Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Shopping Palace na Zlatých pieskoch Rakúšania v tichosti predali. Poznáme cenu

16.09.2019, 05:01 | Martin Poláš | © 2019 News and Media Holding

V prvej polovici roka sa na Slovensku udiala aj transakcia, okolo ktorej neboli na trhu zverejnené informácie. Nového majiteľa má nákupné centrum Shopping Palace na Zlatých pieskoch, ktoré patrí k najstarším v Bratislave. V hlavnom meste za posledné roky čelí silnej konkurencii.

  • Tlačiť
  • 4

Shopping Palace na Zlatých pieskoch bola pôvodne investícia rakúskej skupiny Soravia, ktorá postavila toto obchodné centrum na okraji Bratislavy pred 15 rokmi. Ešte koncom 90. rokov realizovala aj Shopping Park Soravia na Rožňavskej.

Ďalšia investícia Rakúšanov sa uskutočnila len o niekoľko desiatok metrov ďalej. Shopping Palace otvorili v novembri 2004 a v tom čase patril k najväčším komplexom tohto typu v Bratislave.

Centrum prinieslo nákupnú plochu 18 500 štvorcových metrov a vyše 5-tisíc štvorcových metrov kancelárskych priestorov. Vedľa nákupného centra už v tom čase malo otvorený veľký hypermarket Tesco a spolu s existujúcimi prevádzkami tu vzniklo dokopy 57-tisíc m2 predajnej plochy. Komplex pri Zlatých pieskoch doplnila prevádzka Asko nábytok.

Rastúca konkurencia

Po dokončení predala Soravia Shopping Palace rakúskemu fondu a financujúcemu partnerovi BA-CA Real Invest patriacemu pod Bank Austria zo skupiny UniCredit.

Nadobúdacia hodnota mala vtedy presiahnuť 50 miliónov eur. Z výročných správ Bank Austria vyplýva, že za nákupné centrum jej dcérska firma zaplatila necelých 15 miliónov eur a zvyšok bolo iné vyrovnanie so Soraviou.

Pôvodný rakúsky vlastník zostal aj po predaji svojho nákupného centra prítomný v lokalite a na Zlatých pieskoch uskutočnil na susednom pozemku prístavbu Shopping Palace, ktorú dokončil v roku 2009. Do projektu, ktorý pridal ďalších 34-tisíc štvorcových metrov plochy, investovala skupina 55 – 60 miliónov eur.

Zdroj: TREND Reality

V Shopping Palace II mali nájsť domov známe módne značky, ale Soravia čelila ťažkostiam s hľadaním nájomcov. Pri otvorení tam bolo iba pár predajní a aj po piatich rokoch táto časť Shopping Palace zívala prázdnotou.

Soravia ju napokon v roku 2015 takisto predala – spoločnosti Všetko pre bývanie, ktorá tu naplánovala nákupné centrum s monotematickým zameraním.

Napokon v novšej časti Shopping Palace otvorilo v marci 2017 centrum Styla so 45 prevádzkami, zameranými prevažne na predaj nábytku, kobercov, podláh a krytín a bytových doplnkov.

Prostredná časť, teda pôvodný Shopping Palace, si

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy Shopping Palace