Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prvé výkopy superprojektov

04.06.2007, 11:12 | Peter Kremský | © 2007 News and Media Holding

Developerské špičky sa ďalej obšmietajú okolo Slovenska.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Pôda je horúca, priam horí pod nohami. Tak by sa dala najvýstižnejšie charakterizovať situácia na slovenskom realitnom trhu. Záujem domácich i zahraničných investorov rastie, ponuka na predaj sa však príliš nerozširuje. Ak sa objaví projekt sľubujúci slušné zhodnotenie vložených prostriedkov onedlho je preč. Treba brať, kým je čo. Pozemkov je totiž málo, dostať sa k nim je zložité. Ešte ťažšie je postaviť tak, aby sa projekt nepredražil. Ak sa teda všetko podarí, investori neváhajú a platia.

Podobne ako v roku 2005, aj vlani táto situácia viedla k tomu, že sa predalo takmer všetko, čo sa postavilo. Platí to rovnako v prípade predaja bytov v atraktívnych obytných projektoch so stovkami jednotiek ako Koloseo či Dominant, ale aj takých, pri ktorých odborníci váhali, či budú úspešné, ako napríklad 200-bytová Rustica v Dúbravke developerskej firmy Area RK či bytové domy tejto firmy v Senci. Ešte výstižnejšie to platí v prípade nákupov administratívnych a obchodných priestorov zo strany finančných či realitných investorov. Nehovoriac o logistických priestoroch.

Čas štartov

Pokiaľ ide o množstvo projektov a rozlohy, ktoré prišli na trh, vlaňajšok nepatril k najbohatším. Rok 2006 bol skôr rokom, v ktorom sa začali viaceré veľké projekty. Od papierovacej fázy sa preklopili do fázy automiešačiek a zablatených bagrov. Platí to napríklad o veľkých bratislavských viac obytných projektoch Tri veže, Residence alebo River Park, o polyfunkčnom centre Eurovea a kancelárskych Lakeside či Aupark Tower.

Začiatkom tohto roka ich nasledovali Parkville, Jégého alej, Cubicon, Slovany alebo administratívne Apollo Business Center II. Začínajú sa aj práce na najväčšom realitnom projekte krajiny, polyfunkčnom Twin City okolo autobusovej stanice.

Znamená to, že v najbližších rokoch budú novostavby pribúdať rýchlejšie. Obavy sú najmä z toho, čo rozšírenie ponuky urobí s cenami prenájmov kancelárií. Očakáva sa prasknutie bubliny cien bytov, hoci je sporné, či to, čo sa nafukuje, je bublina alebo bežná potreba bývania pre bohatnúcich Bratislavčanov.

Špekuluje sa, ktoré nákupné centrum začne priťahovať nájomníkov i návštevníkov diskontnými cenami. Zatiaľ sa previs ponuky príliš neprejavuje. Vyzerá to skôr tak, že rast ekonomiky predbieha rastúce rozlohy. História zatiaľ dáva za pravdu tým, ktorí majú viac odvahy ako opatrnosti.

developeri.jpg

Trh sa však zrejme dokáže regulovať sám. Žiadna kaša sa neje taká horúca, ako sa uvarí, niektoré projekty chladnú aj roky. Oneskorujú sa z dôvodu problémov pri projektovaní a vyjadrovaní, prípadne pre finančné suchoty. Mešká polyfunkčné centrum Astoria na Hodžovom námestí, o roky sa oproti pôvodným plánom oneskoria nákupné centrá Central Park na Miletičovej či Yosaria Plaza na Tomášikovej. Nehýbe sa prestavba Hlavnej stanice ŽSR ani Kamenného námestia.

Ďalším vážnym dôvodom je nedostatok kapacít stavebných prác a výrobcov stavebnín, čo je o to ťaživejšie, že podobná situácia vládne i v susedných krajinách. Developer projektu Tri veže za zhruba dve miliardy napríklad napokon našiel dodávateľov svojej stavby v Rakúsku a na východnom Slovensku – Alpine a michalovský Chemkostav. Vo výhode sú skúsení developeri, ktorí môžu využiť vlastný stavebný manažment, ako je napríklad HB Reavis.

Odvaha zvonka

Na Slovensku síce výnosy z nehnuteľností už nedosahujú úrovne spred piatich rokov, keď nad nimi Západniari zatajovali dych. Dnes to robia chodiť do Moskvy či Bukurešti, napriek tomu je však Slovensko zaujímavé.

Ak nemožno kúpiť dokončený alebo rozostavaný projekt, púšťajú sa aj do nákupov pozemkov a rozbehu vlastných aktivít, hoci je to strastiplná cesta. Príkladom sú najmä holandské, rakúske, izraelské a české firmy, nájdu sa však i Portugalci, Poliaci alebo Rusi.

Developerská dcéra portugalskej stavebnej jednotky Mota Engil sa napríklad chystá prestavať nákupné centrum na Mierovej ulici na rezidenčný areál, poľský GTC hodlá už toto leto rozostavať sídlisko pod Kolibou za 800 mil. Sk a v zálohe má ďalšie projekty. Pri letisku stavia administratívne centrum za 600 miliónov ruská firma ADC.

Iní sa z vykúpenej Bratislavy postupne presúvajú do regiónov. Štyristobytový projekt v centre Banskej Bystrice plánuje rozbehnúť španielska Antea, izraelskí investori cítia biznis v Žiline, ktorá ekonomicky bujnie vďaka kórejskému dopingu. Prvé nákupné centrum v krajine postaví v Prešove holandský Multi Development, vo väčších mestách zasa budujú rakúsky BigBox a Family center či slovenská skupina Euromax. Jej obchodné centrá však už patria realitnej divízii amerického koncernu General Electric.

Prudko rastú obytné zóny okolo Bratislavy, okrem domácich tu zacítili šancu najmä developeri s izraelským pozadím. Davidson Holding chystá výstavbu v Senci, Denisra sa podieľa na Monarskej aleji na Čiernej Vode, SL Group postaví veľký bytový projekt Meander v Seredi. V Slovenskom Grobe vyrastie zhruba tisícbytový projekt americkej skupiny Meridian, investíciu podobného charakteru plánuje pri Bratislave aj španielska Antea.

Podobné je to pri Trnave, kde už majú Zavar, rastie obrovské sídlisko Parnas, pripravuje sa Opoj a Kočišské s takmer dvetisíc bytmi. Obrovské investície tečú do logistických centier okolo Bratislavy, Žiliny, Trnavy a Košíc.

Ľahšie kúpiť

Získať pozemky bez úzkych kontaktov s mestskými samosprávami je však na Slovensku stále zložité. Developeri sa o tom presvedčili v prípade predaja pozemku za bratislavským Starým mostom. Po dvoch zrušených verejných súťažiach ich magistrát napokon čiastočne vymenil a zvyšok predal za podmienok, ktoré vyvolávajú otázniky.

Netransparentnosť je pre predaj pozemkov a rozhodovanie o ich využití typická najmä v hlavnom meste. Prispieva k tomu aj neexistencia jasných pravidiel výstavby v podobe územného plánu. Jeho schválenie sa odkladá roky. Kde nie sú pravidlá, má miesto korupcia a svojvôľa developerov i úradníkov. V takýchto vodách radi plávajú skôr tí s menej čistými úmyslami.

Tým ostatným tak ostáva kupovať až vtedy, keď je dokončené, a platiť vysokú cenu za čierne obchody i čiernu robotu. Nezdá sa však, že by to európskych rea-litných lídrov príliš trápilo. Do nákupov na Slovensku sa pustili viacerí. Rakúsky Immoeast, ktorý v spolupráci s maďarským TriGránitom vložil peniaze do zóny okolo Vajnorskej ulice s nákupným centrom Polus, dvoma stojacimi a jednou plánovanou kancelárskou vežou a rozsiahlym administratívnym centrom Lakeside. Rakúšania však podľa vlastných údajov vlastnia aj podiely na Bratislava Business Centrách III až V na Prievozskej či obchodných centrách BigBox. V širšom centre hlavného mesta plánujú veľký obytný súbor.

Významný nákup sa začiatkom tohto roka podaril realitnej divízii finančnej skupiny ING, keď kúpila banskobystrické nákupné centrum Europa za necelé tri miliardy korún. Očakáva sa, že spolupráca s developerskou skupinou VAV Invest bude pokračovať aj v prípade logistického centra a shoppingu vo Zvolene, administratívnej budovy v Bystrici či ďalších projektov. Ďalej nakupuje aj GE Real Estate, Sekyra či Parkridge a Redevco.

Na predaj sa však toho v tomto roku naskytne viac. Uvidíme, kto siahne po čerstvo dostavaných budovách bratislavského City Business Centra či veže Auparku od HB Reavisu, záujemcovia sa čakajú o košický areál Cassovaru a Madaras v Spišskej Novej Vsi. Nového majiteľa by vďaka tlaku Doprastavu mohlo konečne dostať aj nákupné centrum Yosaria Plaza v bratislavskom Ružinove.

Developeri Slovensko ani v najbližších rokoch obchádzať nebudú. Spozorneli však pri administratívnych projektoch, kde sa najskôr zo všetkého schyľuje ku konkurenčnému boju. V prípade, že ponuka prerastie dopyt, zaujmú investorov iba špičkové projekty. V tej chvíli bude citeľný tlak na efektivitu, kvalitných nájomcov, prvotriedne lokality, svoju úlohu bude viac zohrávať aj dopravná dostupnosť či možnosti parkovania. Tlak na kvalitu silnie a blížia sa časy, keď bude rozhodujúca. Verme, že prinesie so sebou aj transparentnosť.

Developerské spoločnosti1

Rozloha realizovaných projektov (m2 netto)

Zmena (%)

Bývanie

Priemysel a logistika

Administratívne priestory

Obchodné priestory

2006

2005

Celkovo

2006/05

2006

2005

2006

2005

2006

2005

2006

2005

1.

IPEC – Management

180 000

157 000

642 000

14,6

7 000

180 000

150 000

2.

J&T Real Estate

63 800

81 300

208 950

-21,5

15 000

13 400

75 700

32 100

3 300

3.

HB Reavis Group

13 400

83 440

227 100

-83,9

40 000

11 727

37 440

1 673

6 000

4.

Reding

10 141

20 688

46 562

-51,0

8 403

6 822

1 738

13 866

5.

Skybau – Invest, s.r.o., Žilina

7 784

7 784

7 784

6.

ICT Istroconti

6 868

8 605

n

-20,2

6 868

5 500

1 305

1 800

7.

Urbia Holding

1 962

2 345

7 010

-16,3

1 550

1 665

412

680

TriGranit Development Corporation

80 500

1 V rebríčku sú len firmy, ktoré do 15. mája TRENDU poskytli aspoň základné údaje o hospodárení

PRAMEŇ: údaje poskytnuté spoločnosťami

Ilustračné foto - Maňo Štrauch

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 4

Realitná inzercia

Ponuka bytov v Panorama City

Ponuka bytov v Panorama City HERRYS ponúka na predaj a prenájom byty v rezidenčnom projekte Panorama City. Pozrite si našu ponuku bývania s krásnym výhľadom na Bratislavu.

Projekt NOBELOVA 3, BA III

Projekt NOBELOVA 3, BA III HERRYS ponúka na predaj byty v poslednej etape úspešného projektu Nobelova. Krásne byty s výhľadom na Malé Karpaty, v blízkosti zeleného parku - od 87 233 EUR.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE - ZÁHORSKÁ BYSTRICA

KRÁSNE RODINNÉ BÝVANIE  - ZÁHORSKÁ BYSTRICA Vyberte si bývanie v nádhernom byte s vlastnou predzáhradkou, v byte s balkónom a lodžiou, či byte na najvyššom poschodí s veľkou terasou v príjemnej lokalite.

POSLEDNÉ DVA BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY!KRAMÁRE

Moderná novostavba na Kramároch. Výborná príležitosť na bývanie v lukratívnej lokalite. Všetky informácie o projekte Vám poskytneme v našej RK.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Pridať inzerát