Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slováci v architektonickom finále

14.02.2017 | md | © 2017 News and Media Holding

Najväčšia celosvetová súťaž pre mladých architektov a dizajnérov do 35 rokov INSPIRELI AWARDS 2016 spoznala víťazov. Za najväčší talent nastupujúcej generácie architektov označila skúsená odborná porota Giacoma Garziana z Talianska. V silnej konkurencii viac než tisícky súťažiacich z celého sveta uspeli aj dvaja Slováci, ktorí sa dostali do finále medzi 50 najlepších.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Druhý februárový utorok sa uskutočnila v priestoroch Nadácie Václava a Dagmar Havlových Vize 97 v pražskom Kostele Sv. Anny slávnostné udeľovanie cien medzinárodnej súťaže pre mladých architektov a dizajnérov do 35 rokov INSPIRELI AWARDS 2016. Na galavečeri sa zúčastnili okrem českého ministra kultúry Daniela Hermana a poslanca Karla Schwarzenberga aj veľvyslanci viacerých zúčastnených krajín a prestížni svetoví architekti.

Na pražskom galavečeri sa objavili okrem predsedu poroty Otta Dvořáka, Jürgen Mayer z Nemecka, Claudien Mulimilwam z Konga, Gan Pei z Číny, Martin Dusasko z Austrálie, Michal Postránecký z USA, Francois Valentiny z Luxemburgu, Petr Kolář z Českej republiky, Juraj Hermann zo Slovenska, Budi Pradono z Indonézie, Giancarlo Alhadeff z Talianska, Alexandrin Buraga z Moldavska, Tamara Panchenko z Ukrajiny, či Jerzy Chrochulski z UIA (svetovej asociácie architektov).

Ceremoniál sa konal symbolicky v deň prvého výročia úmrtia svetoznámeho architekta a dizajnéra Bořka Šípka, ktorý je s Václavom Havlom považovaný za spoluautora myšlienky celosvetovej súťaže pre mladé talenty v architektúre a prvého predsedu poroty súťaže INSPIRELI AWARDS 2015.

Odborná porota zložená z 55 skúsených architektov z 39 krajín to pri výbere nemala ľahké. Z 1 051 súťažiacich musela najprv vybrať 50 finalistov, medzi ktorými sa ocitli aj dvaja mladí slovenskí architekti Dominika Dianišová a Jakub Vydra. „INSPIRELI AWARDS je pre mňa dôkaz, že ak mladí slovenskí architekti dostanú možnosť sa voľne prejaviť, sú kvalitou a kreativitou porovnateľní so svojimi rovesníkmi vo svete. Rozdiely sa prejavujú až pri realizácii návrhov, kde v neprospech slovenských architektov hrajú domáce ekonomické a kultúrne faktory,“ vysvetľuje Juraj Hermann, prezident Spolku architektov Slovenska a člen medzinárodnej poroty INSPIRELI AWARDS 2016.

Absolútnym víťazom INSPIRELI AWARDS 2016 sa stal taliansky architekt Giacomo Garziano s projektom rekonštrukcie starého domu v Altamure. „INSPIRELI AWARDS vnímam ako zaujímavú platformu. Keď som sa prihlasoval do súťaže, nemal som nijaké očakávania, chcel som len ukázať svoje vnímanie architektúry kolegom vo svete. Víťazstvo ma preto potešilo a zároveň mi otvorilo veľa nových možností. Teraz je len na mne, ako ich využijem,“ vyhlásil Giacomo Garziano.

Predseda poroty, Otto Dvořák, vyhlásil o víťaznom projekte povedal o víťaznom projekte, že „rezidenčný objekt je výsledkom zrelosti, informovanosti a jasnej vízie, pričom samotný dizajn vychádza zo silného a originálneho nápadu.“

Na druhom mieste sa umiestnil japonský študent architektúry Daiki Watanabe a tretie miesto udelila porota až dvom súťažiacim, iránskej architektke Somayeh Ravanshadnia a talianskej architektke Magdalene Tröbinger, ktoré získali rovnaký počet hlasov porotcov. Cenu hlasovania verejnosti získal francúzsky architekt Said Belmir.

Nad druhým ročníkom prebrali záštitu okrem slovenského prezidenta Andreja Kisku, slovenského predsedníctva v Rade EÚ, českej ministerky školstva Kateřiny Valachovej a Dagmar Havlovej aj Svetová asociácia architektov (UIA), či národné združenia architektov z Grécka, Rumunska, Českej republiky a Slovenska a desiatky univerzít z celého sveta.

Do súťaže INSPIRELI AWARDS 2016 prihlásilo viac spolu 1 051 mladých architektov a dizajnérov z 99 krajín sveta. Spolu nahrali do súťažnej galérie takmer 2 894 súťažných fotografií svojich prác. „Druhý ročník INSPIRELI AWARDS zaznamenal v porovnaní s prvým viac než 4-násobný nárast počtu súťažiacich a krajín a až 7-násobný nárast počtu univerzít. Za týmto úspechom je veľa práce, ktorú odviedli počas celého roka všetci členovia tímu.

Neúnavné oslovovanie odborníkov, združení, univerzít, získavanie nových kontaktov a záštit sa ale pretavilo do obrovského úspechu,“ skonštatoval Karel Smejkal, prezident súťaže a spoluzakladateľ pôvodom slovensko-českej medzinárodnej sociálnej siete INSPIRELI.

Víťazný projektZdroj: INSPIRELI

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Diskusia (0 reakcií)