Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Servisné centrá rastú, v Bratislave zamestnávajú 40-tisíc ľudí

09.08.2017, 14:00 | Daniel Suchý | © 2017 News and Media Holding

IBM, Henkel, T-Systems, Accenture, Amazon, AT&T, Dell, Lenovo, Nestlé či Mondelez patria k najdôležitejším zamestnávateľom v centrách podporných služieb v Bratislave a Košiciach. V krajine ich je podľa aktuálnej správy realitnej poradenskej spoločnosti CBRE 62, z toho 42 v hlavnom meste, kde zamestnávajú 40-tisíc ľudí.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Tagy

CBRE

Krajiny strednej a východnej Európy sa stali výhodnou lokalitou pre zriaďovanie Centier podporných služieb (Business Service Sector - BSS) pre mnohé zahraničné i nadnárodné spoločnosti. Firmy sem láka dobre vzdelaná, jazykovo zdatná a pomerne lacná pracovná sila, tvrdí súhrnná správa CBRE o destináciách pre servisné centrá.

„V posledných rokoch sme boli svedkami veľmi častého využívania formy outsourcingu služieb zo západnej Európy do strednej a východnej Európy. Stretávali sme sa s obavami, že tento proces sa časom skončí. Opak sa stal pravdou. Množstvo outsourcovaných služieb sa stále zvyšuje,“ hovorí Andreas Ridder, šéf CBRE pre strednú a východnú Európu.

Podľa neho sa očakávalo, že problémom sa postupne stane nedostatok pracovnej sily v regióne. Prekvapila však mobilita mladých ľudí, ktorí sa dokázali presťahovať na miesta so zaujímavými pracovnými príležitosťami. „Vzhľadom k tomu očakávame, že centrá podporných služieb zostanú aj naďalej silnou stránkou strednej Európy i v nasledujúcich rokoch,“ dodáva A. Ridder.

Správa zahŕňa Česko, Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Estónsko, Litvu, Lotyšsko a Rumunsko, ktoré nadnárodné spoločnosti najčastejšie využívajú na zriadenie stredísk podporných služieb. Sú to tie z postkomunistických krajín, ktoré produkujú pomerne vysoký počet vzdelaných ľudí a bonusom sú aj relatívne nízke náklady na kancelárskom trhu.

V hodnotenom regióne dnes pôsobí viac ako 1 400 centier. Drvivá väčšina z nich je v Poľsku - viac ako 900. Nasledujú Rumunsko a Česká republika. Medzi mestami kraľuje Varšava so 155 centrami, viac ako sto ich je aj v Krakove, Vroclave a Prahe.

Najviac ľudí zamestnávajú v Krakove (50 300), za ktorým nasledujú Bratislava, Bukurešť a Praha so 40-tisícovou pracovnou silou. Práve poľské mestá však vlani zaznamenali najväčšie rozšírenie centier o 36 až 44 percent pracovníkov. Dvojciferný rast zaznamenali aj Praha, Brno, Bukurešť a Kluž.

V Bratislave pribudlo v minulom roku len 4,3 percenta zamestnancov. Podpora nových investícií v tejto oblasti nie je taká rozvinutá ako v susedných krajinách a Bratislava má podľa správy aj najvyššiu priemernú mzdu spomedzi hodnotených miest a jednu z vyšších obsadeností kancelárskych komplexov.

Výhodou je však poloha a jednotná európska mena euro a s ňou spojené zjednodušené postupy a dane. Celkovo sa na Slovensku v posledných rokoch zvyšuje počet zamestnancov v servisných centrách o 10 percent.

Novými hráčmi v tejto oblasti sú pobaltské krajiny, ktoré veľmi často a radi, najmä vzhľadom na polohu, využívajú najmä spoločnosti zo Škandinávie. V estónskom Talline je už 82 centier so sedemtisíc zamestnancami, lotyšská Riga pritiahla 37 centier rovnako so sedemtisíc pracovníkmi a v 47 centrách v litovskom Vilňuse pracuje až 11-tisíc ľudí.

Štúdia CBRE porovnáva ekonomickú situáciu, výšku investičných stimulov, situáciu na trhu práce a na trhu s kancelárskymi priestormi v stredoeurópskych krajinách. Správa reaguje na aktuálne trendy globalizácie, outsorcingu, offshoringu a nearshoringu, ktoré majú priamy vplyv na rozvoj trhu s nehnuteľnosťami aj na trh práce.

Citlivosť firiem na finančné náklady podporuje rozhodnutie presunúť časť podnikania do krajín, ktoré im umožňujú znižovať náklady. Tento trend posilnil rozvoj podporných služieb pre rôzne nadnárodné spoločnosti v stredoeurópskom regióne.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 6

Tagy CBRE

Realitná inzercia

Projekt NOBELOVA 3, BA III

Projekt NOBELOVA 3, BA III HERRYS ponúka na predaj byty v poslednej etape úspešného projektu Nobelova. Krásne byty s výhľadom na Malé Karpaty, v blízkosti zeleného parku - od 87 233 EUR.

Bývanie pre váš každodenný úsmev

Bývanie pre váš každodenný úsmev HERRYS exkluzívne ponúka na predaj byty v projekte NOBELOVA. Dostupné bývanie pre každého. V ponuke 1i až 4i byty v poslednej etape projektu za výborné ceny.

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

POSLEDNÉ DVA BYTY ZA ZVÝHODNENÉ CENY!KRAMÁRE

Moderná novostavba na Kramároch. Výborná príležitosť na bývanie v lukratívnej lokalite. Všetky informácie o projekte Vám poskytneme v našej RK.

Predaj a prenájom nebytových priestorov.

Predaj a prenájom nebytových priestorov. Ponúkame na predaj a prenájom nebytové/obchodné priestory v historickom centre Bratislavy – Michalská 18, Staré mesto - Pešia zóna pod Michalskou bránou.

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova

Prenájom kancelárií CBC 3|4|5 Karadžičova Kancelárie štandardu A v budovách so zelenou - BREEAM certifikáciou. Reprezentatívne priestory, výhodná lokalita, maximálne pohodie, široká paleta služieb.

Realitná kancelária a hypotekárne centrum

Realitná kancelária a hypotekárne centrum Vaše úvery a nehnuteľnosti riešime ako naše vlastné. Vaša spokojnosť a vaše odporúčania sú základom nášho úspechu.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Pridať inzerát