Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

River Park - finálne leštenie novej štvrte

15.08.2010, 18:20 | Peter Kremský | © 2010 News and Media Holding

Realita na víkend. V Bratislave dokončujú ďalšie rozšírenie centra mesta tentoraz od Nového mosta proti prúdu Dunaja

  • Tlačiť
  • 6

V Bratislave sa tento rok Dunaj nestačí čudovať. Nie dosť, že mu rozoberajú most, na ktorý je už zvyknutý od 19. storočia. Na jeho brehoch sa dejú veci. Na jar pod Starým mostom, na jeseň nad Novým. Prišiel dlho očakávaný čas, keď v nábrežných štvrtiach stavbárov a záhradníkov vymenia turisti, návštevníci, alebo len tak relaxujúci Bratislavčania.

Koncom leta prichádza finálne leštenie novej štvrte aj do River Parku na ľavom brehu Dunaja v bývalom Parku kultúry a oddychu. Oproti svojej konkurencii o kus ďalej po prúde si nemôže až tak dobre získať pozornosť útokom na najnižšie pudy širokej verejnosti – otvorením nákupného centra.

Hotel majú aj tu – päťhviezdičkový Kempinski. Ako býva v Bratislave zvykom, otvára sa z celej štvrte ako prvý. Asi aby mali robotníci pri dokončovaní kam chodiť na obed. Kempinski je honosný ako sa patrí, veď aj cena za izbu začína na dvesto eurách. Hoci dorábky sa ešte predsa len nájdu, veď slovenský stavebný robotník je šelma nebezpečná a hviezdičky počítať nevie.

To najlepšie – bazén s výhľadom na rakúske kopce za Dunajom a fitnescentrum s možnosťou nazrieť lodníkom z orbitreku priamo do kastróla je síce iba pre členov klubu. Pri dnešnej situácii bratislavských hotelov tam však čoskoro budú radi, ak si príde zacvičiť a zaplávať aj proletár.

Vonku práce práve vrcholia. Záhradníci, dláždiči a rôzni ďalší remeselníci sú v plnom nasadení, aby bol River Park počas otvorenia tip-top. Vraj to má byť o mesiac – 18. septembra. Niektoré gastronomické prevádzky už dokonca aj otvorili, aj keď sa v nich zrejme ešte sotva kto zastaví. Napríklad reštaurácia Kolkovna, jedna zo značiek plzeňského pivovaru alebo Mezzo di pasta.

V obchodných prevádzkach pozdĺž Dunaja by mali nájsť miesto najmä kaviarne a reštaurácie, samozrejme v lete so sedením vonku. Nábrežiu to dodá určite veľkú atraktivitu a bude tak konkurovať v obľúbenosti nábrežiu pri Eurovei.

Riv pr5

Architektúra diela od J&T Real Estate je podobne ako v prípade Eurovey moderná a tiež podobne pomerne nudná. Tak ako v Eurovei kancelárske „vajíčko“, v prípade River Parku je výnimkou budova, ktorá hneď padne do oka – River House.

Opretý na dvoch hrubých nohách a vystrčený nad rieku sa luxusný obytný dom vymyká úspornej a strohej architektúre, ktorá Bratislave kraľuje od nepamäti a špeciálne v posledných desiatich rokoch. Na toto sa naozaj dá pozrieť, aj sa pri tom odfotografovať. Toto bude ikona.

Napriek pochybovačným hlasom sa zdá, že nábrežie nie je príliš stiesnené, príliš betónové ani strohé. Normálna moderná nábrežná promenáda, akú návštevník pozná z veľkých miest Európy. Vysadená zeleň, ba i vyrastené stromy, ktoré budú už toto leto poskytovať tieň, ak ho vôbec ešte bude treba.

Cyklistický chodník je síce ohraničený iba čiarami a na niektorých miestach alibisticky prerušený, nuž ale sme na Slovensku a kocúrkovské predpisy niekedy nepustia. Pokrok je, že ho vôbec urobili.

Developer myslel aj na lavičky a možnosti oddychu aj medzi budovami. Architekt medzi nimi vytvoril aj niekoľko zaujímavých pasáží, ktoré komplex prevzdušňujú a vďaka zeleni a budúcim kaviarňam a vonkajšiemu sedeniu aj poľudšťujú.

Okrem hotela a dvoch stoviek bytov tu bude aj nemalá kancelárska časť, takže pre stovky ľudí bude River Park aj pracoviskom. Prví nájomníci by sa mali sťahovať už tento mesiac. Neskôr pribudnú obyvatelia bytov, predaná by z nich mala byť zhruba stovka. Dúfajme, že nie len na papieri.

Riv ntehly

Nedostatkom projektu je na prvý pohľad málo možností stretnúť sa s riekou, na ktoré konkurencia po prúde myslela viac. Vychádzkové móla trčiace nad rieku, ktorými zaujala Eurovea, v River Parku chýbajú.

Sú tu len dve bráničky so schodmi ústiacimi na breh rieky, nevyzerajú však zatiaľ príliš vábne. Vyriešili by to asi len plávajúce reštaurácie, kotviace na rieke, na ktoré by sa dalo bráničkami dostať, nič také však developer zatiaľ neohlasoval.

Na nábreží sa zatiaľ neobjavilo ani nič, čo by aspoň vzdialene pripomínalo spojenie s vodou, teda fontánka či studňa. Podobne niečo, kde by sa mohli hrať najmenší návštevníci komplexu. To sa však ešte môže do otvorenia zmeniť.

Ideálny sa zdá byť zatiaľ prázdny a nezatrávnený priestor medzi Dunajom a štvorprúdovkou pri vstupe do River Parku od centra mesta. Uvidíme, čo s ňou vydumajú. Pre deti sa zatiaľ na promenáde nájde iba určite mimoriadne inteligentná hra s displejom na dlažbe, len neviem ako budú na ňu robiť poradovník, ak sa to môže hrať iba jeden.

Developerovi slúži ku cti, že upravuje aj areál PKO smerom proti prúdu aj za hranicou súčasnej výstavby. Vznikajú tu záhony so zeleňou, tento vstup by mal zrejme tiež trochu reprezentovať. V areáli vyznačili aj množstvo parkovacích miest, ktoré zrejme bezplatné nebudú, ale aspoň bude nejaký poriadok.

V každom prípade sa projekt po dlhej výstavbe a veľkých pochybnostiach konečne dostal do fázy, že bude Bratislavu viac krášliť ako špatiť. Hoci k architektúre možno mať výhrady, vzniklo ďalšie miesto kde sa možno kultúrne prejsť, najesť, posedieť a mať príjemný pocit, že žijeme v meste, ktoré sa rozvíja a kde je občas aj niečo nové. 

Riv pas1

Foto - Peter Kremský

Začítajte sa cez víkend aj do seriálu Rande s realitou, kde recenzujeme novostavby.

Riv hra

  • Tlačiť
  • 6

Tagy J&T Real Estate, Realita na víkend