Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Škody kvôli PKO – údajne cez 10 miliónov eur

17.02.2011, 12:20 | Ľuboš Mistrík | © 2011 News and Media Holding

Spoločnostiam Cresco a J&T Real Estate sa postup mesta nepozdáva, zvažujú tri žaloby

  • Tlačiť
  • 17

Aktuálne udalosti okolo búrania Parku kultúry a oddychu a výstavby nového PKO na bratislavskom nábreží hodnotí investorská spoločnosť Henbury Development ako narušenie statusu quo. Firma, ktorá je spoločným podnikom developerov Cresco a J&T Real Estate chce hlavné mesto žalovať. V prípade, že sa obe strany nedohodnú.

Bratislava porušuje záväzky vyplývajúce z platných zmlúv a bráni dobudovaniu mestskej promenády, konštatuje spoločnosť. Alexander Kadela z advokátskej kancelárie Relevans na dnešnej tlačovej konferencii povedal, že „nikto nemôže pochybovať o tom, že mestské zastupiteľstvo dalo súhlas na búranie PKO“.

Firma sa bude v súdnom konaní domáhať zmlúv, keďže má právny názor, že sú platné. To je opačný postoj, aký ma mesto. Primátor Milan Ftáčnik totiž vo februári vyzval developera, aby budovy PKO vrátil mestu, inak sa obráti na súd. Zmluva o spolupráci pri búraní podpísaná bývalým primátorom Andrejom Ďurkovský je podľa právnych analýz M. Ftáčnika neplatná preto, lebo o nej nerozhodlo mestské zastupiteľstvo.

Cresco a J&T RE malo vrátiť budovy pod správu mesta do 15. februára, hoci pôvodná dohoda podľa investorov znela 28.2.2011. Primátor chce aktuálne ďalší čas na rozhodovanie. „Ťažko veriť tomu, že navrhované mesiace niečo vyriešia,“ hovorí Peter Korbačka, šéf J&T RE.

Ak by sa developer a majiteľ pozemkov s magistrátom na výstavbe nového PKO nedohodol, podľa A. Kadelu sú pripravené tri žaloby. Jedna o určenie platnosti zmlúv, druhá o plnenie nároku na náhradu škody a tretia o náhradu škody za to, že mesto zavádzalo investora. „Škoda môže presiahnuť 10 miliónov eur,“ hovorí. Pozemky pod budovami stáli v roku 2005 niečo vyše 9 miliónov eur.

Pre spoločnosť Henbury Development však podľa oficiálneho vyjadrenia nemá význam ďalej držať budovy PKO v situácii, kedy hlavné mesto porušuje svoje záväzky. Firma sa preto nebráni odovzdaniu budov magistrátu, zatiaľ je však nejasné za akých podmienok.

Pozrite sa v druhom texte, ako si investor predstavuje nové PKO a čo malo vyrásť pôvodne.

Vizualizácie – Henbury Development

  • Tlačiť
  • 17

Tagy Cresco, J&T Real Estate, PKO

Súvisiace články

Nové PKO príde do roku 2014

Henbury sa chystá zbúrať staré PKO, výstavba druhej etapy River Parku sa má rozbehnúť v roku 2012 7

River Park - finálne leštenie novej štvrte

S PKO sa nepočíta

Bratislava má víziu. Chýba vplyv

Staré mesto rozširuje parkovaciu zónu. Niektorí si priplatia