Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rating Pobaltia klesol, Bratislava v kurze

24.09.2007, 13:56 | Martin Rojko | © 2007 News and Media Holding

Propertastic: Predávajte v pobaltských krajinách, kupujte v Bratislave.

  • Tlačiť
  • 0

Realitný server www.propertastic.com, oznámil koncom júla zníženie ratingu nehnuteľností v troch pobaltských krajinách Estónsku, Lotyšsku a Litve. Server sa považuje za nezávislý zdroj informácií pre kupujúcich nehnuteľnosti v strednej a východnej Európe a mediteránnej oblasti. Medzi vhodnými lokalitami na nákup je naopak hlavné mesto Slovenska.

Vzhľadom k pochmúrnym ekonomickým vyhliadkam a zároveň súčasnému vývoju na miestnych realitných trhoch mení Propertastic odporúčanie z „držať“ na „predať“.

Tri pobaltské „tigre“ zažívali v predchádzajúcich rokoch najväčší rast cien domov. Vlani bolo lídrom Lotyšsko s priemerným rastom 61,2%. Estónsko dominovalo rok predtým a aj minulý rok zaznamenala krajina impozantný nárast o 24,5%.

0908/latvia_text.jpg


Na jasnej realitnej oblohe Rigy pribúdajú mraky. 

O nič menej nezaostávala za susedmi ani Litva s minuloročným nárastom cien o 21,7%. A podľa predpokladov spoločnosti Knight Frank by mala byť v tomto roku na čele európskeho rebríčka s 20% rastom.

Zmienený rast v týchto krajinách sa prejavil najmä v ich hlavných mestách, kde už v súčasnosti ceny nehnuteľností dosahujú rovnakú alebo vyššiu úroveň ako napríklad v Helsinách, Štokholme alebo Kodani. Výnosy z prenájmu patria medzi najnižšie v Európe a podľa mnohých pozorovateľov sú ceny predražené a skôr či neskôr hrozí prasknutie bubliny. Navyše, k postupnému zväčšovaniu nervozity prispievajú aj ekonomické parametre krajín.

Vysoká miera inflácie, obrovské spotrebiteľské výdavky a vysoká emigrácia viedli ratingovú agentúru Standard and Poor´s k zníženiu ohodnotenia všetkých troch ekonomík. Niektorí analytici predpovedajú ekonomickú kalamitu na spôsob krízy v juhovýchodnej Ázii koncom 90. rokov alebo hon na argentínske peso pred štyrmi rokmi.

Riaditeľ Propertastic! Nick Pendrell už v júli avizoval: „V ostatnom období dostávame správy zo všetkých troch trhov, že ceny nehnuteľností dosiahli vrchol a teraz začínajú klesať. Mnoho špekulantov, ktorí neplánovane nakúpili nehnuteľnosti za účelom ich ďalšieho speňaženia ich teraz musia predávať pod nákupnú cenu, aby sa ich zbavili. Niektorí kupujúci sú dokonca pripravení prísť o zálohu len aby zrušili zmluvu.“

Najväčšie znepokojenie vyvoláva realitný trh v Lotyšsku, kde v júni klesli realitné transakcie medzimesačne o 15% a ceny spadli o 3 až 5% v priebehu pár týždňov. Relatívny pokoj zatiaľ panuje v Litve, no ako pripomína N. Pendrell: „Pobaltské krajiny sú tak tesne ekonomicky zviazané, že aj tu možno očakávať pokles v nasledujúcich mesiacoch.“

Záverečné odporúčanie serveru znie: „V súčasnosti nie je vhodné obdobie na nákup nehnuteľnosti v pobaltských štátoch. Nazdávame sa, že podstatne vyššie výnosy možno dosiahnuť inde vo východnej Európe a v rozvíjajúcej sa oblasti Stredomoria. Býčia nálada je vhodná v egyptských rekreačných strediskách, Čiernej Hore, Bratislave a Sofii."

Ilustračné foto - Propertastic!

  • Tlačiť
  • 0

Súvisiace články

Ceny nehnuteľností v USA majú klesať

Rastúce úroky spôsobujú vyčkávanie pri predaji i kúpe a pokles výnosnosti realitných investícií

Španielsky realitný boom končí

Americký trh bývania naďalej vo vlnobití

Španieli znižujú ceny domov po 8 rokoch

Prenájom bytov vynáša. Zatiaľ

Diskusia (0 reakcií)