Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prvý slovenský outlet vo Voderadoch dostal druhú šancu

13.02.2017, 14:00 | Daniel Suchý | © 2017 News and Media Holding

Prvé outletové centrum na Slovensku, One Fashion Outlet vo Voderadoch, dostalo druhú šancu. Veriteľský výbor schválil návrh reštrukturalizačného plánu a dal majiteľovi centra jeden a pol roka na nájdenie investora, ktorý by projekt postavil na nohy.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 12

Podľa reštrukturalizačného správcu Ivana Ikrényiho je ideálnym riešením práve vstup investora alebo predaj podniku. Ak veritelia reštrukturalizačný plán neschvália, spoločnosť pôjde do konkurzu, čo by podľa neho znamenalo koniec prevádzky outletového centra.

Veriteľský výbor na čele s VÚB preto už minulý rok poveril hľadaním investora renomovanú medzinárodnú spoločnosť KPMG a ponechal na dotiahnutie jeho vstupu alebo predaja podniku lehotu jeden a pol roka od rozhodnutia súdu o potvrdení reštrukturalizačného plánu.

„Prebiehajú intenzívne rokovania s potenciálnymi investormi aj v spolupráci s veriteľmi a najmä financujúcimi bankami a odborným poradcom,“ opisuje I. Ikrényi. Dodáva, že sa preto zároveň rozhodlo o pokračovaní veriteľského výboru aj po schválení reštrukturalizačného plánu súdom.

„V spolupráci s KPMG sme oslovili 200 až 250 investorov z celého sveta. Vybraných bolo niekoľko, s ktorými pokračujú rokovania. Oficiálnu ponuku očakávame v druhej polovici marca,“ dodáva Matej Kostúr, konateľ vlastníka a prevádzkovateľa One Fashion Outletu.

One Fashion Outlet VoderadyZdroj: Maňo Štrauch

Reštrukturalizačný plán počíta s 50-percentným uspokojením pohľadávok nezabezpečených veriteľov. Schváliť ho ešte musí schôdza veriteľov, ktorú správca zvolal na 3. marca. Ak plán veritelia odobria, následne ho ešte musí potvrdiť súd, ktorý má na to 15-dňovú lehotu. Definitívne tak môže byť plán schválený začiatkom apríla.

Hoci sa reštrukturalizácia outletu začala ešte vlani podľa pôvodného zákona o konkurze a reštrukturalizácii, vzťahujú sa na ňu už prísnejšie pravidlá platné od marca tohto roka. Podľa nich ak dlžník nebude schopný ponúknuť každému z nezabezpečených veriteľov aspoň 50 percent zo zistených prihlásených pohľadávok, pôjde do konkurzu. Pôvodný zákon len všeobecne stanovoval, že uspokojenie veriteľov v reštrukturalizácii musí byť vyššie ako v prípadnom konkurze.

Neprehliadnite

Developerská spoločnosť Realiz otvorila One Fashion Outlet koncom októbra 2013. Investícia vo výške 30,5 milióna eur priniesla 70 obchodov na ploche 15-tisíc štvorcových metrov. V pláne bolo vybudovanie ďalších dvoch fáz s ďalšími 21-tisíc m2 po zabehnutí centra. Od začiatku sa však nevymanilo zo straty.

„Obsadenosť je takmer 90 percent,“ hovorí M. Kostúr. Od začiatku sa podľa neho pohybuje približne na rovnakej úrovni. V minulom roku bolo otvorených sedem nových prevádzok a zatvorených päť.

Na to, aby sa projekt vzchopil a postavil na nohy je podľa M. Kostúra nutný vstup investora. „Potrebuje nový príbeh, ktorý môže podľa nás priniesť silný partner zo zahraničia. Aby dokázal pritiahnuť značky, ktoré sme my nedokázali do outletu získať,“ opisuje.

One Fashion Outlet VoderadyZdroj: Maňo Štrauch

Z dlhodobého hľadiska je nevyhnutné rozšírenie centra, o ktorom sa hovorilo od začiatku. „Ale prioritou je stabilizovať prvú fázu, až následne sa dá uvažovať o vybudovaní druhej etapy,“ dodáva M. Kostúr.

Podľa údajov Finstatu klesli tržby spoločnosti One Fashion Outlet 1 v roku 2015 oproti prvému celému roku prevádzky o 40 percent na 1,96 milióna eur a strata sa mierne prehĺbila na 2,78 milióna. Spoločnosť je zaťažená bankovými úvermi vo výške 14 miliónov eur. Konkurzné konanie sa začalo v marci minulého roka.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 12

Tagy One Fashion Outlet, outlet

Realitná inzercia

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov

Bývajte s tým, koho máte radi - Nový Ružinov Mestská vila Valentine: Bývanie pre mladých i rodiny, v blízkosti centra, ideálna dopravná dostupnosť. Unikátny mestský park na ploche 23 200 m2.

Bývanie pre váš každodenný úsmev

Bývanie pre váš každodenný úsmev HERRYS exkluzívne ponúka na predaj byty v projekte NOBELOVA. Dostupné bývanie pre každého. V ponuke 1i až 4i byty v poslednej etape projektu za výborné ceny.

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja

Čerešne Dúbravka - Posledná etapa predaja Neprehliadnite poslednú etapu predaja nových 3-izbových a 4-izbových bytov v Čerešniach. Bývajte už o rok!

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom

Kancelárske priestory na okamžitý prenájom Dve podlažia moderne zariadených kancelárskych priestorov s rozlohou 1 679 m2 na prenájom v celku, alebo po častiach: 1250 m2 alebo 429 m2.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Pridať inzerát