisti kričať opäť, veď oni to hovorili. Zastupujú vôbec niekoho okrem seba?

PS: Autor fandí brownfieldom, miluje prechádzky v cvernovke na Páričkovej, do ružovej cvernovky na Jégého by sa nasťahoval aj teraz, nevie sa dočkať prestavby Jurkovičovej teplárne a zbúranie Gumonu a Kabla považuje za jeden z najhorších developerských činov v tomto meste.

Aktualizované (16.4. o 16:30): Po zverejnení názoru reaguje Jakub Ďurinda z Klubu ochrany technických pamiatok. Vo svojej reakcii označuje tieto konkrétne pasáže za vyslovene klamlivé: "Kupovala (firma YIT Reding) ju za podmienky (na ktorú sa vopred opýtala), že chránená bude menšia časť..." ako aj "Lenže prišli pamiatkari s výraznou podporou aktivistov. Vstúpili do hotovej veci, ktorú už raz podpísali a začali vymýšľať."

Argumentujúc listom od Pamiatkového úradu SR, ktorý poslal záujemcovi o kúpu tvrdí, že: "žiadna podmienka, `že chránená bude len menšia časť` neexistovala, rovnako neexistovala ani žiadna "hotová vec, ktorú už raz podpísali". V liste sa jednoznačne uvádza, že objektová skladba sa môže meniť v konaní, ktoré Pamiatkový úrad zamýšľal otvoriť s novým, z dražby vzídeným, vlastníkom. Preto tieto v článku prezentované `fakty` nie sú, bohužiaľ, nič iné ako lož. Zbytok článku ani len nemá zmysel komentovať, keďže celý článok sa odvíja od týchto nepravdivých informácií..."

Portál TRENDreality.sk má záujem prezentovať názory a pohľady viacerých strán, preto zverejňuje aj túto reakciu. Myšlienka blogu ale nie je v presne chránených objektoch a konkrétnych formuláciách, skôr kritizuje vzťah aktivistov a pamiatkarov k investorom, starším objektom i úplne novým developerským aktivitám, ktorý v konečnom dôsledku nie je pre výstavbu v Bratislave prospešný.

  • Tlačiť
  • 10

Tagy Blog TRENDreality.sk, Názory