Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Realitní investori si Slovensko nevšímajú

21.02.2013, 05:40 | ds | © 2013 News and Media Holding

Trh zachraňuje sťahovanie veľkých firiem a nové haly v regiónoch

  • Tlačiť
  • 1

Investori do realitných projektov vlani Slovensko obchádzali. Optimistický rok 2011, ktorý znamenal návrat na úrovne spred krízy, sa nezopakuje ani v tomto roku.

Investori sa podľa realitnej poradenskej spoločnosti CBRE čoraz väčšmi rozhodujú pre Poľsko a druhou voľbou je Česko. Slovensko spolu s Maďarskom výrazne zaostávajú. Koncentrácia investícií v prospech dvoch najväčších trhov regiónu sa za desať rokov zvýraznila z viac ako 50 na vlaňajších vyše 95 percent.

U nás sa podľa výkonného riaditeľa CBRE Slovensko Tomáša Hegedüša prehlbuje trend realitných projektov s jednou funkciou. Zmiešané projekty, napríklad kancelárske budovy s predajňami na prízemí, miznú. V očiach investorov sú podľa T. Hegedüša ťažko manažovateľné.

Nárast obchodnej plochy už vlani zachránili len dva veľké projekty v Bratislave – rozšírenie Avionu a otvorenie Centrálu. V tomto a budúcom roku by mala nová plocha ešte klesnúť zo súčasných okolo 60-tisíc na 55-tisíc štvorcových metrov.

Obsadenosť predajní v nákupných centrách sa však podarilo stabilizovať vďaka tomu, že sa zblížili očakávania nájomníkov a prenajímateľov. Trendom sú aj investície do úspešných predajní a zatváranie tých neúspešných.

Vlani odišlo aj niekoľko reťazcov – Debenhams, Giga Sport a Burger King. Slovenskému trhu to nerobí dobré meno, upozornil Matúš Choma, lízing manažér CBRE Slovensko. Niektorých záujemcov o vstup na náš trh to mohlo odradiť.

Aj moderných kancelárií najvyššieho štandardu tento rok podľa odhadov CBRE pribudne o štvrtinu menej ako vlani a v budúcom roku klesne nová plocha ešte výraznejšie. Kým v posledných troch rokoch pribudlo v Bratislave 60- až 70-tisíc štvorcových metrov plochy, odhad na tento rok znie 50-tisíc a na budúci rok len necelých 37-tisíc m2.

Najväčšou transakciou tohto roku by malo byť sťahovanie Slovak Telekomu z dvoch budov na Karadžičovej ulici a pri Poluse do nového Forum Business Centra v Ružinove. Z celkových 18 800 štvorcov zaberie telekomunikačný operátor až 14-tisíc.

Celkovo tak opäť klesne miera neobsadenosti kancelárií, ktorá po miernom oživení v posledných dvoch rokoch narástla v hlavnom meste na 12,5 percenta. Za týmto nárastom bolo však aj uvoľnenie 19-tisíc štvorcových metrov v Bratislava Business Center IV po presťahovaní Orangeu.

V budúcom roku sa očakáva jediný špekulatívny projekt bez konkrétneho klienta, ktorý pripravuje J&T. Na Patrónke by malo pribudnúť 36-tisíc m2 kancelárií.

V najvyššom A sektore by tak mali mať navrch opäť developeri, povedal Marek Ferko z oddelenia kancelárskych priestorov CBRE. Uvoľnené biznis centrá BBC IV či Apollo 1 v Ružinove naopak čaká boj o klientov a zrejme aj osvieženie priestorov.

Sektor priemyselných nehnuteľností zaznamenal vlani po obrovskom prepade v roku 2010 návrat k novej výstavbe nad stotisíc štvorcovými metrami. Developeri reagovali na veľký nedostatok logistických plôch v regiónoch mimo Bratislavy, pričom sa sústredili najmä na oblasť Žiliny a Košíc. Veľký nedostatok zostáva v Banskej Bystrici.

Zároveň sa pružnejšie prispôsobili rastúcej požiadavke na menšie plochy do tisíc štvorcov, poznamenal Branislav Jendek z oddelenia industriálneho sektoru CBRE.

Výška nájomného a neobsadenosť
nájomné (eur/m2/mesiac) Neobsadenosť (%)
Kancelárie A a B triedy (Bratislava) 8 – 17 12.5
Logistické priestory 2,90 – 5,50 4,8 (SK) / 8,7 (BA)
Obchodné priestory (Bratislava) 16 – 75 -
Obchodné priestory (regióny) 25 – 35 -
Prameň – CBRE Slovensko

Foto na titulke – Prologis, Grafy – CBRE Slovensko

  • Tlačiť
  • 1

Tagy realitné poradenské firmy