Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Realitné investície sa naštartovali až koncom roka

20.11.2015, 11:00 | ds | © 2015 News and Media Holding

Za prvé tri štvrťroky tohto roka dosiahol objem realitných investícií na Slovensku podľa poradenskej spoločnosti JLL 170 miliónov eur. Pritom na konci prvého polroka bola suma len na úrovni 19 miliónov. Najväčšia aktivita sa sústreďuje na segmenty logistiky a ľahkého priemyslu.

  • Tlačiť
  • 0

„Očakávané minimum pre tento rok je na úrovni približne 370 miliónov eur, avšak toto číslo môže byť výrazne vyššie, berúc do úvahy počet transakcií, ktorých uzatvorenie je naplánované do konca roka 2015,“ hovorí Miroslav Barnáš, konateľ a vedúci investičného oddelenia JLL na Slovensku.

Firma očakáva v decembri uzatvorenie dvoch väčších industriálnych transakcií a dvoch stredne veľkých kancelárskych obchodov. Okrem toho upozorňuje na rastúci záujem investorov o prvotriedne nákupné centrá v hlavnom meste a sekundárne retailové nehnuteľnosti v menších mestách.

Ťahúňom logistika a priemysel

K trom transakciám v prvom polroku pribudli počas letných mesiacov ďalšie dva logistické obchody. Spoločnosť CTP Invest kúpila DNV Logistics Park v Devínskej Novej Vsi a premenovala ho na CTPark Bratislava.

Rakúsky Immofinanz sa zas v rámci predaja priemyselného portfólia zbavil aj LogCentra v Novom Meste nad Váhom. Celé portfólio kúpila spoločnosť Logicor patriaca pod investičnú skupinu Blackstone.

Nálada na trhu podľa JLL naznačuje potenciál uskutočnenia ďalších portfólio transakcií aj v roku 2016.

V rámci trhu obchodných nehnuteľností v treťom štvrťroku predala spoločnosť Pramerica menšie regionálne nákupné centrum Tulip Center v Martine luxemburskej spoločnosti s izraelským kapitálom, ktorý v čoraz väčšej miere prúdi na Slovensko.

Záujem nových „exotických“ investorov podporuje dobrá dostupnosť bankového financovania v celej Európe a externé faktory vo vzdialených krajinách. „V nasledujúcom roku bude preto zaujímavé sledovať, či sa investičné ambície nových investorov naplnia a aký vplyv bude mať ich príchod na správanie domácich a etablovaných zahraničných investorov,“ píše v správe JLL.

Objem realitných investícií na Slovensku podľa sektorovZdroj: JLL

V Poľsku a Česku investície rastú

Kým realitné investície na Slovensku sa oproti vlaňajšku značne prepadli, v rámci celého stredoeurópskeho regiónu si udržali porovnateľný objem. Slovensko vlani privítalo tretí najvyšší objem investícií do nehnuteľností v histórii najmä vďaka predaju bratislavského nákupného centra Eurovea v hodnote vyše 360 miliónov eur a košického Auparku s Malinovského kasárňami za 165 miliónov.

Tento rok získalo podobný impulz Česko v podobe pražského nákupného centra Palladium, ktoré zmenilo majiteľa ešte v prvom polroku za 570 miliónov eur. V treťom štvrťroku prišli do Česka investície v objeme 428 miliónov. Viac pritiahlo podľa údajov poradenskej spoločnosti Cushman & Wakefield len Poľsko – 800 miliónov.

Celý región vrátane Maďarska (338 miliónov eur) a Rumunska (242 miliónov) pritiahol realitné investície v objeme 1,8 miliardy eur oproti 889 miliónom v druhom kvartáli. Od začiatku roka naliali realitní investori do týchto piatich krajín 4,16 miliardy eur, uvádza Cushman & Wakefield. Až 82 percent tvorili maloobchodné a kancelárske aktíva.

Objem realitných investícií v Strednej Európe podľa sektorovZdroj: Cushman & Wakefield

„Výška investícií je približne o 34 percent nad päťročným priemerom, čo je dôkazom dobrého naladenia trhu – najmä v Poľsku a Českej republike,“ komentuje aktivitu na trhu James Chapman, partner a vedúci investičného tímu pre strednú a východnú Európu spoločnosti Cushman & Wakefield.

V záverečných mesiacoch roka očakáva ešte vyšší rast. „Stredná Európa priťahuje čím ďalej širšie spektrum investorov a budeme mať rad príležitostí, ako uspokojiť ich záujem. V roku 2015 dosiahne objem investícií v strednej Európe okolo sedem miliárd eur, pričom v roku 2016 táto cifra ešte ďalej porastie,“ odhaduje J. Chapman.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy cushman & wakefield, JLL, realitné investície

Diskusia (0 reakcií)