Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slováci v architektonickom finále

14.02.2017, 10:21 | md | © 2017 News and Media Holding

Najväčšia celosvetová súťaž pre mladých architektov a dizajnérov do 35 rokov INSPIRELI AWARDS 2016 spoznala víťazov. Za najväčší talent nastupujúcej generácie architektov označila skúsená odborná porota Giacoma Garziana z Talianska. V silnej konkurencii viac než tisícky súťažiacich z celého sveta uspeli aj dvaja Slováci, ktorí sa dostali do finále medzi 50 najlepších.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Druhý februárový utorok sa uskutočnila v priestoroch Nadácie Václava a Dagmar Havlových Vize 97 v pražskom Kostele Sv. Anny slávnostné udeľovanie cien medzinárodnej súťaže pre mladých architektov a dizajnérov do 35 rokov INSPIRELI AWARDS 2016. Na galavečeri sa zúčastnili okrem českého ministra kultúry Daniela Hermana a poslanca Karla Schwarzenberga aj veľvyslanci viacerých zúčastnených krajín a prestížni svetoví architekti.

Na pražskom galavečeri sa objavili okrem predsedu poroty Otta Dvořáka, Jürgen Mayer z Nemecka, Claudien Mulimilwam z Konga, Gan Pei z Číny, Martin Dusasko z Austrálie, Michal Postránecký z USA, Francois Valentiny z Luxemburgu, Petr Kolář z Českej republiky, Juraj Hermann zo Slovenska, Budi Pradono z Indonézie, Giancarlo Alhadeff z Talianska, Alexandrin Buraga z Moldavska, Tamara Panchenko z Ukrajiny, či Jerzy Chrochulski z UIA (svetovej asociácie architektov).

Ceremoniál sa konal symbolicky v deň prvého výročia úmrtia svetoznámeho architekta a dizajnéra Bořka Šípka, ktorý je s Václavom Havlom považovaný za spoluautora myšlienky celosvetovej súťaže pre mladé talenty v architektúre a prvého predsedu poroty súťaže INSPIRELI AWARDS 2015.

Odborná porota zložená z 55 skúsených architektov z 39 krajín to pri výbere nemala ľahké. Z 1 051 súťažiacich musela najprv vybrať 50 finalistov, medzi ktorými sa ocitli aj dvaja mladí slovenskí architekti Dominika Dianišová a Jakub Vydra. „INSPIRELI AWARDS je pre mňa dôkaz, že ak mladí slovenskí architekti dostanú možnosť sa voľne prejaviť, sú kvalitou a kreativitou porovnateľní so svojimi rovesníkmi vo svete. Rozdiely sa prejavujú až pri realizácii návrhov, kde v neprospech slovenských architektov hrajú domáce ekonomické a kultúrne faktory,“ vysvetľuje Juraj Hermann, prezident Spolku architektov Slovenska a člen medzinárodnej poroty INSPIRELI AWARDS 2016.

Absolútnym víťazom INSPIRELI AWARDS 2016 sa stal taliansky architekt Giacomo Garziano s projektom rekonštrukcie starého domu v Altamure. „INSPIRELI AWARDS vnímam ako zaujímavú platformu. Keď som sa prihlasoval do súťaže, nemal som nijaké očakávania, chcel som len ukázať svoje vnímanie architektúry kolegom vo svete. Víťazstvo ma preto potešilo a zároveň mi otvorilo veľa nových možností. Teraz je len na mne, ako ich využijem,“ vyhlásil Giacomo Garziano.

Predseda poroty, Otto Dvořák, vyhlásil o víťaznom projekte povedal o víťaznom projekte, že „rezidenčný objekt je výsledkom zrelosti, informovanosti a jasnej vízie, pričom samotný dizajn vychádza zo silného a originálneho nápadu.“

Na druhom mieste sa umiestnil japonský študent architektúry Daiki Watanabe a tretie miesto udelila porota až dvom súťažiacim, iránskej architektke Somayeh Ravanshadnia a talianskej architektke Magdalene Tröbinger, ktoré získali rovnaký počet hlasov porotcov. Cenu hlasovania verejnosti získal francúzsky architekt Said Belmir.

Nad druhým ročníkom prebrali záštitu okrem slovenského prezidenta Andreja Kisku, slovenského predsedníctva v Rade EÚ, českej ministerky školstva Kateřiny Valachovej a Dagmar Havlovej aj Svetová asociácia architektov (UIA), či národné združenia architektov z Grécka, Rumunska, Českej republiky a Slovenska a desiatky univerzít z celého sveta.

Do súťaže INSPIRELI AWARDS 2016 prihlásilo viac spolu 1 051 mladých architektov a dizajnérov z 99 krajín sveta. Spolu nahrali do súťažnej galérie takmer 2 894 súťažných fotografií svojich prác. „Druhý ročník INSPIRELI AWARDS zaznamenal v porovnaní s prvým viac než 4-násobný nárast počtu súťažiacich a krajín a až 7-násobný nárast počtu univerzít. Za týmto úspechom je veľa práce, ktorú odviedli počas celého roka všetci členovia tímu.

Neúnavné oslovovanie odborníkov, združení, univerzít, získavanie nových kontaktov a záštit sa ale pretavilo do obrovského úspechu,“ skonštatoval Karel Smejkal, prezident súťaže a spoluzakladateľ pôvodom slovensko-českej medzinárodnej sociálnej siete INSPIRELI.

Víťazný projektZdroj: INSPIRELI

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)

Realitná inzercia

Ponuka bytov v Panorama City

Ponuka bytov v Panorama City HERRYS ponúka na predaj a prenájom byty v rezidenčnom projekte Panorama City. Pozrite si našu ponuku bývania s krásnym výhľadom na Bratislavu.

Bývanie pre váš každodenný úsmev

Bývanie pre váš každodenný úsmev HERRYS exkluzívne ponúka na predaj byty v projekte NOBELOVA. Dostupné bývanie pre každého. V ponuke 1i až 4i byty v poslednej etape projektu za výborné ceny.

City Park Ružinov

City Park Ružinov BOND Reality ponúkajú exkluzívne na predaj byty v projekte City Park Ružinov. Na kúpu vám stačí 10% z ceny bytu. Bezkonkurenčné ceny a občianska vybavenosť.

TRNAVSKÁ RESIDENCE

TRNAVSKÁ RESIDENCE Trnavská Residence je TOP ponukou ako investícia alebo ako štartovacie byty. K dispozícií budú 1-2 izb. byty. Bližšie informácie Vám poskytnú naši predajcovia

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN

Hypokalkulačka na výpočet hypotéky s RPMN Poradíme vám ako vybaviť výhodnú hypotéku bez stresu a námahy. Úverové ponuky zo všetkých bánk vám pripraví hypotekárny broker zo spoločnosti Smart Brokers.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese.

Bývajte pri Bojnickom Zámku na top adrese. Na predaj vynikajúco riešený, štýlový 4izb. byt s terasou. Situovaný na prestížnej adrese, Pribinova ulica, v projekte KONDOMÍNIUM v Bojniciach.

Hľadáte priestory pre nové možnosti?

Hľadáte priestory pre nové možnosti? Ponúkame na predaj a prenájom nebytové a obchodné priestory v priamom centre Bratislavy – Námestie SNP 15 – roh námestia SNP a Kamenného nám.

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok

Pozemky pre priemysel a logistiku, Pezinok Novovybudovaný prevádzkovo-skladový areál, 23 ha, všetky inžinierske siete a cesta na hranici pozemku. EIA, územné rozhodnutie. Prvý investor pred výstavbou.

Pridať inzerát