Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Riziko realitného investovania v SR klesá

13.09.2007, 18:38 | Martin Rojko | © 2007 News and Media Holding

Do roku 2011 sa zníži na priemerné, rovnako ako v ČR, Poľsku, Maďarsku.

  • Tlačiť
  • 0

Goodman International, realitná skupina orientujúca sa na logistické a priemyselné nehnuteľnosti publikovala nedávno správu o rizikách realitného investovania vo svete. Goodmanov globálny indikátor rizika (GGRI) kvalitatívne meria podmienky na 33 najvýznamnejších trhoch a vyhodnocuje ekonomické, socio-politické a realitné riziká. Spoločnosť očakáva na Slovensku pokles hodnoty indikátoru vo všetkých troch kategóriach a jeho stabilizovanie sa v strede do roku 2011. Podobný vývoj predpokladá aj pri Českej republike, Poľsku a Maďarsku.

Správa zaraďuje tieto krajiny medzi najviac ekonomicky rozvinuté v strednej Európe a zdôrazňuje, že ich plány vstúpiť do eurozóny môžu pritiahnuť ešte viac zahraničných investícií. Najväčšou hrozbou pre krajiny je podľa správy návrat k menovej nestabilite zo začiatku 90. rokov. To by oddialilo prijatie eura a povzbudilo centrálne banky k zvyšovaniu úrokových sadzieb. Naproti tomu správa hodnotí tohtoročné riziko investovania v Rumunsku a Bulharsku ako vysoké. Toto vysoké riziko sa má znížiť na stredné do roku 2011, najmä v dôsledku nedávneho vstupu krajín do Európskej únie. Ukrajina a Turecko sľubujú vysoké zisky, ale tiež vysokú mieru rizika spojenú s nestabilnou politickou situáciou.

0908/kancel_text.jpg

Veľká Británia ponúka najmenšie realitné riziko z európskych krajín z pohľadu investorov a je predpoklad pokračovania na tejto úrovni aspoň do roku 2011. Goodman odhaduje, že do roku 2020 sa bude takmer tretina z tridsiatich mestských aglomerácií najvhodnejších pre investovanie na celom svete nachádzať v Číne. To môže z tejto krajiny spraviť jeden z najvýznamnejších trhov s nehnuteľnosťami, ktorý sa môže porovnávať so Spojenými štátmi, Japonskom a Veľkou Britániou.

Goodman očakáva, že realitný trh si zachová konkurencieschopnosť počas nasledujúcich 12 mesiacov aj napriek celosvetovému poklesu ekonomického rastu a ostane dobrou možnosťou pre diverzifikáciu investičného portfólia.

Ilustračné foto - Peter Kremský

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)