Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Škótska loď do neznáma

31.12.2010, 12:30 | Karol Klanic

Svetová architektúra. Súťaž o projekt na múzeum v Dundee vyhrali Japonci, stavať sa má v 2012

  • Tlačiť
  • 0

Tento rok predstavil portál TRENDreality.sk viacero projektov prestavby svetových riečnych alebo námorných prístavných zariadení. Projekt prestavby Craigh Harbour na severnom, ľavom brehu zálivu Firth of Tay v škótskom Dundee, presnejšie západne od mosta cez tento záliv, nepatrí medzi najväčšie.

Značnú pozornosť však v rámci tejto prestavby vzbudzuje pobočka známeho londýnskeho Victoria and Albert Museum (V&A) od tokijskej architektonickej firmy Kengo Kuma and Associates (KKAA). Tá sa minulý mesiac presadila v medzinárodnej súťaži. V jej užšom kole boli aj známe firmy Snøhetta a Steven Holl Architects.

Budovu postavia pri brehu na pilótach rozmiestených v rozostupoch 6 až 7 metrov. Vyrastie v blízkosti železničnej stanice vedľa priestranstva Discovery square, kde je vystavená rovnomenná paroplachetnica. Na začiatku 20. storočia vyplávala z miestnych dokov na úspešnú výpravu do Antarktídy.

Japonský projekt V&A vyzerá ako loď, ktorá odrazila od brehu. Má tvar dvoch veľmi nepravidelných spojených obrátených pyramíd s niekoľkými zrezanými časťami. V dolnom zrezaní je vstup, v horných priestor na štyri zelené terasy s vysadenými brezami.

Podobne ako motív lode, aj fasáda z vodorovne naplocho položených dosiek z umelého kameňa naznačuje ostrovné reálie – pripomína bridlicové útesy. Aj keď najkrajší príklad takýchto vodorovných vrstiev sú Moherské útesy v západnom Írsku.

Umelý kameň bude v slanom ovzduší Severného mora stabilnejší ako prírodný kameň alebo betón. Sedem až deväťmetrové dosky talianskej výroby majú byť uložené v intervale štvrť metra, v medzerách medzi nimi bude nepravidelný raster rôzne dlhých štrbinových okien.

Dun2

Vstupný priestor je hala obklopená amfiteátrom. Jeho stupne zodpovedajú členeniu fasády, pričom rozloha priestoru prekvapí plochou až 715 štvorcových metrov. Veľkú časť horného podlažia zaberajú štyri výstavné miestnosti s výmerou 1550 štvorcových metrov. Dve z nich majú prestaviteľné priečky a môžu sa využívať ako súvislý rozsiahly priestor (1100 m2).

Je väčší ako výstavná plocha Suntory Museum of Art v centre Tokia (2007), najznámejšieho z viacerých dôležitých japonských diel Kengo Kumu. Je v ňom vystavená zbierka tradičného japonského umenia všestranného výrobcu nápojov. Suntory je mimochodom známy aj výrobou whisky, ktorá sa ináč v Dundee ani v blízkom okolí nevyrába.

Tesne nad zálivom má byť pomerne veľká reštaurácia, na ktorú projektanti vyčlenili 150 štvorcových metrov. Výhľad cez sklenú stenu na blatistý tok však spochybnili pamiatkari z Dundee Heritage Trust.

Dun5

K budove povedie široká drevená plošina na pilótach, ktorá bude mať na rozdiel od ostrohrannej budovy oblé obrysy. Budú v nej vykrojené výrezy okolo dvoch podstáv objektu – vzniknú úzke mostíky promenády. Nimi sa bude dať budova obísť a aj podísť pod dotyčnicou spojených objektov.

Britský server Building Design Online na začiatku mesiaca uviedol, že projekt anonymne napadla jedna z firiem zo širšieho kola súťaže. Tá argumentovala, že reálne náklady prekročia rozpočet 55 mil. eur. Už predtým to mimochodom konštatovali odborníci z Dundee Heritage Trust.

Tretinu stavebných nákladov pokryje škótska vláda, prispeje Európska únia a súkromní darcovia. Významná časť sa má uhradiť z výnosov Heritage Lottery Fund.

Fond používa prostriedky z Národnej lotérie na kultúrne projekty a podporu kultúrnych inštitúcií. V nedávnej minulosti však napríklad zmaril rozšírenie londýnskej budovy V&A. Mala sa vybudovať podľa projektu nazvaného Špirála za 82 mil. eur od Daniela Libeskinda z roku 1996. Fond naň odmietol poskytnúť 17,5 milióna eur.

Pobočku v Dundee majú začať stavať na jeseň v roku 2012, otvorenie je naplánované na koniec roka 2014. Nebude mať vlastné zbierky, sústredí sa na usporadúvanie veľkých medzinárodných výstav. Londýn sa pritom zaviazal poskytovať dve až tri výstavy ročne, a zriadia tu galériu škótskeho dizajnu 20. a 21. storočia.

Dun8

Podľa štúdie z februára minulého roka by múzeum prilákalo do mesta dodatočne pol milióna návštevníkov ročne, prispelo k vytvoreniu až tisíc pracovných miest a prinieslo škótskemu hospodárstvu ročne až 6,7 mil. eur.

Trend najväčších svetových múzeí zriaďovať pobočky nezachytila vo Veľkej Británii V&A, podstatne skôr naň nastúpila inštitúcia The Tate, špecializujúca sa na domáce umenie. Tá si mimo Londýna vybudovala pobočky v St. Ives v Cornwalle a v Liverpoole.

Vizualizácie - Kengo Kuma and Associates

Autor je spolupracovníkom TRENDreality.sk.

fcb promo facebook

Svetová architektúra prináša každý piatok architektonický skvost. Pozrite si všetky

  • Tlačiť
  • 0

Tagy svetová architektúra

Diskusia (0 reakcií)