Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Projekt Kamenného námestia ožíva, mesto chystá jeho novú podobu

14.12.2016, 05:01 | Tomáš Vašuta | © 2016 News and Media Holding

Jeden z najväčších realitných projektov, ktorý investor ohlásil ešte pred vypuknutím krízy, po mesiacoch ticha ožíva. Projektom premeny Kamenného námestia, za ktorým stoji developer Lordship, sa začiatkom budúceho roka začne zaoberať mesto. Na pomoc si chce zavolať podnikateľov, občanov i samosprávu. Cieľom je pripraviť novú podobu Kamenného námestia.

  • Tlačiť
  • 7

Keď v roku 2006 spoločnosť Lordship prezentovala projekt prestavby Kamenného námestia, všetko vyzeralo ako hotová vec. Slovensko zažívalo obdobie konjunktúry a týždeň čo týždeň sa ohlasovali nové developerské projekty. Hlad po novom bývaní, obchodných priestoroch či kanceláriách bol veľký. A projekt Kamenného námestia do tohto obdobia pekne zapadal.

Developer chcel v centre mesta zbúrať hotel Kyjev i obchodný dom a na ich mieste postaviť dvojicu hotelov, polyfunkčnú budovu i nový obchodný dom. Počítalo sa s vybudovaním štvorpodlažného podzemného parkoviska i promenády s parkom. Odvážne boli nielen stavebné plány, ale aj čas realizácie. V roku 2006 hovorila spoločnosť o tom, že otvorené by chceli mať pred Vianocami 2009. Rozpočet investor vyčíslil na šesť miliárd slovenských korún.

Od prvotných plánov ubehlo už desaťročie, v lokalite sa toho veľa nezmenilo. Hotel Kyjev je zatvorený, obchodný dom vyzerá stále rovnako, okolie pustne.  Jedinou výnimkou je akási gastroulička, ktorá vznikla pred Tescom.

Neprehliadnite

Naposledy sa o lokalite vo veľkom hovorilo v máji 2014. Práve vtedy totiž dvaja najväčší vlastníci pozemkov na Kamennom námestí podpísali dohodu o spolupráci. Lordship a obchodný reťazec Tesco Stores SR sa v nej zaviazali, že pri obnove priestoru v centre mesta budú postupovať spoločne.  

„Ako najtransparentnejší spôsob verejnej diskusie o podobe priestoru vnímame verejnú medzinárodnú urbanisticko-architektonickú súťaž,“ konštatoval vtedy partner Lordship pre Slovensko a Česko Juraj Šaštinský.

Predstavu nového usporiadania námestia mal developer predstaviť v roku 2015. Nestalo sa tak. Za ten čas sa v spoločnosti vymenil majiteľ. V developerských kruhoch sa začalo hovoriť o tom, že developer chce pozemky predať. Lordship tieto informácie dnes razantne odmieta. „Projekt sme neponúkali iným developerom za účelom exitu Lordshipu z lokality,“ hovorí pre TREND Reality senior development  manažér spoločnosti Lordship Peter Schmidt.

Podľa jeho slov stále prebiehajú prípravné práce. „Projekt Lordship Kamenné námestie je v projektovej príprave pre územné rozhodnutie,“ vysvetľuje P. Schmidt.

Kamenné námestie - ilustračné fotoZdroj: SITA/Marián Peiger

Problémom je aj to, že námestie ešte nemá určenú konkrétnu podobu. „Uvedomujeme si, že nájsť konsenzus ohľadne budúcej podoby Kamenného námestia bude zložité a vyžaduje si spoluprácu všetkých dotknutých strán. Preto sme sa rozhodli v spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a Inštitútom pre dobre spravovanú spoločnosť pristúpiť k projektu NP PARTI (Národný projekt participácie, pozn. red.),“ vysvetľuje hovorkyňa primátora Bratislavy Ivana Skokanová.

Cieľom tejto spolupráce má byť naplánovanie budúcej podoby Kamenného námestia za účasti samosprávy, obyvateľov, tamojších podnikateľov i vlastníkov nehnuteľností. „Projekt by mal odštartovať začiatkom roka 2017,“ konštatuje I. Skokanová.

Aj keď v prípade Kamenného námestia existujú rôzne vizualizácie či urbanistické riešenia, žiadna z nich už nie je aktuálna. Hlavná náplň sa však nemení. „Počítame so vznikom nových rezidenčných, obchodných i kancelárskych priestorov. Samozrejme, pri dostatočnom vyriešení kapacít podzemného parkovania a dynamickej dopravy v našom území,“ naznačuje hlavné využitie  P. Schmidt.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy Banská Bystrica, dlh, INEKO, Nitra, Trenčín